Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 11:36

Ono je nakonec dobře, že v době kdy bych je využil nebyly ty motorové zemní vrtáky běžně dostupné.

Jinak bych si, já blbec, určitě nějaký pořídil a zažil s ním v kamenité půdě hodně zklamání a finanční újmu.

(Výsadba viničky + opěrné sloupky, 100 ks stromkových angreštů, řízkovance rybízů apod.).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 11:50

Já mám půdu kamenitou a těžkou jílovici k tomu. Používal jsem ruční vrták (hrozná dřina), půjčený motorový Stihl (těžký, vyžadoval 2 osoby) i elektrický. Ten je určitě nejpraktičtější. Velkou jeho nevýhodou (ty novější to snad mají vyřešené) je absence zpětného chodu. Když se vrták kousne o kamen či silný kořen, je to problém.
Že umí akupřístroj vyvinout dobrý krouťák, to vím. Kvalitní akuvrtačku na plný moment jednou rukou neudržím. Ale jamkovač je přece jen něco jiného, obzvlášť s vrtákem 150mm v průměru. Hodil by se užší průměr - pro kovové a vinohradnické sloupky, pro hnojivé díry atd.
Každopádně bych o tom akuvrtáku mohl uvažovat. Žena má vysavač Makitu, takže jednu baterku a dobíječku už mám...
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 15:36

Rafael napísal:
29 Mar 2023, 11:36
Ono je nakonec dobře, že v době kdy bych je využil nebyly ty motorové zemní vrtáky běžně dostupné.

Jinak bych si, já blbec, určitě nějaký pořídil a zažil s ním v kamenité půdě hodně zklamání a finanční újmu.

(Výsadba viničky + opěrné sloupky, 100 ks stromkových angreštů, řízkovance rybízů apod.).
Já naštěstí kamenitou půdu nemám proto s oblibou používám zemní vruty. I malou viničku 3 x 9 m jsem postavil na zemních vrutech, dokonce i napínáky jsem si vyrobil. Na webu v profilu mám ze stavby podrobnou fotodokumentaci.
Vrtákem jsem dělal pouze základy 90 cm pro bránu 4x1,5 m. Stačilo.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 20:54

Když už se mluví o vrtání - nemáte někdo zkušenost s ručními zemními vrtáky s prodlužujícími nástavci?
Např. s podobnými:
https://www.zahrada-xl.cz/vrtaky/zemni- ... efEALw_wcB

https://www.vidaxl.cz/e/zemni-vrtak-s-r ... 86143.html
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 21:05

Pre začiatok uvediem, že s rôznymi typmi akumulátorov mam ako modelár a elektrotechnik skúsenosti od osemdesiatych rokov minulého storočia. Na baterky som jazdil, plával aj lietal, využíval ich rekreačne aj vo vrcholovom športe.

V záhrade využíváme aku náradie dlhé roky. Malý vyžínač okolo kvetov, pílka na konáre, Motůčko, vŕtačky, pílky brúsky..
Zvažovali sme značkovú techniku vs neznačkovú. Je jasné, že je dôležitá kompatibilita baterií a nabíjačiek a práve tu si uvedomujem predraženosť značiek. Pretože mám prístup k článkom 18650 Li-ion za dobré ceny, aktualne v zásobe stovky testovaných zmeraných článkov. Skrátka poskladám si sadu akú chcem, keď mám púzdro. A aj nabiť to ako modelár dokážem veľmi efektívne.

Suma sumárum sme zvolili Parkside ako začiatok. K rôznym vŕtačkam, maflom, chvostovým pílkam, uhlovej brúske pribudla reťazová píla, vyžínač/krovinorez, teleskopická reťazová pílka, malý vyžínač... Ešte chcem kosačku na dve baterky.

Okrem aku náradia používame aj elektrické, ako do dielne tak do záhrady. Benzínové pomaly upozaďujeme, jednoducho nemáme na záhrade ropný vrt. Na prácu berieme to, ktoré je práve výhodnejšie, predsa len dlhší z pozemkov ma 200 metrov.

Výhoda aku náradia je aj absencia vibrácií. Samozrejme, že krovinorez má realne polovičný výkon dvojtaktu Fzs 3020b, ale netreba ho zahrievať, po práci chladiť, nesmrdí a nerobí rámus, na malé frcky ideálny, alebo okolo kvetov, kde to aj s fieldmannom viem so žiletkovou presnosťou. Nevýhoda-pes sa ho nebojí, musim naň dávať pozor.

Chýba mi krovinorez porovnateľný s dvojtaktnou patdesiatkou, v sade býva tráva hustá, kosievam tak po dve hodiny, na to baterky nemám, ani sílu elektromotora.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 21:26

Jitka napísal:
12 Nov 2022, 12:08
Máme obě ocasky na stromky z Lidlu, ta X20 dost vibruje, ta menší (12V) je příjemnější na práci.
Jitko, právě uvažuji nad koupí nějaké té pilky z Lidlu. Je tedy celkově lepší ta menší?
Olomoucko 220 m n. m.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

30 Mar 2023, 19:15

Dnes jsme koupili tu sadařskou 20V, už máme technickou ocasku 20V (performance, tu obyčejnou jsem po 5 letech upekl při řezání kořenů vrb) a starou sadařskou 12V. Vyzkouším a dám vědět.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

30 Mar 2023, 19:37

Štěpánka.3 napísal:
29 Mar 2023, 21:26
Jitka napísal:
12 Nov 2022, 12:08
Máme obě ocasky na stromky z Lidlu, ta X20 dost vibruje, ta menší (12V) je příjemnější na práci.
Jitko, právě uvažuji nad koupí nějaké té pilky z Lidlu. Je tedy celkově lepší ta menší?
Je lepší do ruky, je lehčí. Možná je slabší, já zase tolik neřežu. Hlavní výhoda je pro mě, že se s ní procpu do keřových růží. Záleží i co máte za další nářadí, protože to je i nabíječka a baterie.
A všechno to nářadí z Lidlu je hobby řada, není to navěky.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

31 Mar 2023, 13:14

Ještě se vrátím k tomu půdnímu aku vrtáku. Jednu nevýhodu přece má. Dvakrát se mi stalo, že se kousl, vytrhl z ruky ale pojistka nevypla. K vrtání je potřeba držet dvě tlačítka - první stisknout pojistné tlačítko a pak lze teprve zapnout vrtání. Pokud se vrták vysmekne z ruky a tlačítko pustíte, vypne se. Ale mě už se dvakrát stalo, že se nevypl a točil se dál stator. Dvě rány palicí do držáku nakonec způsobily vyskočení pojistky a zastavení stroje.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

31 Mar 2023, 16:54

MiKo napísal:
31 Mar 2023, 13:14
Ještě se vrátím k tomu půdnímu aku vrtáku. Jednu nevýhodu přece má. Dvakrát se mi stalo, že se kousl, vytrhl z ruky ale pojistka nevypla. K vrtání je potřeba držet dvě tlačítka - první stisknout pojistné tlačítko a pak lze teprve zapnout vrtání. Pokud se vrták vysmekne z ruky a tlačítko pustíte, vypne se. Ale mě už se dvakrát stalo, že se nevypl a točil se dál stator. Dvě rány palicí do držáku nakonec způsobily vyskočení pojistky a zastavení stroje.
Vadí mi, že k většině vrtáků se nedodávají úzké nástavce (třeba 40mm), které by stačily na vyvrtání hnojivých děr.
U kabelového vrtáku jsou taky 2 tlačítka, ale nikdy se nestalo že by se po vysmeknutí motor nezastavil.
Napísať odpoveď