Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

15 Jan 2022, 15:18

Já se ani nechci hádat :D , však píšu že mi to už říkalo více lidí. Asi to u jednočepelových (s kovadlinkou) nebude opravdu tak moc hrozné s tím poškozováním pletiv. :thumbup:
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

15 Jan 2022, 17:25

Musím říci, že moje dojmy a zkušenosti jsou velmi podobné tomu, co píše El Edgar. Včetně jistého zklamání z dvojsečných nůžek. Mechanizmus jejich střihu popsal přesně. Většina typů má jednu branži masivní sloužící jen jako opora a stříhá ve skutečnosti jen ta tenká branže. Ta umožňuje ustřihnout výhon těsně u kmínku - takřka na větevní kroužek, to jednosečné kvůli širší kovadlince nedovedou. Jenže to ustřižení těsně - na kroužek - je možné jen na jedné straně kmínku (většinou po levé ruce zahradníka) . Pokud bychom chtěli ustřihnout výhon na kroužek z druhé strany kmínku, musíme stromek obejít nebo stříhat čepelemi dolů. Obojí je dost nekomfortní.
Existují skutečné dvousečné nůžky s oběma branžemi stejnými - stříhají podobně jako nůžky na papír. Ty ale slouží spíš pro sklizeň hroznů nebo probírku, střižný výkon je slabý.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

15 Jan 2022, 17:34

Stromy (obzvlášť jadroviny) dokážu odpustiť veľa, aj čo sa týka 'hladkosti' rezu. Kvalitný hladký rez je síce dobrá vec, ale možno ešte viac ide o komfort pri ňom, najmä ak je tých stromov viac.

Perlička: raz som strihal v jednej záhrade ako výpomoc známemu. Vo vedľajšej záhrade strihal borec stromy kliešťami, ktoré sa používajú na porcovanie pečenej kačice v kuchyni (niečo ako je na fotke). Myslel som, že snívam. Potom som videl na jeseň aké tam mal jablká - a oči mi skoro vypadli po druhý krát. Plody to boli doslova výstavné.
Samozrejme, nemá to byť návod ako postupovať. Možno len pripomienka, že síce nie je celkom jedno ČÍM striháme, ale určite nie je jedno AKO strom ostriháme 😀😉 . IH

Screenshot_20220115-171554_Chrome.jpg
Screenshot_20220115-171554_Chrome.jpg (42.94 KiB) 2641 zobrazení
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

15 Jan 2022, 17:49

EL Edgar napísal:
15 Jan 2022, 14:19
Nevyskúšal som veľa značiek a druhov záhradných nožníc, ale napíšem svoje skromné skúsenosti.
Môj otec používal jednočepeľové nožnice Löwe, takže som tieto nožnice veľmi dobre poznal. Skúšal som síce pár krát aj obtokové nožnice, ale nebolo to to pravé orechové... :)
Netvrdím, že jednočepeľové nožnice Löwe sú najlepšie na svete :D ale mne veľmi vyhovujú.
Obtokové nožnice ("dvojčepeľové", kde sa sa ostrie a protiostrie vzájomne míňajú) sú výborné na menšie priemery konárikov. Pri trochu hrubších priemeroch je na dosiahnutie čistého rezu dôležitá správna technika strihu a samozrejme ostrá čepeľ.
Jednočepeľové nožnice s kovadlinkou si poradia veľmi dobre aj s konárikmi väčších priemerov.
Pred niekoľkými rokmi som si kúpil obtokové nožnice Felco 5 aby som vyskúšal aj túto známu značku. Bolo to pre mňa obrovské sklamanie.
Váha, údržba, pohodlnosť rezu, celé zle... :(
Viem, že je to nižší model tohoto výrobcu, ale aj tak som si kládol otázku, prečo vyrobili niečo takéto... :(
Na druhej strane musím povedať, že čepele Felco sú veľmi kvalitné a držia veľmi dobre ostrie. Chýba mi tam ale nejaká protikorózna vrstva. Neviem, možno vyššie modely túto vrstvu majú.
Na nožniciach Löwe si cením výbornú hmotnosť, kvalitu rezu, a pohodlné držanie. Obzvlášť musím vyzdvihnúť veľmi jednoduchú údržbu, brúsenie čepele a rýchlu výmenu náhradných dielov. Rozobrať a následne ich poskladať je neuveriteľne jednoduché.
Mám dva kusy Löwe 1 ktoré majú už asi 40 rokov. ďalej Löwe 6 ktoré používam najčastejšie. A "sexi" vyzerajúci model Löwe 9 (obtokové)
Felco 5 (takmer nepoužívam) a Felco 160s (používa manželka)
Súhlasím osobne sa mi s nimi veľmi dobre pracuje ,tiež som mal pár nožníc ale tieto mi najviac vyhovujú ..konkrétne Löwe 1.107 kôli prehnutej rukoväti sú pre mňa o 30.. percent lepšie ako ten starší typ s rovnou rúčkou ...tie som daroval susedovi Obrázok
BB kraj 465 mnm
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

15 Jan 2022, 19:14

Já ty Löwe mám také doma, používám je hlavně na plastové profily - např. lišty pro vedení elektrických rozvodů, nebo profily pro zateplení apod.. Budu je snad muset vyzkoušet na ty stromy :D :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

16 Jan 2022, 15:58

Tak jsem dnes využil čas na přípravu do nové sezóny a nůžky nabrousil a promazal. Bahco ani Felco nemám, ztráta by mě bolela a ani nebyly v místní prodejně k sehnání a tak jsem si na doporučení před dávnými lety zakoupil Extol, kterým jsem věrný doposud. Proč něco měnit, když mi naprosto vyhovují, jsou lehounké a nedám na ně dopustit. Dokonce se na ně prodávají náhradní díly (břity, pružiny). Jsou ve dvou velikostech, menší mi praskly a toto jsou ty větší (na foto zleva třetí). V diskusi jsem četl, že může být problém se zajištěním jednou rukou-není žádný problém. Pojistka,ať už o větev, žebřík nebo oděv se sklopí do kolmé polohy a stiskem nůžek sama zaskočí. Časem jsem si dokoupil od téže značky další dvoje. Červené zleva mají ergonomickou rukojeť (otočná), výhodou je nastavení západky na dvě polohy-pro menší ruku (nebo slabší větve) a větší pro ... Po celodenním použití se mi nezdá, že by ruka méně bolela, proto radši mám asi ze zvyku klasiku. Černé Ext.uprostřed mají slabou pružinu, pojistku pro zajištění jednoruč v pohodě, ale trojka je mi pocitově bližší a dobře padne do ruky. Materiálově by samozřejmě mohly být lepší, ale co bych za ty prachy chtěl.
IMG_20220115_114434.jpg
Další Lídlovské zleva jsou nezbytné tam, kde se mi špatně provádí růčo probírka plodů, druhé červené no name, kterým jsem neodolal, když jsem čekal na ženu v obchodě ještě nemám vyzkoušené, ale pojistku jsem musel připilovat, aby fachčily jak mají. Kdyžtak na rybíz, angrešt, růže budou dobré.
IMG_20220115_114441.jpg
Další nezbytností jsou teleskopické pákovky z Lídlu a tyčové Fiskarsky s nástavcem. Ty bych dnes raději taky teleskopické, zdají se mi masivnější.
IMG_20220115_114405.jpg
Desinfekci provádím namočením do sklenice s lihem, loni Covid desinfekce. Tož tak.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

20 Jan 2022, 21:52

Mám objednané Felco 2 za super cenu.Ted už jen jeden detail,naučit se stříhat stromky :D
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

21 Jan 2022, 08:49

Jarda UH napísal:
16 Jan 2022, 15:58
Tak jsem dnes využil čas na přípravu do nové sezóny a nůžky nabrousil a promazal. Bahco ani Felco nemám, ztráta by mě bolela a ani nebyly v místní prodejně k sehnání a tak jsem si na doporučení před dávnými lety zakoupil Extol, kterým jsem věrný doposud. Proč něco měnit, když mi naprosto vyhovují, jsou lehounké a nedám na ně dopustit. Dokonce se na ně prodávají náhradní díly (břity, pružiny). Jsou ve dvou velikostech, menší mi praskly a toto jsou ty větší (na foto zleva třetí). V diskusi jsem četl, že může být problém se zajištěním jednou rukou-není žádný problém. Pojistka,ať už o větev, žebřík nebo oděv se sklopí do kolmé polohy a stiskem nůžek sama zaskočí. Časem jsem si dokoupil od téže značky další dvoje. Červené zleva mají ergonomickou rukojeť (otočná), výhodou je nastavení západky na dvě polohy-pro menší ruku (nebo slabší větve) a větší pro ... Po celodenním použití se mi nezdá, že by ruka méně bolela, proto radši mám asi ze zvyku klasiku. Černé Ext.uprostřed mají slabou pružinu, pojistku pro zajištění jednoruč v pohodě, ale trojka je mi pocitově bližší a dobře padne do ruky. Materiálově by samozřejmě mohly být lepší, ale co bych za ty prachy chtěl.
IMG_20220115_114434.jpg
Další Lídlovské zleva jsou nezbytné tam, kde se mi špatně provádí růčo probírka plodů, druhé červené no name, kterým jsem neodolal, když jsem čekal na ženu v obchodě ještě nemám vyzkoušené, ale pojistku jsem musel připilovat, aby fachčily jak mají. Kdyžtak na rybíz, angrešt, růže budou dobré.
IMG_20220115_114441.jpg
Další nezbytností jsou teleskopické pákovky z Lídlu a tyčové Fiskarsky s nástavcem. Ty bych dnes raději taky teleskopické, zdají se mi masivnější.
IMG_20220115_114405.jpg
Desinfekci provádím namočením do sklenice s lihem, loni Covid desinfekce. Tož tak.
Pákovky (používám jednosečné W-G) jsou výborné na řez keřových rybízů. Nejstarší větve se odstřihují těsně u země. Na jednoručné nůžky jsou moc silné a pilou se u země řeže blbě. Na stromky, kde dosáhnu, použiju raději pilku.
Teleskopické Fiskarsky jsou pro nás, co máme vyšší stromy i věk, nenahraditelné. Lozit po stromech s pilkou a nůžkama už se trochu bojím, tak oželím i nějaké ty šikmé řezy a malé pahýly.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

21 Jan 2022, 13:29

vysloužil napísal:
21 Jan 2022, 08:49
Teleskopické Fiskarsky jsou pro nás, co máme vyšší stromy i věk, nenahraditelné. Lozit po stromech s pilkou a nůžkama už se trochu bojím, tak oželím i nějaké ty šikmé řezy a malé pahýly.
Souhlasím, teleskopické Fiskarsky byla nejlepší koupě za posledních pár let - dostanu se tam, kam se ani po žebříku nedostanu, navíc skoro nic nepolámu a stále zápasit s vyrovnáváním žebříku v nerovném svahu ... Hodně času ušetří.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Najlepšie záhradkárske nožnice ktoré ste mali v rukách

21 Jan 2022, 13:59

Mikeš13 napísal:
21 Jan 2022, 13:29
vysloužil napísal:
21 Jan 2022, 08:49
Teleskopické Fiskarsky jsou pro nás, co máme vyšší stromy i věk, nenahraditelné. Lozit po stromech s pilkou a nůžkama už se trochu bojím, tak oželím i nějaké ty šikmé řezy a malé pahýly.
Souhlasím, teleskopické Fiskarsky byla nejlepší koupě za posledních pár let - dostanu se tam, kam se ani po žebříku nedostanu, navíc skoro nic nepolámu a stále zápasit s vyrovnáváním žebříku v nerovném svahu ... Hodně času ušetří.
První nůžky na tyči - tzv. houseník jsem pořizoval už před 45 lety. Podobné se dosud prodávají. Ovšem stříhá se tahem za špagát přes kladku, což v husté koruně vede vždy k zamotání do větví, navíc překážejících kladce. Fiskars má geniálně uschované všechny mechanizmy v tyči, stříhá se tahem za přírubu. Je to komfortní, přesto bych se nebránil akumulátorové verzi.
Napísať odpoveď