Motyka

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Motyka

30 Mar 2022, 23:37

Doma sme vyskusali mnoho motýk, ale za uplne najlepšiu považujem "Motyka Pablo GP" - plochá .
Máme 2 ks, a používame len tie. Ma nezvyčajný tvar a je mierne obla. Skusim vyfotiť, ked budem na zahrade.

K okopavaniu stromov p. Hlavatého - ja používam rýľ. Podrývam s ním veľmi miernu vrstvu cca 1-2 cm povrchu, a prevrátim. Počas roka mulčujem, takže travu nemám. Tiež som to niekedy opracovával s motykou, no odkedy som vyskušal vylepšenie s rýľom je to rýchlejšie a efekt rovnaký.
Na tento učel je vhodnejší nejaky ergonomicky rýľ. S klasickým som neskusal, tam by bolo potrebný isť s nasadou ryľa až k zemi... .
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Motyka

31 Mar 2022, 08:10

Jak nám kdysi dávno říkali ve škole: "Nejlepší herbicid je motyka" :)
Jinak většinou používám staré kované "no name" motyky - tady v jílu nenahraditelné. A k vysekávání plevelů také jednu malou úzkou motyčku na tenké násadě, která se ovládá jednou rukou a nemusíte se při tom ohýbat :) .
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Motyka

31 Mar 2022, 20:48

Mimmo: Ta plečkovací motyčka je dobrá do zeleniny a vůbec kyprých záhonků (když jsem jí po letech viděla, tak se mi za 300,- až tak nelíbila :-) ). Je to opačné spektrum, než vinařská motyka a to, čemu pracovně říkám půlkrumpáč. To jsou těžké motyky na vykopání bezinek, kypření vinohradu a dolování mezi kameny. Taky jen násada od zborovie stála pár stovek.
A můj oblíbený nástroj na spečené záhonky jsou dětské hrabičky, jen je to verze od firmy LUX, ne běžný plech. I tak při tahání koření občas ohnu zub a musím to rovnat.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Motyka

05 Apr 2022, 21:21

Tak ve středu 30.3. jsem objednal, včera balík že Slovinska dorazil a dneska jsem nářadí vyzkoušel.
Je moc pěkně zpracované, kvalita vypadá dobře. Určitě je to nejpevnější motyka a hrábě co jsem měl v rukou, snad vydrží.
Úchop je příjemný, akorát násada je dost hrubá (a to mám velké ruce). Ale bude to asi o zvyku.
Teď už jen dostatek odhodlání a sil. :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Motyka

05 Apr 2022, 22:42

andre.marek napísal:
05 Apr 2022, 21:21
Tak ve středu 30.3. jsem objednal, včera balík že Slovinska dorazil a dneska jsem nářadí vyzkoušel.
Je moc pěkně zpracované, kvalita vypadá dobře. Určitě je to nejpevnější motyka a hrábě co jsem měl v rukou, snad vydrží.
Úchop je příjemný, akorát násada je dost hrubá (a to mám velké ruce). Ale bude to asi o zvyku.
Teď už jen dostatek odhodlání a sil. :D
A odkiaľ je tá motyka až zo Slovinska (eshop?)? Ja mám doma ešte nejaké vyše storočné kované v zásobe, ale po kvalitných náhradách sa už obzerám.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Motyka

06 Apr 2022, 08:39

Je to z toho e-shopu co tady dával odkaz "Trnavsko 145 mnm" - https://efekt-tools.eu/ - tímto bych mu chtěl moc poděkovat za výborný tip :thumbup:
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Motyka

18 Apr 2022, 22:30

Nechcem zakladať nové vlákno. Náhrada motyky hlavne pri pletí by mohla byť aj pojazdná plečka. Volaju to aj pojazdna motyka, alebo šinták. Uvažujem si to zadovážiť. Nemá niekto skúsenosť ?
plečka.JPG
plečka.JPG (11.64 KiB) 2233 zobrazení
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Motyka

18 Apr 2022, 23:09

andre.marek napísal:
06 Apr 2022, 08:39
Je to z toho e-shopu co tady dával odkaz "Trnavsko 145 mnm" - https://efekt-tools.eu/ - tímto bych mu chtěl moc poděkovat za výborný tip :thumbup:
Som rád, že som mohol pomôcť. Dúfam, že budete spokojný aj na konci sezóny (tajne dúfam, že sa neskôr podelíte so svojimi skúsenosťami na tomto fóre). Ja som ten zázrak videl dávnejšie vo výklade jedného obchodu pri Račianskom mýte v Bratislave, ale buď nemal som nemal čas zastaviť sa alebo mali zavreté. Každopádne ma odradila udávaná hliníková a pre mňa nedostatočne dlhá rukoväť (som vyššej postavy).
charles91 napísal:
18 Apr 2022, 22:30
Nechcem zakladať nové vlákno. Náhrada motyky hlavne pri pletí by mohla byť aj pojazdná plečka. Volaju to aj pojazdna motyka, alebo šinták. Uvažujem si to zadovážiť. Nemá niekto skúsenosť ?
plečka.JPG
Volajú to aj ručná plečka, Ручной Культиватор, wheel hoe, Radhacke... Čo sa týka toho konkrétneho produktu - je vyrobený z tenkostenných trubiek. Príbuzný si ho kúpil a veľmi rýchlo sa mu odtrhli riaditka od tej stredovej tyčky. Ak viete zvárať, dá sa to opraviť, ale treba rátať s tým, že toto miesto je namáhané a odporúčal by som ho zosilniť. Na menšiu záhradu s ľahšou pôdou asi postačuje, ale môžete byť sklamaný ak to plánujete vystavovať intenzívnejšej záťaži. Inak ručná plečka ako taká je veľmi osožná vec, mám prakticky rovnaký ( a podľa mňa trochu lepší) dizajn ešte z dôb minulého režimu, slúži dodnes aj vďaka hrubostenným trubkám a trochu masívnejšej konštrukcii. Ale aj voči tej plečke mám výhrady. Ručná plečka je určite násobne efektívnejšie a aj pre pôdu a rastliny lepšia než klasická motyka, ale aj od ručnej plečky sú lepšie vynálezy. Efektivitu znásobíte, ak k tomu nožu pridáte ešte kotúče na rozbíjanie hrudiek pôdy/škralupu. Niečo ako tu (mám ešte lepší dizajn, len ten sa nepredáva):
https://deal.by/p51404244-kultivator-ruchnoj-sovek.html
https://www.wolf-garten.com/sk/produkty ... bcce6c34f8
https://www.draganovialati.com/
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Motyka

19 Apr 2022, 10:48

Motyku už jsem pořádně otestoval při okopávání stromků. Zatím cca 60 metrů pás původně louky, jeden rok zamulčováno, nyní jsem okopával pruh cca 0.5 metru.
Objednávám druhou pro manželku a ještě i další hrábě.
Násada je dost dlouhá, určitě nejdelší co jsem na motyce kdy měl, i když bych snesl ještě deset cm navíc - mám přes 2 metry...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Motyka

19 Apr 2022, 20:54

charles91 napísal:
18 Apr 2022, 22:30
Nechcem zakladať nové vlákno. Náhrada motyky hlavne pri pletí by mohla byť aj pojazdná plečka. Volaju to aj pojazdna motyka, alebo šinták. Uvažujem si to zadovážiť. Nemá niekto skúsenosť ?
plečka.JPG
Používám dvě tyto, už několik desítek let staré, plečky (různá šířka podrývacích a kypřících rámečků) na středně těžkých půdách a při správném použití velmi dobře a rychle pracuje. Problém je na nerovném povrchu a na suchých těžkých půdách.
Napísať odpoveď