Žebříky

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Žebříky

29 Feb 2024, 08:49

Mám třídílný hliníkový žebřík ALVE - ve svahu to musím buď podkládat, někdy zatloukám zarážky nebo přivážu nahoře ve větvích, ale je to stejně "o hubu", zvlášť když řežu motorovou pilou. Každý rok alespoň jednou sletím, padat jsem se už docela naučil, ale někdy je to nečekaný :), takže něco stabilnějšího by se do toho krpálu hodilo.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Žebříky

29 Feb 2024, 09:04

Právě tady tomu se snažím vyvarovat ;)
Vidím v práci ty následky. Samozřejmě, pořád je to riskantní činnost a člověk nikdy nevychytá všechna rizika.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Žebříky

01 Mar 2024, 12:51

Dayof napísal:
28 Feb 2024, 16:49
Zdravím.

Doteď jsem používal dřevěné štafle 5stupnové z výstavby domu z roku 84, ale už jsou opravdu rozviklané. Většinu stromů mám na M26, M7 apod, takže stromky by snad měly být do 4 m max (doufám včetně admirála). Myslíte, že jsou na zahradu vhodné takovéto schůdky?
Používala jsem dřív ty z vašeho obrázku, ale nebylo to ono. Máme i 3x11žebřík, ten byl pro mě na manipulaci příliš těžký. Dostala jsem před pár lety variabilní štafle a jsem s nimi spokojená. Jsou stabilní a unesu je. Jednu řadu stromů máme ale nad odvodňovací strouhou a tam by se trojnohé štelovací štafle hodily.
Prílohy
IMG_2963.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Žebříky

01 Mar 2024, 16:16

Podle mého názoru jsou štafle dost nebezpečná věc. Hlavně v zahradě a sadu na bořivé půdě.
Jsou vhodné, samozřejmě zas jen podle mého názoru, na malování bytových prostor, podobné "nízké" práce na pevném povrchu anebo k ošetřování nižších stromových tvarů kde v případě převrácení nehrozí vážnější úraz.

Historické okénko:
Štafle1.jpg
Štafle1.jpg (38.53 KiB) 260 zobrazení
Štafle.jpg
Štafle.jpg (50.32 KiB) 260 zobrazení
Proto jsem si kvůli višňovému a aroniovému sadu jsem si jich kdysi větší množství musel pořídit protože sklízně se pravidelně zúčastňovalo 5 - 10 lidí.
(Měl jsem kdysi těch štaflí cca 10ks.).

Jejich výhodou byla lehkost, mobilita a taky to, že na jedno štafle se v případě potřeby vešlo i více sběračů...
*
Myslím si, že k práci ve výškách je daleko lepší klasický žebřík. Pevně zaklesnutý v koruně stromu bez nebezpečí sklouznutí nebo převrácení.
*
Při česání z těch štaflí to nebylo nic vyjímečného. Hlavně vlivem času, únavy a množství vypitého alkoholu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Žebříky

01 Mar 2024, 16:25

Rafael napísal:
01 Mar 2024, 16:16
Podle mého názoru jsou štafle dost nebezpečná věc. Hlavně v zahradě a sadu na bořivé půdě.
Jsou vhodné, samozřejmě zas jen podle mého názoru, na malování bytových prostor, podobné "nízké" práce na pevném povrchu anebo k ošetřování nižších stromových tvarů kde v případě převrácení nehrozí vážnější úraz.

Historické okénko:
Štafle1.jpg
Štafle.jpg
Proto jsem si kvůli višňovému a aroniovému sadu jsem si jich kdysi větší množství musel pořídit protože sklízně se pravidelně zúčastňovalo 5 - 10 lidí.
(Měl jsem kdysi těch štaflí cca 10ks.).

Jejich výhodou byla lehkost, mobilita a taky to, že na jedno štafle se v případě potřeby vešlo i více sběračů...
*
Myslím si, že k práci ve výškách je daleko lepší klasický žebřík. Pevně zaklesnutý v koruně stromu bez nebezpečí sklouznutí nebo převrácení.
*
Při česání z těch štaflí to nebylo nic vyjímečného. Hlavně vlivem času, únavy a množství vypitého alkoholu.
Asi před 50 lety jsme měli na zahradě obrovskou višeň. Klasický žebřík byl nepoužitelný, protože když se opřel o jakž takž silnou větev uprostřed koruny, na ovoce jsem nedosáhl. Takže jedině štafle. Ale ty nestačily výškou. Tak jsem žebřík jednoduše zapíchnul do vrcholu rozkročených štaflí. Po prvním pádu jsme zbytek nesklizených višní oželeli.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Žebříky

01 Mar 2024, 16:41

Ještě jsme vyzkoušeli mezi mezi štafle položit fošnu jako takovou plošinku.
Ale neosvědčilo se to vůbec.

A ještě horší byl nápad postavit štafle do vlečky malotraktorku Terra.
Naštěstí se tehdy nikomu i přes několik pádů nic nestalo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
MiKo
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Žebříky

01 Mar 2024, 17:19

Mě nic jinéh nezbývalo než jít do 3 nožky s nastavitelnými všemi 3 nohami, protože mám pozemek ve svahu S-J ale v některých místech se i svažuje k východu.
Takže každou nohu žebříku mám v jiné výšce. Dát o 7 tisíc navíc za takový žebřík je hodně, dlouho jsem nad tím přemýšlel, ale přijde mě to lepší než zlomená ruka, naražená žebra, nebo rozbitá hlava. Nebo taková trojkombinace dohromady :D
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Žebříky

01 Mar 2024, 18:05

Vzpomínám na jednu starou detektivku kde na tom odhalili pachatele:
"Třínohá věc se nemůže viklat!"
*
Asi proto se trojnožky hodně, v některých případech, výlučně používají.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Žebříky

01 Mar 2024, 19:44

Trojnožka se ale může bořit úplně stejně jako štafle. U nás, v na kámen vyschlém jílu, to nehrozí.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Žebříky

01 Mar 2024, 20:18

Ta trojnožka má dost širokou základnu na nohách. Neboří se na normálním terénu vůbec, na extra měkkém úplně minimálně. Opravdu je to podařený výrobek.
Stačí ta střední verze, verze AIO. Oproti profi není moc rozdíl.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď