Agrivoltaika

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Mimmo
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26

19 Okt 2021, 19:17

Máte někdo zkušenosti nebo alespoň názory na agrivoltaiku? :o Jde o výrobu solární energie při současném pěstování plodin na témž pozemku. Moderní panely jsou průhledné a lapají energii z obou stran v dostatečné výšce. Pod panely se mohou pěstovat běžné rostliny včetně dřevin nebo aspoň tráva. Panely také chrání porost před krupobitím, tvoří ploty apod. Záleží na projektu. Energie se může dodávat do sítě, do baterií, elektrolyzérů nebo do tepelného akumulátoru ... Existují rostliny, které vyžadují extrémní osvit. Existují však i rostliny, u kterých vyhovuje nebo se toleruje mírné přistínění.
Mimmo

07 Apr 2022, 17:23

Agrivoltaika, jak vidím, zatím u nás příliš nefrčí. Ale ta energie "zdarma" je v dnešní pohnuté době lákavá. Možná se nějaké zahradní aplikace dočkám. Účinnost panelů se stále zvyšuje, takže to je přímo pravděpodobné. Dneska jsem viděl zvláštní panely opatřené kovovými zrcadly. Je to další krůček k sebezásobování elektřinou.
Prílohy
Screenshot_20220407_170924.jpg
Mimmo

12 Sep 2022, 20:34

Sebezásobování elektřinou nabývá zvolna na důležitosti. Pro zahrádkáře a zemědělce je to příležitost do budoucna. Solární elektrárna nezabírá ornou půdu a je účinější než při umístění na střechách. Používané panely čerpají energii ze slunečního záření zhora i z rozptýleného světla zdola. Zbytkové osvětlení postačuje na pěstování mnoha rostlin, včetně ovocných dřevin. Myslím, že se to hodí hlavně do oblastí, kde je až moc teplo a sucho. Panely totiž snižují odpar vody. Navíc chrání výsadbu proti kroupám. Já jsem viděl jen jednu takovou farmu a to jen "z rychlíku" (v Rumunsku, viz foto). Pod panely jsem viděl různé rostliny a dřeviny, např. zákrsky jabloní. Ve větší míře se agrivoltaika objevuje v Německu a v Rakousku.

Nějaké dostupné informace z ČR:
https://www.solarninovinky.cz/agrivolta ... y-v-cesku/
Prílohy
Agrivoltaika 03.jpg
Agrivoltaika 02.jpg
Agrivoltaika 01.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06

12 Sep 2022, 21:00

I tady se to už připravuje ;) .
Napísať odpoveď