Čím natíráte?

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Čím natíráte?

13 Apr 2021, 21:55

Zdravím.
Zajímalo by mne,čím natíráte venkovní věci.Loni jsem natřel lávku nějakou barvou z cokorlaku (vodou ředitelná) a byla to kombinace drevo-kov a lávka se začíná již letos loupat.Zaujala mě tato lazura,nemáte někdo zkušenost?

https://www.balshop.cz/lazurol-classic- ... 2-5-0-5-l/
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čím natíráte?

13 Apr 2021, 22:55

Pett.cz napísal:
13 Apr 2021, 21:55
Zdravím.
Zajímalo by mne,čím natíráte venkovní věci.Loni jsem natřel lávku nějakou barvou z cokorlaku (vodou ředitelná) a byla to kombinace drevo-kov a lávka se začíná již letos loupat.Zaujala mě tato lazura,nemáte někdo zkušenost?

https://www.balshop.cz/lazurol-classic- ... 2-5-0-5-l/
Že se nátěr loupe, to není vina barvy samotné, nýbrž špatné přípravy podkladu. Obecně lepší je natírat lazurami, které se do dřeva vpijí a tedy se nemohou oloupat. Vámi zvolená lazura je jednou z nich, patří k těm levnějším. Pokud není natíraný předmět extra cenný, je to dobrá volba.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Čím natíráte?

14 Apr 2021, 08:22

S tím Lazurolem mám dobré zkušenosti, je vhodné použít pod něj ještě impregnaci na ochranu dřeva.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Čím natíráte?

14 Apr 2021, 12:34

Pergolu, dětský domek a podobně natíram tenkovrstvou olejovou lazurou (dlouho schne) , předměty na kterých se sedí nebo jsou mechanicky namáhané, třeba lavice nebo žebřík u dětského domku, natíram silnovrstvou lazurou.
Pokud je předmět vystaven silnému slunci a dešti (vodorovné plochy), nevydrží na dřevu nic víc jak pár let bez nutnosti opravy. A tady je pak rozdíl v pracnosti oprav a časové náročnosti - barvy, laky a silnovrstvé lazury je třeba obrousit, oleje a tenkovrstvé lazury jen očistit a přetřít.
Před sedmi lety jsem použil olejové lazury od Colorlaku, zastřešené plochy (trámy, podbití) jdou jako nové, trám na slunci a dešti jsem předloni přetřel.
Silnovrstvá lazura od Colorlaku na žebříku je na hranách ošoupaná od bot, ale neloupe se a vypadá, že tam ještě pár let výdrží - a to na ní prší.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Čím natíráte?

14 Apr 2021, 14:38

A co klasická lněná fermež? Nejlépe horká a vícekrát aplikovaná.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Čím natíráte?

14 Apr 2021, 18:18

Historické okénko:
Volské krve se využívalo v minulosti nejen k obarvení látek, kůže a vápenných
omítek. Při nátěrech dřeva posloužila především jako konzervační prostředek proti vlhkosti, škůdcům, plísním a ohni. Krve se většinou nepoužívalo v čisté formě, ale přidávaly se do ní různé přísady, některých z nich se dokonce užívalo i samostatně. Jsou to například, fermež, zvířecí žluč a moč, vápno, oxidy železa z hlíny, saze, sůl a podobně. Některé látky obsažené v krvi mají i protipožární vlastnosti, tehdy to však nebylo známo. Pokud se nátěru užilo k ošetření podlah, vnitřních stěn a nábytku, povrch se natřel teplým voskem a
následně vyleštil. Proces výroby základu nátěru z krve je velmi nelibého zápachu. Způsobu bylo více, ale většinou se nechala krev zhruba 14 dní odstát a z povrchu se sejmula sraženina. Urychlení výroby se dosáhlo zahříváním nádoby z krví. Je logické, že toxiny vzniklé biologickým rozkladem žluče, krve a moči nechutnají škůdcům. Zápach nátěru časem zmizí a my můžeme mít dobrý pocit z ekologické barvy a nepodpory nadnárodních
chemických koncernů.
https://www.drevoastavby.cz/drevostavby ... ich-nateru
*
Jenže naši předkové používali skutečnou volskou krev! Z kastrovaných býků. Mělo to význam v tom, že v ní nebyly žádné hormony atd. Dnes se kastrace používají u hovězího dobytka jen velmi málo. Takže volskou krev asi sehnat nepůjde.

Možná i s běžnou hovězí krvi by asi byl problém. To by člověk asi musel pracovat na jatkách...
*
Ale po pravdě napsáno do takových pokusů bych nešel.
*
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď