Netradiční zahradní nástroje

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Netradiční zahradní nástroje

25 Apr 2020, 21:01

Zrovna dnes, po včerejší důkladné zálivce, jsem použil tohle jak na zeleninovém záhonku, tak na kruhy pod stromy. Nenamáhavé a rychlé, mohu doporučit. Taky jsem natrefil na video s návodem, kde nějaký kutil, aby nemusel růčo okopávat záhon, tak předělával křoviňák a místo hlavy se strunou tam měl dva šrouby. Odkaz radši nedávám.
IMG_20200425_194333.jpg
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Netradiční zahradní nástroje

15 Apr 2021, 21:11

Z používání kamy se lidstvo léčí už mnoho staletí. Já jsem už nevyléčitelný. Možná je to chyba. Umím s ní (relativně) dost obratně zacházet a nepoužívám už ani srp ani mačetu. Mám jich několik koupených pod názvem "srp". Samozřejmě, konstrukce za 40 korun není výkvět strojařiny, ale mi se i s touto kamou pracuje dobře a rychle.
Stejně tak uznávám, že pro někoho je rýč Fiskars naprosto nevyhovující. Já však už nikdy nebudu používat jiný rýč. Možná je i to chyba. Taky jich mám několik, abych je nemusel převážet.
A ten podřezávač koupený pod názvem motyka taky neřeším. Možná, že by se měl jmenovat jinak, ale já ho neoslovuji, a tak se na mě nezlobí. Jeho nůž má neuvěřitelnou trvanlivost. Ani neřeším, jak by se měl držet nebo jak by se s ním mělo dýchat. Dělám s ním na větších plochách všechno a klasické motyky si vůbec nevšímám. Až jednou přejdu na těžší půdu, možná to přehodnotím.
U přístroje, koupeného pod názvem "vyžínač", používám jen hlavu s ocelovým trojitým nožem. Takže spíš křovinořez. Je to těžký a velmi silný přístroj. Určitě bych na něm taky našel konstrukční chyby. Ale mám ho spíš na práci než na bádání. Ačkoliv taky často bádám, ale v úplně jiných oborech.
Taky někdo používáte nástroje s nepřesným názvem?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Netradiční zahradní nástroje

16 Apr 2021, 10:52

Ambrož napísal:
16 Apr 2021, 10:26
O používání kamy, být vámi, bych raději mlčel, protože já mám pozemek, na kterém mám zelinářskou zahradu a sad....v žádné případě nemám buš, který je plný vysokých kopřiv, šťovíků, bodláků a bůhví, čeho ještě a musel mít k jeho likvidaci nějakou „kamu“.
Pán Ambrož, pri všetkej úcte k veku - je veľká škoda, že sa v diskusii uberáte týmto smerom. Ak už chcete radiť niekomu aby mlčal, Mimma prosím Vás nechajte na pokoji, je to človek ktorý jedná vždy slušne, férovo a nikoho neuráža. Na svojej záhrade má právo používať nástroje aké chce, a nikto z nás mu nemôže diktovať ani určovať čo má robiť, a už vôbec nie aby mlčal. Ani Vy.
Ak sa už naozaj potrebujete za každú cenu vyventilovať týmto spôsobom, vyberte si na to niekoho kontroverznejšieho - trebárs mňa. Rád Vám v tomto poslúžim, ak Vám to pomôže. Ale Mimma nechajte prosím na pokoji. IH
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Netradiční zahradní nástroje

16 Apr 2021, 11:22

Jeej pan Hlavaty, to bolo velmi pekne👍👍👍
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Netradiční zahradní nástroje

16 Apr 2021, 12:43

ariadna30 napísal:
16 Apr 2021, 11:22
Jeej pan Hlavaty, to bolo velmi pekne👍👍👍
Ďakujem Ariadna, ale ja nechcem aby to bolo pekné. Nejde mi o prázdne gesto. Ja len chcem, aby sa to tu nezvrhlo na spôsob 'starého' fóra. Nepokazme si to, prosím. Ale možno chcem veľa... IH
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Netradiční zahradní nástroje

16 Apr 2021, 15:22

Ambrož napísal:
16 Apr 2021, 14:43
Pane doktore, já si myslím, že jsem Mimmovi, až tak moc neublížil. Nic jsem mu nerozkazoval.
Ne, neublížil. Naopak to je moje chyba. Já patřím k pomaleji chápajícím lidem a za svůj handicap se tímto omlouvám. Měl jsem ze zkušenosti hned pochopit, že když je v úvodu moje citace, příspěvek se logicky bude týkat něčeho úplně jiného. Ne mého vyžínače, rýče, motyky a kamy, o níž tam nepadlo slovo.
Porytí jednoho aru rýčem Fiskars (bez pletí a na sprašové zemině) na požádání předvedu. Je to ale nejméně dvouhodinová nuda.
Hlavu na křoviňák nasadit neumím. Přišel mi s dvěma "hlavami" a s pilovým kotoučem a s návodem v několika jazycích. Syn mi nasadil tu hlavu s nožem i bez návodu a já jsem si na ni zvykl. Někde v krabici mám ten návod i tu strunovou hlavu a pilový kotouč. Ale určitě to je i někde na internetu. Já to svými slovy popsat neumím, protože tomu moc nerozumím.
Přerostlé plevele se mi vyskytnou u plotu a jiných nepřístupných místech. Hlavně když je teplo a vlhko. Křoviňákem bych namotal plot. Kama to zvládne. Při zavřených hranicích ani teď to s těmi karanténami a testy není jednoduché dostat se k sekání na vlastním pozemku. Trochu té kvetoucí džungle navíc vždycky nechávám housenkám, včelám a sousedovým slepicím.
Prílohy
Kama.jpg
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Netradiční zahradní nástroje

16 Apr 2021, 16:31

" Měl jsem ze zkušenosti hned pochopit, že když je v úvodu moje citace, příspěvek se logicky bude týkat něčeho úplně jiného."
Pekny priklad humoru a ironie😀 pobavilo👍
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Netradiční zahradní nástroje

16 Apr 2021, 20:08

Ambrož-nepřipevňoval jsem to nijak,tak jsem to koupil. Domnívám se,že násada je prachsprostě naražena do tuleje, popř. zajíštěna hřebíčkem nebo vrutem. Vyrábila fa z Bojkovic a koupil jsem ve Věžkách. je to pouze k narušení půdního škraloupu.
Zajímal by mne ten rýč Bystřičák. Je to z Bystřice p.Lop. nebo Hostýnem? Mám F. Xact, dobrý, ale záda bolí stejně.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Netradiční zahradní nástroje

17 Apr 2021, 20:49

Ambrož napísal:
17 Apr 2021, 18:18
Rýč z Bystřice p.H., již vžádném případě nekoupíte, protože ukončení výroby a nejen tam, způsobilo listopadové cinkání klíčema v roce 1990.
Prekliate kľúčiky-mohli sme mať rýče z Bystřice...
A možno aj ďalší "kůl v plotě".
(Mimochodom - to 'cinkání' bolo v XI/1989). IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Netradiční zahradní nástroje

18 Apr 2021, 07:27

"...než Ferenčíkův TGM s internetem..."


Musíte mi vysvetliť súvislosti, neviem presne čo tým myslíte (Ján Ferenčík bol ružomberský kňaz, ale zomrel už v r.1950, teda dávno pred internetom. Asi myslíte iného Ferenčíka).

Na tému 'TGM a internet' poznám len tento pekný fejk (viď foto). IH

(P.S.: A za faux pas to nepovažujem, každý sa môžeme pomýliť. Takisto ako môžeme mať každý vlastný názor na to 'cinkání'. Dnes už môžeme... Že by vďaka tomu 'cinkání' ? 😉)

IMG_20210418_072211.png
IMG_20210418_072211.png (219.43 KiB) 3409 zobrazení
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 18 Apr 2021, 08:05, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď