Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

14 Dec 2021, 19:50

Peb napísal:
14 Dec 2021, 16:12
vysloužil napísal:
14 Dec 2021, 15:00
Nůžek s aretací na konci rukojetí je spousta, včetně starých kultovních celokovových Rostexek (novější typ na obrázku)rostex.jpg
Mají výhodu, že slouží pro praváky i leváky, kolík v místě zámku nůžek nemají všichni vyřešené pro obě ruce. Osobně se takovým nůžkám vyhýbám, zejména při stříhání keřů malin, rybízů, kdy často dávám nůžky z ruky, abych vytáhl ustřižené větve a kdy kalhoty jsou daleko od natažených rukou. Ale u nůžek je to stejné jako u lidí. Když si je člověk oblíbí a získá k nim vztah, odpustí jim kdejakou špatnou vlastnost.
Před 40 lety jsem si oblíbil jednosečné nůžky KDS s plastovým dorazem a třebaže byly časem překonané (rukojeti studily, doraz se rozřezal, aretační čudlík obrousil, pérko se ztrácelo), nechtěl jsem se s nimi loučitKDS.jpg
Ak Vám vyhovujú jednočepelove nožnice tak som si istý že lepšie ako tieto ste ešte nemali ..rúčka je oblúkova a je veľmi dobrá práca s nimi , skvele sadnú do ruky ..ja mám dvoje doma a každému čo ich požičiam si ich objednaval v tirolsku sú to asi najznámejšie nožnice v sadoch ..iste odporúčam ..prikladám nemecký link aby to nevyzeralo ako reklama nejakého eschopu ..treba ale kúpiť presne s tým číslovanim za nazvom ,sú rôzne
Osobne mi veľmi vyhovujú ale premýšľal som nad dvoj čepeľovými konkrétne tie Falco spomínané ..viacej skúsenosti padne vhod

https://www.original-lowe.com/shears/pr ... fform.html
Nůžky Löwe mám, ne přesně ty, co uvádíte, ale velmi podobné:
IMG_20211214_193422[1].jpg
Určitě nejsou špatné. Stříhají dobře, ale nevyhovuje mi - jak už jsem psal - aretační čudlík, který nelze ovládat levou rukou. Hlavním nedostatkem - oproti mým oblíbeným W-G je, že jsou těžké. Pravda umí ustřihnout silnější větev, ale to nepovažuji za velkou výhodu. Na dřevo o průměru 25mm nepatří nůžky, nýbrž pilka nebo pákovky. Mám-li vystříhat stovky výhonů malin, rybízů, myrobalánových výmladků, letorostů broskvoní, tak je každý gram cítit.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

14 Dec 2021, 20:11

Pravdou je, že jsem měl a i mám snahu všechny nůžky přetěžovat a používat je někdy i místo pilky.
A v tom směru se mi vůbec neosvědčily Fiskars. Všechny. Od těch nejmenších a až po velké pákovky jsem rychle zničil :(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Peb
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

14 Dec 2021, 20:13

vysloužil napísal:
14 Dec 2021, 19:50
Peb napísal:
14 Dec 2021, 16:12
vysloužil napísal:
14 Dec 2021, 15:00
Nůžek s aretací na konci rukojetí je spousta, včetně starých kultovních celokovových Rostexek (novější typ na obrázku)rostex.jpg
Mají výhodu, že slouží pro praváky i leváky, kolík v místě zámku nůžek nemají všichni vyřešené pro obě ruce. Osobně se takovým nůžkám vyhýbám, zejména při stříhání keřů malin, rybízů, kdy často dávám nůžky z ruky, abych vytáhl ustřižené větve a kdy kalhoty jsou daleko od natažených rukou. Ale u nůžek je to stejné jako u lidí. Když si je člověk oblíbí a získá k nim vztah, odpustí jim kdejakou špatnou vlastnost.
Před 40 lety jsem si oblíbil jednosečné nůžky KDS s plastovým dorazem a třebaže byly časem překonané (rukojeti studily, doraz se rozřezal, aretační čudlík obrousil, pérko se ztrácelo), nechtěl jsem se s nimi loučitKDS.jpg
Ak Vám vyhovujú jednočepelove nožnice tak som si istý že lepšie ako tieto ste ešte nemali ..rúčka je oblúkova a je veľmi dobrá práca s nimi , skvele sadnú do ruky ..ja mám dvoje doma a každému čo ich požičiam si ich objednaval v tirolsku sú to asi najznámejšie nožnice v sadoch ..iste odporúčam ..prikladám nemecký link aby to nevyzeralo ako reklama nejakého eschopu ..treba ale kúpiť presne s tým číslovanim za nazvom ,sú rôzne
Osobne mi veľmi vyhovujú ale premýšľal som nad dvoj čepeľovými konkrétne tie Falco spomínané ..viacej skúsenosti padne vhod

https://www.original-lowe.com/shears/pr ... fform.html
Nůžky Löwe mám, ne přesně ty, co uvádíte, ale velmi podobné:IMG_20211214_193422[1].jpg
Určitě nejsou špatné. Stříhají dobře, ale nevyhovuje mi - jak už jsem psal - aretační čudlík, který nelze ovládat levou rukou. Hlavním nedostatkem - oproti mým oblíbeným W-G je, že jsou těžké. Pravda umí ustřihnout silnější větev, ale to nepovažuji za velkou výhodu. Na dřevo o průměru 25mm nepatří nůžky, nýbrž pilka nebo pákovky. Mám-li vystříhat stovky výhonů malin, rybízů, myrobalánových výmladků, letorostů broskvoní, tak je každý gram cítit.
Mal som aj presne tieto , niesu zle ..tie oblukove ale sadnú lepšie do ruky .. ten zaisťovaci kolík ,to môže byť pre použitie v ľavej ruke horšie ..a sú aj bytelnejesie.. oproti ľahším zrejme poznať na váhe ..
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 13:21

Začínal som s celokovovými dvojčepeľovými KDS po starom otcovi. Sú síce prakticky nezničiteľné ale ťažké a vyžadujú silnú ruku.
Najlepšie nožnice, s ktorými som pracoval, boli Felco 8 ale tie sa záhadne stratili.
V rovnakom čase (asi pred dvadsiatimi rokmi) som kúpil aj Fiskars P90. Tie sú tiež výborné a odolné. Felco som používal iba na čisté drevo, Fiskars aj na korene a tenké drôty. Stále sú v dobrom stave a s pôvodnou čepeľou, napriek tomu, že majú za sebou 15 sezón profesionálneho použitia (tisíce rezov). Vždy stačilo vyčistiť prebrúsiť a namazať.
IMG_20211218_143751.jpg
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 14:41

Je to jako se ženami. Jak praví staré zahrádkářské duo Sabina - Smetana: Každý jen tu svou má za jedinou...
Onehdy jsem vyzkoušel dvojici nůžek z Lídlu, jedny přišly na 60 Kč. Popřel jsem v sobě ovocnářskou čest a vyzkoušel je. Ke svému zděšení jsem zjistil, že se s nimi stříhá stejně jako s nůžkami za 1200.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 16:19

vysloužil napísal:
19 Dec 2021, 14:41
Onehdy jsem vyzkoušel dvojici nůžek z Lídlu, jedny přišly na 60 Kč. Popřel jsem v sobě ovocnářskou čest a vyzkoušel je. Ke svému zděšení jsem zjistil, že se s nimi stříhá stejně jako s nůžkami za 1200.
Ale dokedy ? 😀 IH

Screenshot_20211219-174809_Gallery.jpg
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 18:18

Za mňa jednoznačne Bahco, konkrétne PX-M2. Ale to neznamená, že to musí vyhovovať aj Vám. Treba vyskúšať. Videl a skúšal som u známych aj v obchodoch rôzne druhy Felco, ale žiaden typ mi nesedel dobre do ruky. Bahco PX-M2 mi sedí dobre. Nedávno som si kúpil druhý kus. Do rezervy, kým sa ešte dajú kúpiť za cca 40 euro. Zároveň ich ale plánujem pri rezaní používať na striedačku - kým budem jeden strom rezať jednými, tak čepeľ druhých sa bude dezinfikovať v nádobe s liehom. Pri ďalšom strome sa vymenia. Mám potom ešte nejaké archman, ktoré používam na "hrubú robotu" - ak strihám nejaké kvetiny, zeleninu, korene, .... Ku známym a susedom veľmi strihať nechodím, nemám na to čas ani nervy. Ale keď už, tak beriem ak-tak len tie archmany, nechcem si dovliecť nejakú pliagu resp. zbytočne si poškodiť tie Bahco.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 19:42

Dříve jsme měli dvoje převodové dvoučepelové Fiskars 111540. Obé už jsou po smrti - kompozit nevydržel a došlo k rozlomení ručky.

Pak jsem pořídil Bahco PX, s kterými jsem hodně spokojen. Ještě lépe se mi stříhá s Gardena Premium BP 50. Skvěle padnou do ruky.

Na probírku jabloní plánuji koupit Felca 321 nebo 322 s úzkými čepelemi.
Prílohy
Gardena
Gardena
116337_p_img.jpg (20.66 KiB) 1814 zobrazení
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 20:25

hugovotr napísal:
19 Dec 2021, 19:42
Dříve jsme měli dvoje převodové dvoučepelové Fiskars 111540. Obé už jsou po smrti - kompozit nevydržel a došlo k rozlomení ručky.
Pak jsem pořídil Bahco PX, s kterými jsem hodně spokojen. Ještě lépe se mi stříhá s Gardena Premium BP 50. Skvěle padnou do ruky.
Na probírku jabloní plánuji koupit Felca 321 nebo 322 s úzkými čepelemi.
Fiskars robí viaceré kvalitné veci do záhrady, ale čo sa týka nožníc, tak tam sa radšej vyhnúť veľkým oblúkom. V minulosti som mal jedny od Fiskars, nie práve najlacnejšie, a bola to tragédia (alebo skôr tragikomédia). Neviem, či sa odvtedy zlepšili (je to viac než 10 rokov), ale pokiaľ sledujem referencie, tak asi ani nie. IH
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

19 Dec 2021, 21:39

Ivan Hlavatý napísal:
19 Dec 2021, 20:25
Fiskars robí viaceré kvalitné veci do záhrady, ale čo sa týka nožníc, tak tam sa radšej vyhnúť veľkým oblúkom. V minulosti som mal jedny od Fiskars, nie práve najlacnejšie, a bola to tragédia (alebo skôr tragikomédia). Neviem, či sa odvtedy zlepšili (je to viac než 10 rokov), ale pokiaľ sledujem referencie, tak asi ani nie. IH
Nožnice P90 sú veľmi dobré (podľa mňa). Máme doma ešte P68 (na muškáty ;) ), to už ale z viacerých dôvodov taká sláva nie je. So značkou Fiskars mám rozporuplné skúsenosti. Nožnice, ktoré som spomenul, niektoré rýle radu "Solid", "Ergonomoc" a pílka Xtract SW73 sú to dobré, čo som skúsil, ostatné vyskúšané výrobky (sekery, hrable, pákové nožnice a nože) sú asi iba predražený priemer. Síce s dobrou ergonómiou ale s nízkou odolnosťou/trvanlivosťou, vhodné iba na občasné používanie.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď