Tak kolik jste kdo napálil?

IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Tak kolik jste kdo napálil?

01 Sep 2022, 11:54

Mám dotaz - uklízela jsem špajz. Asi to znáte - dvacet let staré kompoty, marmelády, sirupy... Nikdo to už nebude jíst. Hodila bych to do bečky, jen jak moc to naředit? Spočítat si to umím, ale nevím na jakou přibližně koncentraci cukru. Nedělám si iluze o kvalitě produktu, ale jako základ likérů by to asi šlo. Naštěstí vše steriluji, takže by to kvasit mělo.
U Přerova, 270 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tak kolik jste kdo napálil?

01 Sep 2022, 16:37

IvaP napísal:
01 Sep 2022, 11:54
Mám dotaz - uklízela jsem špajz. Asi to znáte - dvacet let staré kompoty, marmelády, sirupy... Nikdo to už nebude jíst. Hodila bych to do bečky, jen jak moc to naředit? Spočítat si to umím, ale nevím na jakou přibližně koncentraci cukru. Nedělám si iluze o kvalitě produktu, ale jako základ likérů by to asi šlo. Naštěstí vše steriluji, takže by to kvasit mělo.
Kompoty jsou bez problémů, ty marmelády a sirupy - tam je někdy problém Želírovací příúpravky do marmelád a pektolytické do sirupů často obsahují konzervační přísadu.
Optimální naředění je na 16% cukru. To nemá problém vykvasit běžnými kvasinkami a kvas je dostatečně lihový, aby se nekazil.
Lepší destilát dostanete, když těmi kompoty a džemy přisladíte kvas z čerstvého ovoce než pálit samotnou kompotovici.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 01 Sep 2022, 17:24, upravené celkom 1 krát.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Tak kolik jste kdo napálil?

01 Sep 2022, 16:59

Švestky už jsme usušili, jablka spíš nebudou. Chci se fakt zbavit těch kompotů, do marmelád jsem dávala čistý pektin, sirupy jsou jen s cukrem, to je v pohodě, žádný sorban ani benzoovka, nikdy jsem to nedávala, protože je to cítit.
U Přerova, 270 m.n.m.
Míra

IP:  80.226

Tak kolik jste kdo napálil?

01 Sep 2022, 21:59

Palič v nedaleké pěstitelské pálenici mě tvrdil, že nejlepší gořalku, kterou loni vypálil byla ze zavařenin. Bez srandy. Prý krásně voněla.

K překvašení zavařenin můžete použít turbo kvasnice, které jsou vlastně dělané na kvašení velmi sladkých cukerných roztoků, takže určitě zvládnou i zavařeniny.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Tak kolik jste kdo napálil?

02 Sep 2022, 21:06

Myslím si, že zavařeniny moc cukernaté nebudou. Přisladil bych je před kvašením ještě.
Těch 16% jak píše p. Vysloužil je jistota, že to efektivně a beze zbytku vykvasí.
A při takové cukernatosti jsou Turbo kvasinky zbytečně drahé. Ty mají smysl a racionální použití k 30% cukru.
*
Já bych kompoty apod. přicukřil na 20-24%, přidal nějaké živiny a hlavně větší množství dobře rozjetého obyčejného pekářského droždí a co je důležité držel to v teple.

Při dodržení těch ideálních podmínek můžeme lehce získat líh k likérům, tinktůrám a tak. A už za 3 - 5 dní.
Dobrý nápad i k tomu jak se zbavit starých přebytků
*
Myslím, že nemusím připomínat, že zákvas kvasinek se do těch sterilizovaných surovin přidat musí!
Na čerstvém ovoci jich je spousta, ale v konzervách ne.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tak kolik jste kdo napálil?

03 Sep 2022, 09:06

Rafael napísal:
02 Sep 2022, 21:06
Myslím si, že zavařeniny moc cukernaté nebudou. Přisladil bych je před kvašením ještě.
Těch 16% jak píše p. Vysloužil je jistota, že to efektivně a beze zbytku vykvasí.
A při takové cukernatosti jsou Turbo kvasinky zbytečně drahé. Ty mají smysl a racionální použití k 30% cukru.
*
Já bych kompoty apod. přicukřil na 20-24%, přidal nějaké živiny a hlavně větší množství dobře rozjetého obyčejného pekářského droždí a co je důležité držel to v teple.

Při dodržení těch ideálních podmínek můžeme lehce získat líh k likérům, tinktůrám a tak. A už za 3 - 5 dní.
Dobrý nápad i k tomu jak se zbavit starých přebytků
*
Myslím, že nemusím připomínat, že zákvas kvasinek se do těch sterilizovaných surovin přidat musí!
Na čerstvém ovoci jich je spousta, ale v konzervách ne.
Záleží na tom, o jaké zavařeniny se jedná. Třešňový kompot se může zalít nálevem s 30dg cukru na litr vody, angrešt, rybíz, jeřabiny vyžadují koncentraci cukru 2-3x silnější. Jestli se přidají i marmelády a džemy, přislazení nejspíš nebude nutné. Každopádně při zakládání zavařeninového kvasu bych změřil cukernatost.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Tak kolik jste kdo napálil?

04 Sep 2022, 18:53

Prosím, pri zakladaní kvasu z hrušiek je treba dávať stopky preč? Pokazia stopky v kvase chuť hruškovice? Kdesi som o tom počul.
Totiž máme v chotári jednu hrušku plánku. Hruštičky sú asi 3 cm veľké. Odstopkovávať by to bola riadna fuška. Popadané po zemi, uhniličkované majú cukornatosť 15° Brix refraktometrom.
Treba kvas okysliť kyselinou sírovou?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tak kolik jste kdo napálil?

04 Sep 2022, 19:32

Návštěvník napísal:
04 Sep 2022, 18:53
Prosím, pri zakladaní kvasu z hrušiek je treba dávať stopky preč? Pokazia stopky v kvase chuť hruškovice? Kdesi som o tom počul.
Totiž máme v chotári jednu hrušku plánku. Hruštičky sú asi 3 cm veľké. Odstopkovávať by to bola riadna fuška. Popadané po zemi, uhniličkované majú cukornatosť 15° Brix refraktometrom.
Treba kvas okysliť kyselinou sírovou?
Já osobně všem hruškám stopky před drcením vytrhávám, a to i těm drobným (např. Walsche Schnapsbirne). Hruškovice z neodstopkovaného kvasu jistě pitelná bude, ale případná dřevěná příchuť stopek ji asi nevylepší. Zejména u malých hruštiček, kde stopek bude na hl kvasu víc. Ze stejného důvodu nepatří do kvasu tráva, listí a klacíky.
Hruškový kvas se okyselit má. Ideálně kyselinou fosforečnou, v amatérských podmínkách sírovou. Lze použít i citrónovou, ta by se měla přidávat opakovaně. Je možné, že některé plané hrušky mají kyselin víc, ale jisté to není.
Někteří zahradníci okyselují hruškový kvas drtí z kyselých jablek. Někteří dokonce tou jablečnou drtí jen převrství povrch kvasu (a před pálením ji odstraní). Osobně víc věřím té kyselině.
Ale pil jsem výbornou hruškovici připravovanou bez okyselení. Takže to jde taky.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Tak kolik jste kdo napálil?

04 Sep 2022, 19:46

Ďakujem pekne za radu. Vypadá to tak, že hrušky budem zbierať do bedničiek a po uhniličkovaní, keď sa stopky ľahko vytrhávajú pôjdu do suda. Aspoň budem mať možnosť znovu prebrať niektoré plesnivé hruštičky.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tak kolik jste kdo napálil?

08 Sep 2022, 19:33

Prvý ovocný kvas sezóny 2022 sme založili dnes (foto). Bude to jednoodrodový kvas z ázijských hrušiek (Kumoi). Použiť 'ázijky' na jednoodrodovú hruškovicu nemusí byť z hľadiska kvality výsledného produktu práve najlepší nápad, ale - kto neskúsi, nedozvie sa... IH

Screenshot_20220908-185431_Messages.jpg
Screenshot_20220908-185440_Messages.jpg
Screenshot_20220908-185440_Messages.jpg (75.8 KiB) 1618 zobrazení
Screenshot_20220908-185413_Messages.jpg
Screenshot_20220908-185424_Messages.jpg
Napísať odpoveď