Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

01 Mar 2022, 18:07

Značka Löwe patří spolu s Felco a Bahco k etalonům zahradnických nůžek. Pominu, jestli poměr cena/výkon dává pro amatérského zahrádkáře nějaký smysl. Zaměřím se na jeden - pro mě důležitý prvek, a to aretaci nůžek. Profík obvykle na velké ploše a u mnoha stromů (keřů) provádí několik hodin tutéž práci jedním nástrojem, který tak často nestřídá. Naproti tomu práce zahrádkáře je trochu jiná - chodí po zahradě, tam něco ušmikne, tam odřízne pilkou, něco i nožem. Poměrně často nástroje střídá a strká do kapsy (brašny), proto často nůžky aretuje a odkládá, já to tak aspoň dělám.
Aretace nůžek Löwe se provádí páčkou se šroubkem, která se ovládá palcem stříhající ruky. Výhodou tohoto způsobu je, že páčku můžeme odšroubovat a připojit z druhé strany, čímž přizpůsobíme nůžky pro leváka. To je dobrý nápad. Horší už je, žab páčka se palcem dobře odaretovává (odstrčí), ale obtížně vrací zpět - k tomu je třeba pomoci druhou rukou, jiným prstem nebo nůžky v dlani pootočit.
Za mě tedy - nůžky Löwe stříhají dobře (aby ne), ale aretace není jejich největší předností.
Zprohýbané rukojeti a vyosená hlava - aby nebolelo zápěstí - nových typů je spíš reklama. Jako výhodu těch novějších (vlevo) vidím krátkou čepel - dobře se stříhá špičkou a úzkou prohnutou kovadlinku. Tím vlastně spojuje výhody jedno a dvousečných nůžek.
nůžky1.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

01 Mar 2022, 19:35

vysloužil napísal:
01 Mar 2022, 18:07
Naproti tomu práce zahrádkáře je trochu jiná...poměrně často nástroje střídá...proto často nůžky aretuje a odkládá... Aretace nůžek Löwe se provádí páčkou se šroubkem, která se ovládá palcem stříhající ruky...páčka se palcem dobře odaretovává (odstrčí), ale obtížně vrací zpět - k tomu je třeba pomoci druhou rukou, jiným prstem nebo nůžky v dlani pootočit.
Za mě tedy - nůžky Löwe stříhají dobře (aby ne), ale aretace není jejich největší předností.
Ja používam nožnice Felco 8 (viď foto - šípka označuje ich 'aretačnú' páčku). Ak to Miloš správne čítam, tak pri Löwe sa ľahko 'odaretováva', ale horšie 'aretuje'.
Pri Felco 8 je to naopak - 'aretácia' je bezproblémová, palcom strihajúcej ruky, bez potreby akéhokoľvek pootočenia alebo posunutia nožníc v ruke. Pri 'odaretovávaní' je potrebné (resp. ide to tak ľahšie) nožnice v ruke pootočiť asi o 90°. Mám dojem, že o niečo výhodnejšie je, ak sa ľahko 'aretuje', než naopak. V praxi je to väčšinou takto: strihám...potrebujem nožnice na chvíľu odložiť do vrecka nohavíc či bundy...zaaretujem...odkladám... (medzitým spravím čo som chcel urobiť bez nožníc, teda napr. použiť pákovky alebo pílku, alebo presunúť rebrík)...a znova beriem nožnice z vrecka do ruky...odaretujem...a strihám. Takže tá nutnosť pootočenia nožníc v dlani je pri ich vybratí z vrecka a 'odaretovaní' (teda keď "znovu začínam akt strihania") o trošku menej nepohodlná, než ak by som ich musel pootočiť v dlani pri 'aretácii' (teda keď "končím akt strihania"). Tento rozdiel by bol ešte výraznejší, ak by na 'aretáciu' bolo nutné použiť druhú ruku.
Tuším som to napísal dosť komplikovane, ale hádam sa to bude dať pochopiť. Napokon, keď teraz nad tým uvažujem - až taký veľký rozdiel v tom nie je, keďže treba nožnice len trochu pootočiť v dlani.

Dnes som strihal bez prestávky asi 5 hodín, pričom necítim v ruke žiadny dyskomfort. Tým nechcem nožniciam Felco robiť nejakú reklamu - napokon, na konáre nad asi 2,5cm som používal pákovky a nad cca 3,5-4cm pílku. Takže s nožnicami to žiadna veľká námaha nebola. Skôr cítim predkolenia od státia a opierania sa nimi na rebríku.

P.S.: mal som aj nožnice zn. Gardena, ktoré majú systém 'aretácie' a 'odaretovania' riešený inak (foto 2) - bez nutnosti pootáčania nožníc v dlani, ľahko ovládateľný len pohybom palca strihajúcej ruky. Tieto nožnice mali ale iné závažné nedostatky. IH

Screenshot_20220301-185158_Chrome.jpg
Screenshot_20220301-185158_Chrome.jpg (20.81 KiB) 2988 zobrazení
Screenshot_20220301-193810_Google.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

01 Mar 2022, 21:41

Mně ta aretace na hřbetu nůžek (jako u Ivanovy Gardeny) vyhovuje. Použity jsou u nůžek v horní řadě.
Nejraděj ovšem mám čudlík pohyblivý ve směru kolmém na osu nůžek, jak mají moje oblíbené W-G. ve spodní řadě. Lehce se ovládají palcem.
Výhodou obou systémů je použitelnost pro levou i pravou ruku.
Uprostřed spodní řady se krčí značkové Bahco. Jejich aretační páčka jde šikmo, ztuha a navíc nejsou použitelné pro leváky. Pro mě palec dolů.
nůžky2.jpg
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

02 Mar 2022, 20:28

K aretácii, tak len taký postreh, že nožnice by sa mali skladovať otvorené, nezaaretované. Je to z hľadiska životnosti pružiny.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

02 Mar 2022, 21:34

ta aretace u Bahco mě taky zlobila, šla ztuha až nešla, letos jsem ji důkladně pokropil mazivem WD a začala šlapat podle mých představ
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 07:50

V ponuke sú tieto 'elektrické' nožnice na strihanie stromov (akumulátorové). Hmotnosť v popise nie je uvedená. Cena (53 až 66 eur) je len o niečo vyššia než napr. cena nožníc Felco 8. Ako hlavný nedostatok by som videl rozmery - často je pri strihaní potrebné rukou preniknúť hlbšie do koruny, neraz v 'stiesnenom' priestore a nožnice aj správne nasmerovať. Pravdou je, že pri strihaní desiatok či stoviek stromov 'klasickými' nožnicami človek občas cíti ruku, zápästie, lakeť aj rameno. Pre toho, kto má problém s kĺbami alebo si ruku chce šetriť, by to mohla byť alternatíva. Zostávam pri 'klasike'. 😀 H.

Screenshot_20230309-073525_Chrome.jpg
Screenshot_20230309-073558_Chrome.jpg
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 10:30

Osobne by som za väčší problém považoval hmotnosť. Tipujem, že oproti bežným nožniciam je váha min. o cca 300g vyššia, najmä kvôli akumulátoru. A to už po chvíli cítite, najmä keď sa načahujete ďalej od tela a do výšky. Otázkou je aj (ne)vyváženie a moment zotrvačnosti, čo zas pocítite napr. pri natáčaní (ako vidno aj z foto, tie nožnice sú cca 2x dlhšie než bežné rúčné nožnice). Kapacita akumulátora 1,5 Ah je veľmi malá, s tým toho na jedno nabitie veľa nenastriháte. Navyše týmto menším akumulátorom zvykne rýchlejšie klesať výkon pri vybíjaní (napr. porovnanie DeWalt 2Ah a 5Ah tu https://youtu.be/DTKRK1RInFw?t=850) kvôli tomu, že vnútri je len jeden rad "valčekových" batérií zapojených sériovo, od 3Ah zvyknú byť dva rady "valčekových" batérií zapojených paralelne. V súlade s tým malým výkonom je aj maximálny priemer rezu len 25mm.

Nevidím dôvod niečo také kupovať - pre dlhšie trvajúci rez je to nepoužiteľné (rýchle vybitie batérie) a bez možnosti rezu hrubších konárov do cca 40-50mm nevidím väčší prínos ani pri kratšom reze. Márne hľadám cieľovú skupinu, pre ktorú by to mohlo byť zaujímavé. Ak už niečo takéto, tak s akumulátorom aspoň 5Ah umiestneným na tele a nie na nožniciach, väčším výkonom (deklarované napätie 18V, reálne okolo 20V) a väčším max. priemerom rezu.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 10:55

Trnavsko 145 mnm napísal:
09 Mar 2023, 10:30
...Márne hľadám cieľovú skupinu, pre ktorú by to mohlo byť zaujímavé...
Možno 'záhradkárski snobi'. 😀
Prípadne niekto, kto má kĺby na rukách 'úplne v ťahu' (reumatoidná artritída) a nemá mu kto pomôcť s rezom pár rastlín.

Úsmevné sú recenzie na tento nástroj - všetci dali 5 hviezdičiek a všetci použili jazyk a formulácie, AKO KEBY to písal predajca... No nekúp to !? 😄 H.


Screenshot_20230309-110139_Chrome.jpg
Screenshot_20230309-110149_Chrome.jpg
Screenshot_20230309-110154_Chrome.jpg
Screenshot_20230309-110154_Chrome.jpg (50.63 KiB) 1621 zobrazení
Neregistrovaný

IP:  11.241

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 12:13

Nečudoval by som sa, keby sa ten istý tovar našiel na Aliexpresse za dvacku.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

09 Mar 2023, 14:52

charles91 napísal:
02 Mar 2022, 20:28
K aretácii, tak len taký postreh, že nožnice by sa mali skladovať otvorené, nezaaretované. Je to z hľadiska životnosti pružiny.
Na zaaretované nůžky se tak snadno nenapíchnete. Já budu radši šetřit své ruce než pružinu.
Napísať odpoveď