Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 15:16

Trnavsko 145 mnm napísal:
09 Mar 2023, 10:30
Osobne by som za väčší problém považoval hmotnosť. Tipujem, že oproti bežným nožniciam je váha min. o cca 300g vyššia, najmä kvôli akumulátoru. A to už po chvíli cítite, najmä keď sa načahujete ďalej od tela a do výšky. Otázkou je aj (ne)vyváženie a moment zotrvačnosti, čo zas pocítite napr. pri natáčaní (ako vidno aj z foto, tie nožnice sú cca 2x dlhšie než bežné rúčné nožnice). Kapacita akumulátora 1,5 Ah je veľmi malá, s tým toho na jedno nabitie veľa nenastriháte. Navyše týmto menším akumulátorom zvykne rýchlejšie klesať výkon pri vybíjaní (napr. porovnanie DeWalt 2Ah a 5Ah tu https://youtu.be/DTKRK1RInFw?t=850) kvôli tomu, že vnútri je len jeden rad "valčekových" batérií zapojených sériovo, od 3Ah zvyknú byť dva rady "valčekových" batérií zapojených paralelne. V súlade s tým malým výkonom je aj maximálny priemer rezu len 25mm.

Nevidím dôvod niečo také kupovať - pre dlhšie trvajúci rez je to nepoužiteľné (rýchle vybitie batérie) a bez možnosti rezu hrubších konárov do cca 40-50mm nevidím väčší prínos ani pri kratšom reze. Márne hľadám cieľovú skupinu, pre ktorú by to mohlo byť zaujímavé. Ak už niečo takéto, tak s akumulátorom aspoň 5Ah umiestneným na tele a nie na nožniciach, väčším výkonom (deklarované napätie 18V, reálne okolo 20V) a väčším max. priemerom rezu.
Mám podobné nůžky od fimy Bosch a mohu povrdit to, co říká Trnavsko. Nástroj je těžký, střih pomalý, pro zahrádkáře absolutně k ničemu. Váha nástroje je mnohem důležitější - unaví dřív - než samotné stříhání. Nevím, pro koho by se mohly hodit. Vzhledem k tomu že musíte současně stisknout 2 páčky (prevence náhodného spuštění), nebyly by vhodné snad ani pro člověka se zlomenými třemi prsty na každé ruce.
Ani bezpečnost není dokonalá. Běžnýma nůžkama se sám nestřihnete, ale baterie nepozná, stříháte-li prut nebo prst.
Podobné akunůžky jsem si pořídil (Ryobi) na teleskopické tyči. To byl taky omyl.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 16:34

Nožnice Zanon Shark 1300 S na tomto videu sú rýchle a batéria (nosí sa na chrbte) vydrží až dva dni nepretržitej prevádzky. Pracuje sa s nimi určite dobre ale majú z môjho pohľadu dve nevýhody. Jednou je cena (cca 2.500 € / 60.000 CZK) a druhou to, že sa asi hodia iba na prácu zo zeme (ruksak s batériou a kábel by v korune na rebríku dosť prekážal). V každom prípade sú zaujímavé.

https://www.youtube.com/watch?v=413TG-iUOMw
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 18:06

Nedám dopustit na ruční klasiku Bahco a Felco. Pokud toho člověk nemá hektary, dá se to zvládnout. Navíc snažím se u řezu přemýšlet, takže zase tak moc nefofruji. Horší je pro mne pak ostřihané větve uklízet, odmítne li mi pomoc rodina.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 19:27

Návštěvník napísal:
09 Mar 2023, 12:13
Nečudoval by som sa, keby sa ten istý tovar našiel na Aliexpresse za dvacku.

Možná je někdy lepší preferovat kvantitu před kvalitou. Na rozdíl od rčení, "Že nejsem tak bohatý abych kupoval levné věci".

Po loňském velkém stříhání a debordelizaci pozemků jsem zničil několik nůžek.
Zničil přímo ne, jen mi z nich v zápalu boje vypadlo péro, pružinka a některé jsem už nenašel.
A protože, "Každá pes, jiný ves" těžko se za pérka nahrazují.
(Zvlášť když mám dílnu a "sklad" jinde).
*
Jo, na těch zahraničních eshopech jsou velmi zajímavé ceny i sortiment. A i množstevní slevy. Až neuvěřitelné v našich poměrech.
Ale znám to jen ze čtení. Nakupovat tam neumím...

Jen tak tuším, že to co si u nás s velm vysokou marží koupíme, pochází beztak z podobných končin.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

10 Mar 2023, 09:02

Zničil přímo ne, jen mi z nich v zápalu boje vypadlo péro, pružinka a některé jsem už nenašel.

Není mi úplně jasné, proč laciné nůžky mají péra integrovaná uvnitř nástroje, zatímco drahé nůžky mají pružinu výměnnou, co se může ztratit.
Jožo ZA
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

10 Mar 2023, 11:04

Mne zase príde lepšie, keď nožnice majú "štandardnú" pružinu (napr. Felco), ako niečo špeciálne, čo pri prasknutí treba pracne zháňať. Kužeľové pružiny do nožníc sa dajú za pár drobných kúpiť asi v každom železiarstve.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

10 Mar 2023, 11:37

Asi jsem měl štěstí, ale za 45 let mi schovaná pružina na nůžkách (levá hromádka) nepraskla nikdy. Přiznám, že na nůžkách s výměnnou pružinou (pravá hromádka) neprasklo péro taky nikdy. Ale pár jich vypadlo.
IMG_0048.JPG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

10 Mar 2023, 22:08

Do většiny nůžek lze vždy nějaké péro, pružinku dopasovat. Ale už to není nikdy ono. Jako originál už to nikdy nebude. A to jsem si to pojišťoval i lepidlem.
A podle nějakých Murphyho zákonů se to vždy stane v době kdy se to nejvíc potřebuje.

A podle praxe, opotřebení, nejdřív nastane u věci nejvíc použivaných a neoblíbenějších.

A to se mi stalo několikrát loni při debordelizaci pozemků a nastávající topné krizi.

Ale i tak jsem vždy jsem větvičky zpracovával na podpalku a tak, ale ne v takovém šíleném množství.
Vloni toho bylo postupně cca 150 zeleninových bedníček.
Ale jako špatně pohyblivému ID mě to na stolečku, se psem a s audioknihami celkem bavilo.

Co taky, jak se jinak zbavit hromady všelijakých ořezů, výhonů a naježených větví?
Na samotě s velkými ohništi problém není, ale jak je takový bordel naježený, hodně špatně se zapaluje a hoří.

Nejtypičtější naježený bordel byl ze starého višňového sadu. Sice byl na rozdíl od jiného suchý, ale i tak.
Musel se nějak rozstříhat, slisovat aby vůbec efektivně zhořel. Anebo aby se ho na návěs vešlo víc . Abych nemusel s poloprázdnou vlečkou pořád jezdit k ohništi.
A tak ty nůžky dostaly pořádně zabrat.

(Při sekání malou sekerkou na špalku by to létalo všude možně a nechtěl bych to sbírat).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

10 Mar 2023, 23:10

taky, jak se jinak zbavit Co hromady všelijakých ořezů, výhonů a naježených větví?

Posledních 17 let už pálím jen silné větve v kamnech. Na ohništi nic. Vše pod 3cm průměru poštěpkuju. Drť lehce prosypu močovinou a nechám rok na hromadě. Pak přimíchávám do kompostu. Zejména s posečenou trávou se (zčásti rozložená) štěpka v kompostu dobře doplňuje.
Napísať odpoveď