Křovinořezy

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Křovinořezy

13 Aug 2023, 13:38

Zdravím.Mam stroj Stiga SBC 653kd s motorem Kawasaki. Výkon 2kw. Po 4-5letech sečení musím mít trochu priotevřený sytič, jinak stroj zdecha. Měl jsem to v autorizovaném servisu v mém okolí a závada stejná po opravě(čištění ultrazvukem). Ani to tam asi nezkoušeli. Pak jsem to dal jednomu pánovi, co dělá Stihl a říkal mi, že je seřízena dobře. Dnes jsem sekl a stále musí být trochu priotevřený sytič. Nemáte někdo radu, co by s tím mohlo být?
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Křovinořezy

13 Aug 2023, 13:56

Skúste pritiahnuť skrutku, ktorou sa reguluje dĺžka plynového lanka (lanko skrátiť). Tým po uvoľnení regulácie plynu nedôjde k úplnému ubratiu plynu a udržia sa otáčky.
Závadu to síce neodstráni ale umožní vám to kosiť.
Ak sa motor vypína aj pri pridanom plyne, táto rada je bezpredmetná.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Křovinořezy

13 Aug 2023, 17:36

Tohle je ten karburátor?
Přiotevřený sytič ?
Sytič u dvoutaktu funguje tak, že když ho "zapnete" - typicky při startu, tak clonka č.17 téměř uzavře hrdlo sání vzduchu ve vzduchovém foltru a tím vytvoříte pro start optimálnější podmínky - bohatou směs s přebytkem paliva.
Tzn. aby vám motor běžel a po nastartování nechcípl, nesmíte páku sytiče přesunout do krajní polohy pro normální
běh motoru? Rozumím tomu správně?
Screenshot_20230813-172636.png
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Křovinořezy

13 Aug 2023, 19:01

Ano, vypadá to jako ten karburátor.
Je to tady tato kosa.
https://www.garteko.cz/krovinorez-stiga ... ranny-stit

V autorizovaném servisu mi říkal, že v létě by to mělo chytit i bez sytiče. Byl dělán ultrazvuk karburátoru a nová svíčka. Druhý mechanik to prohlédl a vše bylo čisté.V práci byla čištěna výfuková soustava.Problém je v tom, že ikdyz je zahřátý motor a já vypnu úplně sytič a brnknu po plynu, tak motor zdechne. Z cca. asi 3-4 cm délky sytiče je při kosení otevřen asi 3-4mm. Měls jste podobný problém?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Křovinořezy

15 Aug 2023, 14:25

Nene, nemám takový problém, ale docela často takové stroje opravuju.
Chápu správně že jste schopen to případně sám rozebrat a zkontrolovat, nebo je to mimo Vaše možnosti?
Nerozumím jak může servis vrátit opravený stroj který vykazuje stejnou závadu. Vyměnit svíčku umí každej a hodit karbec do UZ taky, to nepovažuju za odborné úkony autorizovaného servisu, pokud to nevedlo k nápravě.
Máte tam membránový karburátor, žádná věda, je běžné konstrukce.
Když stroj startujete, zavřete sytič, čímž téměř přivřete přívod vzduchu ze sání a do válce jde bohatá směs s přebytkem paliva, která se sice lépe zapaluje, ale hůř a pomaleji hoří. Proto když sytič automaticky nevypadne nebo ho neotevřete ručně běží motor težkopádně, kouří nebo rovnou chcípá. To je tzv. volnoběžný režim karburátoru - motor běží, sytič vypnutý, vzduch přichází plně jen přez sání a palivo v množství jaké dovolí tryska a poloha škrtící klapky kterou ovládáte lankem plynu.
Pokud v tomto okamžiku když přidáte plyn dojde k zakolísání nebo chcípnutí motoru - musí to být buď nedostatkem paliva v karburátoru, nebo přebytkem vzduchu.
Směs je v nějakém hraničním kritickém poměru kdy to na volnoběh ještě běží, ale při změně režimu na provozní už se změní podmínky tak že se motor udusí.
Jakou barvu má svíčka?
Předpokládám že servis umí nastavit správnou směs a udělal to.
Takže mi to připadá že je tam moc vzduchu - někde ho to přisává. Když sytičem zůžíte sání, motor běží ok - tím kompenzujete přisávaný vzduch někde v systému, pod těsněním karburátoru atd.
Falešnej vzduch to může brát kdekoli mezi válcem a vzduchovým filtrem.
Zlobí to i na studeném motoru hned po nastartování, nebo až po několika minutách provozu?
Osobně bych ten karburátor vyndal, zkontroloval všechny těsnění, prohlédl pečlivě karburátor a vypláchl ho wd40 nebo tlakovým benzinem ze stříkačky v obou směrech , vyměnil membrány a těsnění a znovu namontoval .
Není to žádná raketová věda, logika řízení 2T motoru je v principu primitivní.
Sám nejsem v oboru profík, jen si servisuju všechny svoje stroje sám, občas někdo něco donese na opravu, tak už mi rukama lecos prošlo a rád poradím.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Křovinořezy

16 Aug 2023, 18:38

Děkuju za rady. Bohužel nejsu tak zručný, abych stroj rozdělal.

Radši ani nebudu psát, kolik si bere autorizak a závada stejná.

Myslíte, že při mojem sečení (cca. 250m čtverečních) se může něco pokazit, když budu sect s tím priotevřeným sytičem?

Tak či tak, tak bych to chtěl poladit ke své spokojenosti :thumbup:
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Křovinořezy

16 Aug 2023, 23:39

Je dobré, že rovnou řeknete ži si na to netroufáte, chápu to, pokud člověk není trochu technicky založenej, je lepší to nechat na servis.
Pokud to není v záruce zkusil bych to dát na opravu někomu v okolí kdo opravuje a seřizuje doma pily těžařům. V každé dědině,/ městě někdo takový je.
K dotazu jestli to škodí motoru , ano určitě mu to neprospívá, je to provoz mimo dané parametry.
Dojtaktní motor je seřízen tak, aby měl co nejvyšší výkon , neměl emise, dobře mazal a spolehlivě se chladil. Mazanej je olejem v palivu, nikoli ze skříně jako čtyřtakt. Všimněte si, že dvojtakty taky mají mnohem vyšší provozní otáčky než čtyřtakty. Jsou to takové formule 1 v nářadí. Pokud je karburátor špatně seřízen, nebo motor běží v nějakém nestandardním režimu tak se rychle opotřebuje nebo zanese karbonem. Krátí mu to životnost.
Vemte si, že kdyby to opravdu třeba někde přisávalo falešný vzduch, tak to přisává vzduch který neprošel filtrem, vzduch plný nečistot a prachu, což motoru moc neprospívá.
Ještě mě napadla jedna věc, provedl servis výměnu palivového filtru který je v nádrži? Pokud by byl ucpaný , nasával by karburátor méně paliva a přivřením sytiče by jste zůžil sání, v důsledku čeho by vzrostl podtlak v karburátoru , který by pak dokázal překonat větší odpor filtru. Ten filtr dokážete vyměnit sám.
A ještě jedna rada, zkoušel jste chod s odšroubovaným , nebo trochu povoleným víčkem nádrže? Ve víčku nebo na nádrži je ventilek který nepustí palivo ven , ale musí pustit vzduch dovnitř do nádrže, aby mohlo být palivo nasáváno karburátorem.
Přeji hodně zdaru, a kdyby jste nakonec závadu vyřešil , napište co tomu bylo. Člověk se učí celý život :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Křovinořezy

24 Sep 2023, 22:56

Aký nôž odporúčate na krovinorez - dvojramenný alebo trojramenný na kosenie vysokej trávy ? Dvojramenný je o polovicu lacnejší, avšak neviem či výkonnejší nebude trojramenný.

Krovinorez mam Stihl, model presne neviem, musím pozrieť, výkon 1,4 kW.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Křovinořezy

25 Sep 2023, 07:07

Tříramenný, ten silný od Stihlu. Mám dva a průběžně je po ztupení střídám. Strunovou hlavu už prakticky nepoužívám. Nůž má sice menší záběr ale bere nemilosrdně všecho co je v cestě, včetně plotu :D
Minulý týden jsme ve 3 lidech sekali nať brambor a plevel v poli a dva z nás měli strunu - co pět minut zapečená. Jen trojzubec sekal bez přestávky (pouze tankování)
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Křovinořezy

25 Sep 2023, 09:03

Souhlas, ten tříramenný (dobře nabroušený) udělá výbornou práci. Mám dva ty dvojáky a na pozemku jsem je ještě nepoužil. Ten tříramenný má lepší prostupnost vysokou hustou trávou. Strunu používám na nižší porost (2,4 mm), kdy chci namulčovanou drť nechat na povrchu půdy, nebo se silnějším křoviňákem 3,0 mm strunu na vysokou trávu bez křovin za stejným účelem (ponechaný mulč).
Napísať odpoveď