Inovace Fiskars

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Inovace Fiskars

19 Mar 2021, 11:52

Teleskopické nůžky Fiskars považuji (na rozdíl od jejich pilek, lopatek, hrabiček a běžných nůžek) k nejlepším ve své kategorii. V poslední době vidím nový mechanizmus střihu, kromě klasického dvousečného nově i jednosečný s čepelí dosedající na plastovou kovadlinku. Porovnával jsem oba mechanizmy při práci. Tloušťka větve, kterou ustřihnou je stejná, u obou 32mm, jestli je rozdíl v namáhavosti střihu, nedovedu posoudit, řekl bych že spíš ne. Tloušťka kovadlinky jednosečných nůžek znemožní střih těsně u kmínku (na větevní kroužek), ale vzhledem k délce nůžek a nemožnosti přesně nasadit čepele na dálku to nemá větší význam. Na druhé straně dvousečné čepele se někdy - zejména při šikmém nasazení na větev - zaseknou (žvýknou), což se jednosečnému mechanizmu nestane.
Závěr: pro běžného amatérského uživatele je fukčnost obou mechanizmů obdobná.
vlevo dvousečný, vpravo jednosečný mechanizmus
vlevo dvousečný, vpravo jednosečný mechanizmus
vlevo jednosečné nůžky s plastovou kovadlinkou
vlevo jednosečné nůžky s plastovou kovadlinkou
klasický dvousečný (vpředu) a jednosečný mechanizmus teleskopických Fiskars
klasický dvousečný (vpředu) a jednosečný mechanizmus teleskopických Fiskars
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Inovace Fiskars

19 Mar 2021, 12:31

Včera dorazily, zítra vyzkouším.
Sáša
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 09 Mar 2021, 21:38

Inovace Fiskars

05 Apr 2021, 10:30

také jsem zrovna sháněla a na základě sousední diskuze zakoupila up82, snad poslední starý model v republice.. důvodem pro starý model byla extra nízká váha.. a to by mě zajímalo, proč je rozdíl mezi starými a novějšími modely 20,30 deka až půl kila, když na první pohled neodborníka nevidím nijak moc přidaných součástek, kde je rozdíl pánové? ví někdo? nebo používají jinou těžší slitinu?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Inovace Fiskars

05 Apr 2021, 10:33

Myslím, že jste porovnávala teleskopické nůžky nestejné délky. Mám dvoje nůžky stejné délky, šel jsem je převážit (jsou to ty na fotce o 2 příspěvky výše). Ty krátké, staré dvousečné UP 82 váží 3200g, kdežto ty nové jednosečné UP 53 váží 2700g. Ty nové jednosečné jsou tedy o půl kila lehčí. Je to asi dáno tím, že čepel není ovládána kovovým řetězem nýbrž plastovým táhlem.
Napísať odpoveď