Netradiční zahradní nástroje

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 07:56

Ambrož napísal:
17 Apr 2021, 18:18
No ono to prachsprostě ani narazit nelze! Tulej, to je to do čeho se zastrčí násada, aby splňovala požadavek spojení těchto dvou částí musí být kuželová.
Asi jsem hloupý a méně chápavý ... můžu se zeptat, proč řešíte, jak se do toho kterého nástroje upevňuje násada, a proč děláte přednášku o rýči z Bystřice, který se nevyrábí a nikdo jej použít nemůže? Proč plivete na rýč Fiskars, který používá každý druhý právě proto, že je nezničitelný a dobře se s ním ryje? Moje zkušenost - zcela se zaryje na jedno našlápnutí, zarývám s ním organiku a nebojím se, že to nevydrží. Já jsem naopak z používání rýčů s dřevěnou násadou vyléčen - už jsem jich několik zlomil, protože si na práci neberu servítky. Stejně tak seker s dřevěnou násadou - skončily stejně jako ty rýče. A co se ergonomiky týče - ze všech nástrojů záda bolí úplně stejně. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 09:51

Rýč McHook mám v práci a rozdíl mezi ním a "no name" rýči jsem nezaznamenal. Na zahradě v jílu jsem už postupně zničil 8 rýčů - většinou to byly rýče z 50. - 60. let, takže vydržely dlouho. A jeden, po Wehrmachtu, je stále ještě provozuschopný, stejně jako polní lopatka 1939.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 11:08

Mimmo by mohl přiblížit, nejen mně, ale i jiným uživatelům tohoto fóra, jak se na „těžký a velmi silný přístroj“, který se jmenuje vyžínač a vážící jen okolo šesti kilogramů, upíná hlava s trojzubcem, když z té zahnuté fajfky trčí jen malý čudlík se závitem, na který dá natočit jen strunová hlava.

Kliknul jsem na internetu na tento problém. Našel jsem video, které to tak jasně vysvětluje, že bych snad i já nyní uměl nasadit i pilový kotouč. Ale zase tak zajímavé to není.
Na You tube: "Jak vyměnit strunovou hlavu za travní nůž." Názvosloví neřeším (hlava, kotouč, nůž apod.).
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 11:22

Petr z H. napísal:
18 Apr 2021, 07:56
Ambrož napísal:
17 Apr 2021, 18:18
No ono to prachsprostě ani narazit nelze! Tulej, to je to do čeho se zastrčí násada, aby splňovala požadavek spojení těchto dvou částí musí být kuželová.
Asi jsem hloupý a méně chápavý ... můžu se zeptat, proč řešíte, jak se do toho kterého nástroje upevňuje násada, a proč děláte přednášku o rýči z Bystřice, který se nevyrábí a nikdo jej použít nemůže? Proč plivete na rýč Fiskars, který používá každý druhý právě proto, že je nezničitelný a dobře se s ním ryje? Moje zkušenost - zcela se zaryje na jedno našlápnutí, zarývám s ním organiku a nebojím se, že to nevydrží. Já jsem naopak z používání rýčů s dřevěnou násadou vyléčen - už jsem jich několik zlomil, protože si na práci neberu servítky. Stejně tak seker s dřevěnou násadou - skončily stejně jako ty rýče. A co se ergonomiky týče - ze všech nástrojů záda bolí úplně stejně. ;)
S dřevěnýma násadama mám taky problémy, praskají, lámou se, v naší jílovce když zaberu na páku, tak to prostě rupne. Možná než byla topora z Číny, ale teď to rupe. A já tedy taky jdu na všechno přes sílu. Koupila jem si rycí vidle - paráda, byla jsem nadšená, jak to s nima šlo...než jsem ohnula zuby a teď už každé druhé zabrání...ohne se zub. To jsem pak už neskutečně nasr... :(
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 16:38

To mi pripomenulo diskusiu o ryloch na inom zahradnom fore😀 Kto by to bol povedal ze (ne)obycajny ryl dokaze vyvolat take vasnive diskusie.
Moja skusenost, co malo drevenu nasadu, sa mi nezlomilo nikdy. Ale tak ja rylujem opatrne a s citom😀
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 18:11

Vášnivé debaty o rýčích jsou úsměvné. Zejména ta agresivní rétorika odpůrců firmy Fiskars. Zdálo by se, že rýče jsou něco jako boty na podpatku, úzká sukně nebo korzet. Že se jistá značka rýče používá jen proto, že je v módě a že s ním snobský ryjec dobře vypadá. A světe div se, oni si ho berou proto, že se s ním dobře pracuje a dlouho vydrží. Neslýchané.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 18:52

Naštěstí už nemusím hledat veterány, které se nevyrábí, ani shánět unikáty, které se v obchodech objevují prý jen sporadicky, ani přehrabovat hromady násad. Řekl jsem si, že přeci jen ten ďábelský Fiskars vyzkouším, a světe div se, on funguje k plné spokojenosti. Takže mám asi na dlouho vyřešeno. :thumbup:
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 19:51

Až praskne svár, koupím jej znovu. Tolik, kolik toho u nás už vykopal žádný jiný, dostupný rýč nezvládne.
Během stavby výkopy, jíl, kameny, apod.. Desítky vykopaných pařezů vzrostlých stromů, zasázeno stovky stromků.
Neznám lepší výrobek v dané oblasti.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Trnavsko 145 mnm

IP:  105.234

Netradiční zahradní nástroje

20 Apr 2021, 18:52

Natrafil som na toto
https://www.draganovialati.com/

Ruské vidly sú dosť známe.

Mne sa ale hlavne pozdávajú jeho "ručné frézy" (=plečka + kyprič v jednom). Sused má niečo podobné doma, a je to super vec. Len škoda, že Belehrad je ďaleko. Distribútor pre EÚ ( www.zakladnicadobrihidej.si ) má len obmedzenú ponuku a tie veci, o ktoré by som mal záujem, má momentálne vypredané alebo nie v kombinácii, ktorú by som chcel.
Napísať odpoveď