Agrivoltaika

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Agrivoltaika

19 Okt 2021, 19:17

Máte někdo zkušenosti nebo alespoň názory na agrivoltaiku? :o Jde o výrobu solární energie při současném pěstování plodin na témž pozemku. Moderní panely jsou průhledné a lapají energii z obou stran v dostatečné výšce. Pod panely se mohou pěstovat běžné rostliny včetně dřevin nebo aspoň tráva. Panely také chrání porost před krupobitím, tvoří ploty apod. Záleží na projektu. Energie se může dodávat do sítě, do baterií, elektrolyzérů nebo do tepelného akumulátoru ... Existují rostliny, které vyžadují extrémní osvit. Existují však i rostliny, u kterých vyhovuje nebo se toleruje mírné přistínění.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Agrivoltaika

07 Apr 2022, 17:23

Agrivoltaika, jak vidím, zatím u nás příliš nefrčí. Ale ta energie "zdarma" je v dnešní pohnuté době lákavá. Možná se nějaké zahradní aplikace dočkám. Účinnost panelů se stále zvyšuje, takže to je přímo pravděpodobné. Dneska jsem viděl zvláštní panely opatřené kovovými zrcadly. Je to další krůček k sebezásobování elektřinou.
Prílohy
Screenshot_20220407_170924.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Agrivoltaika

12 Sep 2022, 20:34

Sebezásobování elektřinou nabývá zvolna na důležitosti. Pro zahrádkáře a zemědělce je to příležitost do budoucna. Solární elektrárna nezabírá ornou půdu a je účinější než při umístění na střechách. Používané panely čerpají energii ze slunečního záření zhora i z rozptýleného světla zdola. Zbytkové osvětlení postačuje na pěstování mnoha rostlin, včetně ovocných dřevin. Myslím, že se to hodí hlavně do oblastí, kde je až moc teplo a sucho. Panely totiž snižují odpar vody. Navíc chrání výsadbu proti kroupám. Já jsem viděl jen jednu takovou farmu a to jen "z rychlíku" (v Rumunsku, viz foto). Pod panely jsem viděl různé rostliny a dřeviny, např. zákrsky jabloní. Ve větší míře se agrivoltaika objevuje v Německu a v Rakousku.

Nějaké dostupné informace z ČR:
https://www.solarninovinky.cz/agrivolta ... y-v-cesku/
Prílohy
Agrivoltaika 03.jpg
Agrivoltaika 02.jpg
Agrivoltaika 01.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Agrivoltaika

12 Sep 2022, 21:00

I tady se to už připravuje ;) .
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Agrivoltaika

29 Dec 2022, 19:12

Možná, že se na zahradách ujme i "Wind-Harvesting". Jde o turbínu, která se netočí, nezabíjí ptáky, téměř nehučí a vyrábí elektřinu levněji než fotovoltaika. Navíc vyrábí zhruba stejně moc obnovitelné elektřiny i v zimě i v noci. Připadá mi to realističtější než termojaderná fúze do každého okresu. V dnešní době energetického stresu se dočkáme i jiných praktických vynálezů. Jen aby přišly včas.

https://www.fonetech.cz/konec-drahe-ele ... .sznhp.box
Neregistrovaný

IP:  63.33

Agrivoltaika

30 Dec 2022, 17:35

Vysoká efektivita (stačí obyčejný větřík o rychlosti 2,2 m/s)

Podobná hláška, ako keď sa tvrdí, že fotovoltaike stačí difúzne žiarenie. Iste, v oboch prípadoch to stačí, aby to niečo generovalo. Akurát že je to zlomok nominálneho výkonu, keďže fyzika sa oklamať nedá.

A čo sa týka vlastnej sebestačnosti - aby to bolo naozaj ekonomicky reálne, museli by byť dostupné batérie s omnoho lepším pomerom cena / životnosť, ako je to teraz. Momentálne je to skôr davová psychóza, z ktorej profitujú skôr predajcovia fotovoltaiky, ako ich zákazníci. Taká snaha ušetriť, nech to stojí čo to stojí.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Agrivoltaika

30 Dec 2022, 18:17

Máte pravdu, že ta efektivita obnovitelných zdrojů ještě není tam, kde bychom ji chtěli mít. Jeden můj známý si před dvěma lety pořídil fotovoltaiku, protože je fanda (a odborník) do podobných zařízení. Měl spočítáno, že i s dotací bude návratnost trvat 30 let. Od Nového roku bude však kupovat elektřinu za dvojnásobek, takže je potěšen výrazně zlepšenou návratností.
U systémů s opravdickou baterií je ta ekonomika skutečně horší. U nás (myslím v ČR) však budou povolovat mnohem více "virtuálních baterií". Fotovoltaický zdroj je připojen k síti a jeho majitel platí jen rozdíl mezi odebranou a prodanou energií. Nerovnoměrnost v síti musí vyrovnat špičkové zdroje. Je dobré, aby energetický mix byl založen na mnoha odlišných zdrojích (jádro, uhlí, plyn, dřevní štěpka, bioplyn, fotovoltaika, vítr, vodní toky). Pak to vyrovnávání bude lépe zvládnutelné.
Před časem jsem se byl podívat v místní hydroelektrárně. Ta sice vyrábí méně elektřiny než jí spotřebuje, ale vyrábí v pravý čas. Dispečer v Praze si sám spustí místní turbínu, když je vyšší zátěž sítě, a v noci se turbína točí obráceně a čerpá vodu ze spodní nádrže.
Matko
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 10:49

Agrivoltaika

30 Dec 2022, 22:04

Teraz vo Francúzsku je hitom, Solárny panel Supersola Súprava pre vlastnú spotrebu - 310W.Stači to zapojiť do zásuvky a moc to nestojí https://m.boulanger.com/ref/1165487
Neregistrovaný

IP:  63.33

Agrivoltaika

30 Dec 2022, 23:22

O tom čo sa stane hitom rozhodujú masy. A je naivné sa domnievať, že ony majú schopnosti na odborné posúdenie takýchto zariadení. Vyhráva marketing v kombinácii so strachom z budúcnosti. Pravdepodobnosť, že šťastným majiteľom týchto panelov sa vráti aspoň nákupná cena, je dosť malá.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Agrivoltaika

31 Dec 2022, 08:04

Některý hit projde, jiný ne. Když jsem viděl první elektromobil (favorit na baterky), nevěřil jsem, že se to bude jednou reálně používat. Byl pořád na nabíječce a málo jezdil. Dneska už se tomu věřit dá.

Naopak: kdysi jsem četl o rakouském přístroji, který dokázal odfiltrovat ze zásuvky jadernou elektřinu a poslat ji zpět výrobci :o . Vlastník tedy používal jen nejadernou elektřinu. Přístroj byl dost drahý, ale dobře se v Rakousku prodával. Vysvětlení principu bylo tak složité, že ani odborníci nevěděli. Až když ho koupili a dali do zásuvky na blokové dozorně v dukovanské elektrárně a rozsvítili lampičku, reklama utrpěla kolabs. Fotka svítící lampičky proběhla rakouským tiskem a přístroj se přestal prodávat.
Napísať odpoveď