Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

13 Nov 2022, 09:07

Pane Rafaeli, té klasice rozumím. Nicméně když koukám na Vaši pilu, vzpomněl bych si na několik "řezacích revolucí". První byla koncem 70. let, kdy jsem pilku podobnou té Vaší, vyměnil za pilu s otočným listem. Krom toho, že se líp držela umožnile přístup k větím, které pro překářející oblouk pily uříznout nešlo. Druhým "skokem" byl v 90. letech přechod na zavírací pily s 2 řadami zubů (používám dodnes). Čistý rychlý řez, pilu lze nosit v kapse. Třetím počinem byly malé jednoruční řetězovky. Mají své mouchy, ale někdy práci ulehčí. Poslední inovací je vyvětvovají řetězová akupila na tyči.
Přes to všechno suverénně nejvíc práce udělám s teleskopickými nůžkami.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

13 Nov 2022, 10:04

Mám ruční prořezávací pilku na větve a 50V AKU řetězovou pilu na celé stromy. S oběma zatím spokojenost.
Prílohy
pila-prorezavaci-sklapeci.jpg
pila-prorezavaci-sklapeci.jpg (3.67 KiB) 1793 zobrazení
DCS-1600-.jpg
DCS-1600-.jpg (69.83 KiB) 1793 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

13 Nov 2022, 10:39

Ale jo, je to pilka víceméně taková jen pozemní a na průklesty použitelná jen částečně.
Ale proč se někdy někde trápit s řetězovkou když to s tenšími větvemi na zemi jde i ručně. A možná i rychleji. Hlína, svírání řezu, absence třetí ruky a tak...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

14 Nov 2022, 10:34

Rafael napísal:
13 Nov 2022, 10:39
Ale jo, je to pilka víceméně taková jen pozemní a na průklesty použitelná jen částečně.
Ale proč se někdy někde trápit s řetězovkou když to s tenšími větvemi na zemi jde i ručně. A možná i rychleji. Hlína, svírání řezu, absence třetí ruky a tak...
Nevím, co je na Jirkově pile prořezávacího, taková pila by měla být jednoruční.
Aha, text se vztahuje k ruční, ne řetězové pile
Naposledy upravil/-a vysloužil v 14 Nov 2022, 19:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

14 Nov 2022, 12:35

vysloužil napísal:
13 Nov 2022, 09:07
Druhým "skokem" byl v 90. letech přechod na zavírací pily s 2 řadami zubů (používám dodnes). Čistý rychlý řez, pilu lze nosit v kapse.
Tak to mě nějak minulo a měl bych to asi napravit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

28 Mar 2023, 13:03

Jiří II napísal:
05 Jún 2021, 19:17
A co říkáte na Motúčko? Uvažuji o jeho zakoupení.
Motůčko byl první stroj, zakoupený do naší tehdy nové zahrady, před osmi lety. Stěhovali jsme se z malé zahrádky v kolonii 450 m2 do nedaleké vesnice, starý barák na 36 arech, a jak napovídá i název webu o naší zahradě, v kopci.
První baterie vydržela 4 roky, i když ke konci jen silou vůle, druhá je tam do teď, právě ji trápím vrchovatou korbou mokrého jílu (dělám výkop pro uzemnění).
Klíčové je nenechat baterií i částečně vybitou. Je to opruz, pokaždé večer nabít, ale právě to odložení vybité baterie ji zkracuje životnost.
Dokoupili jsme k tomu všechno možné příslušenství, přední adaptér, vidly, kouli, důležité jdou hlavně zadní kolečka! Pak teprve má Motůčko smysl. Nejenže se nemusí tlačit, nemusí se ani zvedat. Exkurze u nás na zahradě pak udivuji jízdou s plným Motůčkem, řízeným levou rukou za pravou rukojeť ;)
Pro vození sena a slámy jsem vyrobil dřevěné přídavné bočnice.

Bez Motůčka bychom nedokázali efektivně obhospodařovat naší zahradu.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

28 Mar 2023, 19:48

Tak jsem po roce našel svoje přihlašovací údaje. Hurá.
Přidám zkušenost s aku jamkovačem - zemním vrtákem Einhell.

Potřeboval jsem něco na vrtání, zkusil sem aku, protože nedělám žádné veliké akce,
jen vrtnout pár dír za den. Na vrtání stovky dír za den to není.

S dodávanou baterkou 4 Ah jsem vrtal 19 dír než jsem ji znovu nabil, ale nebyla úplně vybitá. Asi tak ze 3/4.
V jiném obchodě jsem si koupil dva prodlužováky a pak jsem vrtal do hloubky 170 cm celkem 4 díry a taky jsem baterku nevybil úplně.
Ale tady už byla zem tužší a vrták se kousal víc a na baterce jsem už poznal, že už bude brzo vybitá. Svítila jedna kontrolka ze tří.
Čekal jsem že budu muset dokoupit další baterku ale zatím nebylo potřeba protože mě to dalo dost zabrat i s jednou baterkou.

Půda byla slehlá spraš, vlhká, trochu se lepila a zalepovala zuby na vrtáku.
Kameny tam skoro nebyly, kořeny do 2 cm to zvládlo.

Vrták má překvapivě velkou sílu a několikrát se mě kousl a vytrhl z ruky. Je potřeba opatrnosti.
Často sem čistil zuby vrtáku od zeminy a kořínků - lépe to vrtalo.

Je to taková "hračka" ale já jsem spokojen.
Nemusím řešit benzín, olej, startování, smrad, hluk.

Tady jsou dvě německá videa, jak to funguje:
https://www.youtube.com/watch?v=KD12Bt4WEHQ
a
https://www.youtube.com/watch?v=CmS-vhP1HMg
Prílohy
Aku jamkovač + prodlužovací tyče.
Aku jamkovač + prodlužovací tyče.
Zuby vrtáku jsem čistil často. Líp to vrtalo.
Zuby vrtáku jsem čistil často. Líp to vrtalo.
Kořeny do 2 cm to přeseklo.
Kořeny do 2 cm to přeseklo.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

28 Mar 2023, 20:22

Tohle existovat za mých mladých let, to bych musel mít!!!

Akorát nevím, jak by ten strojek uspěl u mě v kamenité půdě?

Ruční vrták, ručně kovaný ze spec. oceli snesl velmi hrubé zacházení. Mlátil jsem do něj kladivem apod.
Dřina :(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

28 Mar 2023, 22:23

Rafael napísal:
28 Mar 2023, 20:22
Tohle existovat za mých mladých let, to bych musel mít!!!

Akorát nevím, jak by ten strojek uspěl u mě v kamenité půdě?

Ruční vrták, ručně kovaný ze spec. oceli snesl velmi hrubé zacházení. Mlátil jsem do něj kladivem apod.
Dřina :(
Mám zemní vrták elektrický na 230V. Samozřejmě musím za sebou táhnout kabel, ale s vrtákem se nechodí tak, jako se sekačkou. Pravda, akumulátorový by byl pohodlnější, ale jeho síle úplně nevěřím. Mám aku vrtací kladivo, vysavač na listí, rosič, mafl, úhlovou brusku, přímočarku, vapku, aj. Oproti klasické elektrice jsou o hodně slabší. Ale zemní aku vrták jsem osobně nezkoušel.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Zkušenosti a názory s akumulátorovou zahradní technikou

29 Mar 2023, 08:59

vysloužil napísal:
28 Mar 2023, 22:23

Mám zemní vrták elektrický na 230V. Samozřejmě musím za sebou táhnout kabel, ale s vrtákem se nechodí tak, jako se sekačkou. Pravda, akumulátorový by byl pohodlnější, ale jeho síle úplně nevěřím. Mám aku vrtací kladivo, vysavač na listí, rosič, mafl, úhlovou brusku, přímočarku, vapku, aj. Oproti klasické elektrice jsou o hodně slabší. Ale zemní aku vrták jsem osobně nezkoušel.
Ano, bude slabší než Váš na 230V, to je jasné. O výdrži ani nemluvě. Ale mě ta síla překvapila, jednou se mě kousl a stator se točil místo vrtáku. Prostě
jsem neměl šanci to udržet. I na tom prvním videu je vidět že to sílu má. Pokud bych měl pozemek u baráku, tak bych do toho nešel. Ale mám ho 18 km a bez elektřiny.
Myslím že i pan Rafael by byl zklamaný - ty kameny by daly vrtáku hodně zabrat.
Díval jsem se i na Makitu aku vrták a ta stojí 3x tolik bez baterek. To si radši koupím dvě náhradní baterky k tomuto a práci, kterou potřebuju mi to udělá.
Stejně tak bych do toho nešel pokud bych měl kamenitou půdu. Tu ale naštěstí nemám.
Napísať odpoveď