Vozidla bez spalovacích motorů

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Vozidla bez spalovacích motorů

21 Aug 2021, 19:42

Inac to s tym parkoviskom pre kone je super napad, pozdravujem starostu kmeta👍 Len mi je luto tych koni ked chodia po ceste vedla aut. Ale bola by to celkom sranda keby miesto vsetkych aut chodili kone. Ktovie ako by to fungovalo a ako by sa obiehali mladi nevyblazneni prip starsi v druhem mladi😀
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Vozidla bez spalovacích motorů

21 Aug 2021, 20:21

ariadna30 napísal:
21 Aug 2021, 19:42
Inac to s tym parkoviskom pre kone je super napad, pozdravujem starostu kmeta👍 Len mi je luto tych koni ked chodia po ceste vedla aut. Ale bola by to celkom sranda keby miesto vsetkych aut chodili kone. Ktovie ako by to fungovalo a ako by sa obiehali mladi nevyblazneni prip starsi v druhem mladi😀
az taka sranda by to zrejme nebola, ale na druhej strane, konsky hnoj by bol v podstate "za hubicku" ;)
https://www.idnes.cz/xman/styl/kone-dro ... n-styl_fro
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Vozidla bez spalovacích motorů

21 Aug 2021, 21:11

]Obávám se, že tyto diskuze jsou, bohužel, odkázány na úroveň debat, kterým chybí argumenty. Ono dohledat ověřená čísla ani v dnešní době internetové není snadné, pokud vůbec možné. Abych si přisadil, jsem bývalý amatérsky závodící cyklista s bývalými nájezdy k 10000 km ročně, jsem motorista a považuji se za silně ekologicky smýšlejícího člověka, kterému se tato víra stala i povoláním. Ale nerad příjímám názory bez ověřené argumentace. A dosud jsem se prostě nedostal k přesvědčivým výpočtům, které by prokazovaly, že přechod k elektromobilitě může pozitivně ovlivnit globální oteplování. Oteplování jistě nepopiratelné a nejmarkantnější na oteplení moří a oceánu o nějaké 1 - 2 st C (měrná tepelná kapacita vody). Jakou měrou k tomu přispívá člověk je opět věcí diskuzí odborníků.
Nicméně pokud budu věřit dostupným číslům, v ČR je nejvyšším emisním faktorem na MWh zatížena právě elektrická energie (převládá výroba z fosilních paliv) - třeba zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-u ... v-budovach
Až budeme produkovat elektřinu jen z atomu, větru, slunce, které zde svítí jen občas, MVE, termálních, přílivových nebo jiných zdrojů, bude elektromobilita prokazatelným přínosem. Ale nevím, jestli dostatečným.... V tuto chvíli je to spíš příležitost pro výrobce nových souvisejících technologií, elektřiny, baterií...
IMG_20210821_220027.jpg
Naposledy upravil/-a Daník v 21 Aug 2021, 22:48, upravené celkom 1 krát.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Vozidla bez spalovacích motorů

21 Aug 2021, 21:13

Ten o tych konoch od kvasa
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Vozidla bez spalovacích motorů

22 Aug 2021, 21:55

Neregistrovaný napísal:
21 Aug 2021, 10:07
Co napsat zapálenému kazateli nové víry, když je mi to protivné. Tak začnu alespoň formálně.
Píšete: „bilancia uhlíka v atmosfére je negatívna, zhoršuje sa každým rokom.“
Možná jen „psací“ chybička, možná načisto vedle (jak ta jedle).
Negativní bilance znamená, že něčeho ubývá (třeba ubývá motýlů). Pozitivní bilance obráceně (třeba přibývá oveček).
Před cca 10 lety mi posluchač České zemědělské univerzity v Praze povídal, že se učí, že v letech Velké Moravy (cca 850 – 900) byla průměrná teplota vyšší o 1 -1,5 ºC. V současné době je v „mojí“ krajině průměrná teplota asi 8 – 8,5 ºC. To byl hic. Určitě politicky a státotvorně. Co tak tehdá pálili?
Dobu Velké Moravy jsem zvolil záměrně proto, že ještě kolem roku 1000 polská Morava (Poláci tuto mapu Polska rádi malují) sahala k Dunaji a zahrnovala i půl dnešního Slovenska (tam pak už cca 1000 let Uhry).
Dál: „rozsah púšti“, no nevím, pouště neobjíždím, ale četl jsem, že jen Číňané vysázeli na okrajích pouště Gobi (jiná jména pouští v Číně neznám) tolik lesů, že je to víc, než bylo jinde na naší planetě lesa vykáceno. To je příklad bilance pozitivní.
Takže aspoň tak. JG
O akej novej viere hovoríte ? To že je to overiteľné faktami sa nevolá viera, ale veda.

Ano je to chyba, vďaka za upozornenie, malo tam byť pozitívne.

K tomu otepleniu za cias Veľkej moravy je pravda, avšak teplotu nevieme, merania neboli. Vieme to z plodín ktoré sa pestovali. Ja som počul o verzii max do 1 st..
Potom nastupuje v polovici 16 storočia Mala doba ľadová. Trvala do zač. 18 storočia, kde bolo zase ochladenie klímy v Európe.
Dôvody sa uvadzaju rozne - slnečné cykly, parametre slnečnej dráhy, sopečná činnosť.. .atď.

Najnovsie vyskumy uvadzaju že tieto oteplenia a ochladenia su skor lokálneho charakteru nie globálneho..
https://www.nature.com/articles/s41586-019-1401-2

Ale to sa neda porovnavať so sučastným prudkým oteplením sposobeným posobením sklenikových plynov. Uzemie SR - za 50 rokov +2 stupne.

Inak ked sme už pri tých plodinách v minulosti, tak v Japonsku vedu zapisy o kvitnutí čerešní už 1200 rokov.
https://www.bbc.com/news/world-asia-56574142
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vozidla bez spalovacích motorů

23 Aug 2021, 00:26

Mně by třeba použití slova "negativní" ani moc nevadilo. Toto slovo má i význam "nežádoucí", který by byl použit správně. Určitý nárůst koncentrace CO2 je prokazatelný, ale spojovat ho s nárůstem teplot sám považuji za hypotézu, ne fakt. Cykly sluneční aktivity a cykly přibližování a vzdalování Země od Slunce mají svou synergii. Právě ta může způsobovat doby ledové a doby horúce. Existují možná i jiné cykly, které nejsou probádané. Takže oteplení může být způsobeno i jinak. Pokud tomu říkáme hypotéza nebo víra je jen na nás. Ale myslím, že to není fakt. V každém případě je pro diskusi dobrá pluralita názorů. Zlobí mě však zavírání uhelných elektráren v Evropě a jejich výstavba v Číně, Indii apod. Věda jistě zajistí technické podmínky pro "pozitivní" obrat. Solární panely jsou dnes 10x levnější a 3x účinnější než v minulosti. Když budou solární střešní tašky za cenu betonových, klidně si je pořídím i s baterií na chod domácnosti a plugin hybridu v garáži. Jsem hrdý na to, že pracuji ve firmě, která se aspoň trošku podílí na stavbě termonuklearního reaktoru ITER. Měl by produkovat čistých 400-500MWe jako bloky JE Dukovany nebo Mochovce i bez CO2, uranu a thoria. Uvidíme kdy a za kolik. Na začátku to bude asi velmi drahé.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Vozidla bez spalovacích motorů

23 Aug 2021, 08:56

Zde se musím trochu zastat. Globální oteplení je fakt. Nejde o to, že je ten či onen rok teplejší léto či zima (počasí), ale právě průměrná teplota moří coby obrovského akumulátoru tepla je signifikantní (klima). Navíc je zde riziko zmenšení ledovců coby obřích zrcadel odrážejících sluneční záření (albedo) a tání pemafrostu s následným uvolněním dalších skleníkových plynů.
Zda je to způsobeno jen či především produkcí CO2 člověkem nevím a určitě to bude ještě dlouhou dobu předmětem vášnivých diskuzí nejen tady. Nicméně existuje princip předběžné opatrnosti. Když někomu zjistí rakovinu, taky není zcela jisté, z čeho ji má, ale lékař doporučí přestat kouřit, konzumovat alkohol ap. Vědecký svět proto radí omezit produkci skleníkových plynů. A Evropa na to jde zákazem spalovacích motorů a jejich nahrazením elektromotory. V situaci, kdy na to není přizpůsobena ani rozvodná síť, ani produkce elektřiny, ale především v situaci, kdy v některých členských státech (jako je ČR) je výroba 1 MWh elektrické energie zatížena daleko větší produkcí CO2 než 1 MWh vyrobená z jakéhokoli jiného zdroje. Z čehož podle mě logicky plyne, že zvýšenou spotřebou elektřiny se zvýší produkce CO2.
PS - O přístupu jiných CO2 velmocí ani nemluvím.
PPS - Sluníčko nám tady více svítit nebude, vítr taky nebude foukat jako v Holandsku a s přílivovými elektrárnami to taky nevidím růžově :-(
Neregistrovaný

IP:  168.81

Vozidla bez spalovacích motorů

23 Aug 2021, 09:27

charles91 napísal:
22 Aug 2021, 21:55
O akej novej viere hovoríte ? To že je to overiteľné faktami sa nevolá viera, ale veda.

Ano je to chyba, vďaka za upozornenie, malo tam byť pozitívne.

K tomu otepleniu za cias Veľkej moravy je pravda, avšak teplotu nevieme, merania neboli. Vieme to z plodín ktoré sa pestovali. Ja som počul o verzii max do 1 st..
Potom nastupuje v polovici 16 storočia Mala doba ľadová. Trvala do zač. 18 storočia, kde bolo zase ochladenie klímy v Európe.
Dôvody sa uvadzaju rozne - slnečné cykly, parametre slnečnej dráhy, sopečná činnosť.. .atď.

Najnovsie vyskumy uvadzaju že tieto oteplenia a ochladenia su skor lokálneho charakteru nie globálneho..
https://www.nature.com/articles/s41586-019-1401-2

Ale to sa neda porovnavať so sučastným prudkým oteplením sposobeným posobením sklenikových plynov. Uzemie SR - za 50 rokov +2 stupne.

Inak ked sme už pri tých plodinách v minulosti, tak v Japonsku vedu zapisy o kvitnutí čerešní už 1200 rokov.
https://www.bbc.com/news/world-asia-56574142
Vida, tento Váš příspěvek je mi podstatně přijatelnější.
Takže na určitém kolísání průměrných teplot během časů na našem území se shodneme. Příčinu neznáme (auta to nebyla). Na tom, že je přístup lidí obecně k přírodě špatný, bezohledný se také shodneme.
Písmo tu máme také dávno. Určitě dvakrát déle než jsou zápisy o třešních v Japonsku. Viz plastika sochařky Cvengrošové „BIATEC“ u Národní banky Slovenska. Všechna písmena známe.
Pozitivní negativní, to jsem napsal proto, že mě nazlobila Vaše jistota v těchto složitých věcech. Ještě si pamatuji, když vědci předpovídali, že zhruba nyní bude ropa docházet. A dochází? Došli vědci té kategorie. Tak se dali jiní.
Nové náboženství, směs strachu a spasení. A pochopitelně, že ne zadarmo.
Nahrazování, to už jsem zažil vícekrát. Zajímavé, že v našich poměrech většinou k horšímu. JG
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Vozidla bez spalovacích motorů

23 Aug 2021, 22:05

Mimmo napísal:
23 Aug 2021, 00:26
Mně by třeba použití slova "negativní" ani moc nevadilo. Toto slovo má i význam "nežádoucí", který by byl použit správně. Určitý nárůst koncentrace CO2 je prokazatelný, ale spojovat ho s nárůstem teplot sám považuji za hypotézu, ne fakt. Cykly sluneční aktivity a cykly přibližování a vzdalování Země od Slunce mají svou synergii. Právě ta může způsobovat doby ledové a doby horúce. Existují možná i jiné cykly, které nejsou probádané. Takže oteplení může být způsobeno i jinak. Pokud tomu říkáme hypotéza nebo víra je jen na nás. Ale myslím, že to není fakt.
Musím oponovať. Je to vedecky podložené, sú presne výpočty koľko CO2 udrží aké množstvo energie na Zemi. Je to o fyzike.
Profesor Lapin raz uvádzal v jednej diskusii, presne hodnoty. Áno, faktorov je veľmi veľa, možno všetky nevieme, ale vplyv CO2 je markantný , nakoľko CO2 ma dobru absorbciu infračerveného žiarenia. Vplyv ma aj metán a vodna para, ale CO2 je dominantným.
Napísať odpoveď