Tak kolik jste kdo napálil?

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tak kolik jste kdo napálil?

19 Dec 2020, 12:42

Taky si myslím, že med může zkvasit jen ve dvou případech:
1. Když se předčasně vytočí nezralý med s přílišným procentem vody. Takový může nakvasit v celém profilu.
2. Když se špatně uzavře sklenice a med zkrystalizuje. Obvykle zkvasí jen horní hygroskopická vrstva.
Jeden známý, od něhož jsem koupil včelstva, vyráběl a úspěšně prodával chutný medový likér. Jezdili si pro něj až ze zahraničí. Přesnou recepturu jsem se nedozvěděl, ale jeho dcera říkala, že základem byly celé špatně vytočené plástve (možná i víčka), které dlouho namáčel v nádobě s jablkovým destilátem. Pak přidával nějaké byliny, ale asi ne moc, protože dominantní chutí likéru byla příjemně medová. Barva byla žlutá (asi jako Praděd), ale co mě nejvíc udivilo, likér byl krásně čirý. Zkusil jsem to taky, ten můj se chutí tomu originálu dokonce vzdáleně přiblížil, jenže barva byla spíš nahnědlá a likér zakalený. Tak jsem toho nechal.
Medovinu jsem zkoušel vařenou i syrovou. Tu nevařenou se mi nikdy nepodařilo úplně vyčeřit a ani chuťově nebyla lepší. Protože nutriční hodnota vařeného medu se rovná cukrovému sirupu, přišlo mi to jako degradace medu.
A když jsem přišel o včelstva (mor), pokusy o medové nápoje skončily úplně.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Tak kolik jste kdo napálil?

19 Dec 2020, 19:56

Pett.cz napísal:
18 Dec 2020, 19:58
Jinak k věci.Slivovice se mi zdá sladší,ale toť otázka pro znalce.Nakonec z cca. 300 litrů kvasu bylo 38.5 litru 51.8% .
Jsem si tak hrál a primitivně propočítal. Bez zahrnutí podílů pecek apod., takže čísla jsou jen hrubě orientační.

38.5 litru 51.8% - to je cca 19,9l - 100% lihu
aneb
6,6% lihu ve 300l kvasu
(Z 1kg cukru vznikne cca 0,5l 100% lihu)

Z toho vyplývá, že v kvasu bylo 39,8kg ovocného cukru = 13,3% cukernatost
Včetně těch 3kg medu a 1kg cukru....
*
Pokud se někomu zdá pálenka nasládlá, nemyslím, že by to bylo cukrem nebo nadměrnou cukernatosti apod., ale jinými těkavými látkami.

Třeba někdo zkusí, udělá laboratorní pokus s destilaci cukerného roztoku. Jestli bude ten pokusný destilát chutnat sladce?

Já to nezkoušel, ale tvrdím, že ne!
Myslím si, že to bude jen destilovaná voda bez chuti a zápachu!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Tak kolik jste kdo napálil?

19 Dec 2020, 23:43

tak zkusím úvahu.
Pokud budete destilovat ve vařáku vodu s rozpuštěným cukrem, musíte ho ohřát na řekněme cca 100C aby se voda mohla odpařit a vůbec něco se dostalo do přestupníku a chladiče -vodní pára. V pořádku. Z chladiče poteče destilka a ve vařáku zůstane karamel :)
Ale reálně destilujete směs ethanolu a ostatních látek , z nichž třeba ten ethanol má nižší bod varu než voda. Souhlas?
Pokud bude voda ve směsi oslazená, resp. destilovaná směs bude obsahovat cukry rozpuštěné ve vodě , bude docházet při teplotě kdy se začne odpařovat ethanol k vynášení i ostatních částí směsi , včetně sladké vody.
Když se díváte na lihoměr v epruvetě a vidíte hodnotu 60%, co tam teče? Přece 60% ethanol . A co je těch 40% do 100%?
Doděláte kotel a máte vypáleno řekněme 65% destilát bez ředění. Co tvoří těch zbylých 35% ? Zřejmě to bude tekutý obsah vařáku a jeho nejvetší složka - oslazená voda. Nebo ne? :thumbup:
Voda se při teplotě varu ethanolu ještě nemohla odpařit a tím pádem ani oddělit od rozpuštěného cukru a proto přejde do finálního produktu i s rozpuštěným cukrem.
Už sem to tu někde psal, musel sem na termín odvézt do pálenice kvas, a byly tam bečky s doranciema s vysokým zbytkovým cukrem. Ve výsledku to bylo sladké jako cecek :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Tak kolik jste kdo napálil?

20 Dec 2020, 06:19

Není to tak. Rozdělovací koeficienty mezi parou a kapalinou jsou velmi vysoké. Podle této logiky by musely odcházet i kyseliny a jiné látky. Ty odejdou např. v pěně, ale ne v páře.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Tak kolik jste kdo napálil?

20 Dec 2020, 08:22

Dobře. Tak tedy podrobněji. Ve vařáku je směs několika látek, řekněme cca 20% ethanolu 70% vody a ostatní 10% různé propanoly, acetáty, atd atd.
Azeotropická směs. Tu nejde destilací přesně rozdělit na jednotlivé složky protože složení a poměr latek ve směsi ma vliv na bod varu látek, (tzn.nejde jednoduse nastavit teplotu na teplotu varu ethanolu a na vystupu odebirat jen ten) , takže se celá směs pomalu zahřívá a dělíme ji na nějaký začatek, střed a konec. Přesnost oddělení začátku a konce od středu je mírou našeho úspěchu. Ovšem po celou dobu zahřívání odchází do chladiče vždy nejaká směs látek z vařáku.
Proč je lutr po 1D často bílý? a někdy třeba s mastnými oky? Nemělo by všechno co se nemůže odpařit zůstat ve vařáku?
Shodneme se na tom že některé pálenky jsou vnímány zřetelně jako sladké? Je to tím že opravdu obsahují cukr nebo tím že vlastní ethanol je pocitově nasládlý a v pálence někdy jen schází něco kyselého a tím se sladkost zvýrazní?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ariadna30
Príspevky: 2817
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tak kolik jste kdo napálil?

20 Dec 2020, 09:19

No pani, obdivujem vase vedomosti a skusenosti👍👍
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Tak kolik jste kdo napálil?

20 Dec 2020, 12:37

no moc vědomostí nemáme, když nevíme proč je někdy slivovice sladká :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Tak kolik jste kdo napálil?

20 Dec 2020, 13:07

Vlasatej napísal:
20 Dec 2020, 12:37
no moc vědomostí nemáme, když nevíme proč je někdy slivovice sladká :D
S tím souhlasím.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tak kolik jste kdo napálil?

20 Dec 2020, 16:14

Pomineme skutečnost, že někteří lihovarníci destilát přislazují, buď přímo cukrem nebo laktózou či potravinářským glycerinem. Myslím si, že nasládlost způsobují některé vyšší alkoholy případně jiné destilovatelné látky. Rozhodně ne cukr (z ovoce, medu či přidaného cukru), který zůstal v kvasu.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Tak kolik jste kdo napálil?

08 Jan 2021, 12:07

Zaujimava skusenost s palenim od Iva Hoffmana v dnesnej Pravde :

Bývam v kraji, kde sa darí slivkám. Pre ich premenu na slivovicu máme poruke dve pálenice, ktoré používajú rôzne technológie. V jednej sa páli klasicky, v druhej moderne, pokrokovo. Ktorá má pravdu, že jej technológia, a teda i jej slivovica, je lepšia?

Každá líška chváli svoj chvost, ale všetky pálenice sa zhodnú, že slivovica je taká, aký doveziete kvas. Je to pravda v tom zmysle, že z nekvalitného kvasu sa dobrá slivovica nevypáli. Stane sa však, že vinou pálenice vznikne z výborného kvasu podpriemerná pálenka. Aby sme teda mohli porovnať technológie, rozdelili sme tohoročný kvas na dve polovice. Namiesto jednej cesty k veľkému kotlu sme absolvovali cesty dve, k dvom kotlom polovičným vo dvoch páleniciach. Bolo to nešikovné, ale užitočné: Zistili sme pravdu.

Z modernej pálenice, kde celý proces trval polovičný čas, pretože destilačná súprava kvas rafinovane spracovala „z jednej vody načisto“, sme si slivovice odviezli o tretinu menej, ako sme zvyknutí, ale bola výborná. V klasickej pálenici, kam chodíme roky, a kde sa páli na dvakrát, najprv nahrubo a potom načisto, bol na desať litrov kvasu liter slivovice, ako vždy.

Nie sme typickí alkoholici, väčšinu pijatiky sa nám našťastie darí rozdať, takže kvalitu uprednostňujeme pred množstvom. Nadišiel okamih pravdy, degustácia. Moderne vydestilovaná slivovica je výborná. Slivovica vydestilovaná klasicky je však vynikajúca! Výsledok testu? Pokrok v destilácii neoddiskutovateľne šetrí čas. Pokrokovej slivovice je však menej a je horšia. Taká je pravda.

https://nazory.pravda.sk/dnes-pise/clan ... slivovice/

Tak teraz babo rad kam ist palit...
Napísať odpoveď