Kapková závlaha

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 11:16

Máte někdo nějaký větší systém kapkové závlahy? Vím že používá p. Přasličák a PEB. Rád bych nějaké tipy, co použít, čemu se vyhnout apod..
Plánuji vyřešit závlahu ovocných stromů na drátěnce, tak přemýšlím, jakou metodu zvolit. Chtěl bych to táhnout po první řadě drátu, ať to nezavazí na zemi, 2 větvě cca 60-70 metrů, zdroj vody zatím studna, do budoucna asi nádrže na dešťovku - plánuji cca 12-18 kubíků.
Trochu problém je vzdálenost. Od studny 60-80 metrů, jen pár metrů výškových, ale od dešťovky tak 150 metrů a cca 10 výškových. Ale to by mělo vyřešit silnější čerpadlo.
Děkuji za případné odpovědi.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Hawkeye
Príspevky: 2406
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 12:26

andre.marek napísal:
25 Júl 2023, 11:16
Máte někdo nějaký větší systém kapkové závlahy? Vím že používá p. Přasličák a PEB. Rád bych nějaké tipy, co použít, čemu se vyhnout apod..
Plánuji vyřešit závlahu ovocných stromů na drátěnce, tak přemýšlím, jakou metodu zvolit. Chtěl bych to táhnout po první řadě drátu, ať to nezavazí na zemi, 2 větvě cca 60-70 metrů, zdroj vody zatím studna, do budoucna asi nádrže na dešťovku - plánuji cca 12-18 kubíků.
Trochu problém je vzdálenost. Od studny 60-80 metrů, jen pár metrů výškových, ale od dešťovky tak 150 metrů a cca 10 výškových. Ale to by mělo vyřešit silnější čerpadlo.
Děkuji za případné odpovědi.
Ak môžem poradiť: v poslednom čísle časopisu Sady a vinice je reportáž, ktorú robila šefredaktorka tohto časopisu u záhradkára v Smoleniciach. Ten si vybudoval sad s v podstate profi-výbavou, o.i. aj s kvapkovou závlahou. E-mail na pani šéfredaktorku Ing.Evu Novákovú je novakova@wynfield.sk (nezverejňujem nič súkromné, tieto údaje sú uvedené aj v časopise). Pokojne jej napíšte mail a poproste ju o telef.číslo na spomínaného pána. Zavolajte mu a on Vám určite rád poradí a zodpovie Vaše dotazy. H.


20230725_121633.jpg
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 16:30

Ten system, ktorý ma p. Molda v Smoleniciach je od firmy Netafim. Su to tlakovo kompenzovane kvapatka s prietokom 2l/h (= hnedooranzove vystupky na tej ciernej hadici) narazene do ciernej 1/2" hadice (ktora je povodne bez kvapatok). Ta tlakova kompenzacia je potrebna, aby vam rovnako vela kvapkalo na zaciatku aj konci hadice bez ohladu na jej dlzku a prevysenie. V principe najvacsi problem je zabezpecenie vhodneho zdroja vody - aby v systeme bol tlak okolo 2bar. Ak je tlak nizky, jednak nedosiahnete rovnomernost kvpakania, ale sa aj kvapatka budu zanasat, lebo prietok a tlak nie je dostatocny na ich priebezne samocistenie. Obzvlast ak mate tvrdu vodu sa kvapatka potom casto zapchaju vodnym kamenom. Ak je tlak vyrazne vyssi nez 2bar, dochadza k vacsiemu namahaniu komponentov, co skracuje zivotnost.

Zdroj vody musite mat dobre nadimenzovany na odber 2l/h x pocet kvapatok, co moze byt relativne maly odber, v zavislosti od poctu kvapatok. Ak cerpadlo + tlakovu nadobu + pripadne frekvencny menic nemate dobre nadimenzovane, mozete znicit cerpadlo kvoli castemu spinaniu alebo budete tazko rozdychavat fakturu za elektrinu, lebo aj ked cerpadlo umozni nizky odber vody, jeho elektricky prikon nemusi byt velmi nizsi od prikonu pri plnom odbere vody.

Ak chcete info priamo od p. Moldu zo Smolenic, lahko dohladate jeho profil na FB (alebo tento). Pripravte sa ale na moznost, ze tam objavite aj politicku kampan, p. Molda je vysokopostaveny clen strany Zivot - narodna strana (Tarabovci), za ktoru kandidoval v minulych volbach ako c. 17 na kandidatke Kotlebovci - LSNS a v tychto volbach ako c. 10 na kandidatke SNS.
Naposledy upravil/-a Trnavsko 145 mnm v 25 Júl 2023, 16:49, upravené celkom 1 krát.
Peb
Príspevky: 1983
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 16:37

Prin prevyseni 10 metrov by vám boli vhodné kvapkace s kompenzáciou tlaku aby každý strom dostal rovnaké množstvo vody ..na nastokavanie kvapkačov dostať kúpiť dierkovacie kliešte ..používa sa filter 80 až 100 micr..ak budete používať tvrdú vodu ,môže sa stať že kvapkace vám aj zanesie ...pozor si musíte dať pri dlzke hadice ..na 16 mm hadicu môžete dať určitý počet kvapkačov ..aby vám to potiahlo ..momentálne mám ale na zemiakoch zavlahovu hadicu bez kompenzacie ,a je to veľmi veľká pomoc ..polieval vždy z vrchu zavlazovacom na trávu z ľava - doprava ..pozdĺž riadkov .. išlo to dlho..4..5 hodín a vietor to bral bokom čiže premoklo možno 3 CM ...kvapková závlaha ide priamo do zeme ..stačí 30 minut a mám poliate ..na zemiakoch mám rozteč 25 CM a dĺžku 93 metrov ..tlak 2 bar bez kompenzacie lebo pole je na rovine a ide to celkom dobre ..

PS kým som napísal príspevok tak ma predbehli odpoveďami :)
BB kraj 465 mnm
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 17:03

Este doplnim, ze ja som zacal uvazovat, ze ten slaby odber vyriesim 12V cerpadlom na vodu pre jachty/karavany a pod. (napr. nieco taketo) Tie su dimenzovane na maly odber pri tlaku okolo 2bar, ocakavam, ze su tiche (snad sa nemylim) a maju nizku spotrebu (lebo 12V). To by som robil tak, ze naplnim 1-3 IBC 1000litrove nadrze a z nich by ta voda bola tlakovana tym 12V cerpadlom do malej tlakovej nadoby a odtial rozvedena do kvapkovacej sustavy. Po vycerpani vody by sa to automaticky vyplo hladinovym spinacom. Objemom naliatym do IBC by som si vedel zaroven urcit, kolko vody chcem vypolievat pri tom konkretnom zavlazovani. Zaroven je mozne do vody v IBC pridat aj nejake hnojiva a pod.

Vodu v IBC nie je dobre nechavat dlhodobo bez vyprazdnenia, namnozia sa tam riasy a pod, ktore potom zanasaju filter na vstupe kvapkovacieho systemu. Zvazil by som obalenie IBC nadoby do nepriesvitnej folie, napr. silaznej....
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 21:59

Díky moc za rady a tipy. Právě že přemýšlím, jestli jít cestou nachystané hadice - kapkovače co 33 cm, každý 2 litry za hodinu, nebo ke každému stromu jednotlivé - vložené kapkovače do plné hadice. Z té hadice to udělá na těch cca 140 metrech 840 litrů za hodinu, což už tak malý průtok pro čerpadlo na dopravní výšku 10 metrů není. A třeba Gardena u svých čerpadel píše, že jsou připraveny na malý odběr, právě u kapkových závlah.
Nápad s takovou "přečerpávací nádrží z ibc" mám také, mám nyní doma 4 kusy na dešťovou vodu, ale bojím se té řasy. Je s tím otravná práce, čištění, filtrace atd..
Ještě je i možnost dostat se s takovou nádrží výškově nad sad a použít gravitaci. Možností hodně, budu muset něco vybrat a vyzkoušet.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kapková závlaha

25 Júl 2023, 22:14

IBC kontejner je dobré pořizovat z černého plastu. Řasy se v něm netvoří.
IMG_0213[1].JPG
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Kapková závlaha

01 Aug 2023, 20:53

Informace, že mám ve výsadbě kapkovou závlahu, je mylná. Na plošné kultúry a miniškolku používám rotační postřikovače. Ovocné stromy zalévám hadicí. Je to značně velký odběr vody. Naštěstí mám vrtanou "bezednou" studnu. O zavedení kapkové závlahy již několik let uvažuji, ale zatím jsem se k realizaci nedostal. Ale alespoň projekt bych si rozhodně nechal zhotovit profesionály.
K zamezení tvorby řas Miloš správně upozornil na možnost nádrže z černého plastu. Pokud máte klasiku z bílého plastu, dovnitř prosvítá světlo, potřebné k růstu řas. Řešením je rovněž tmavý nátěr nebo umístění nádrže pod zem. V těchto případech se řasa netvoří.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kapková závlaha

01 Aug 2023, 21:47

Omlouvám se, měl jsem nějak zafixováno, že jste o tom někdy psal, asi jen vzpomínané u profi výsadeb.
S nádrží do budoucna počítám podzemní na dešťovou vodu, nyní bych volil studnu. Ty bílé jsou kvůli řasám nepoužitelné na kapkovou závlahu, to vím.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď