Čerešňovica

Neregistrovaný

IP:  36.31

Čerešňovica

13 Nov 2020, 15:05

Má niekto niekedy takú úrodu čerešní, že z nich zakladá kvas a úspešne páli výbornú pálenku?
Počul som, že čerešňové kvasy sú veľmi citlivé a musia hneď po vykvasení do pálenice? Je potrebné do kvasu pridávať niečo okrem samotnej dozretej suroviny? A čo výťažnosť?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čerešňovica

13 Nov 2020, 17:57

Dospělý strom třešně na semenné podnoži - pokud zaplodí - přinese úrodu v řádu desítek kg, kterou nelze zkonzumovat. Třešňovice je oblíbený destilát, jenže třešně oproti švestkám mají nevýhodu, že se většinou musejí otrhat, samy nespadnou (i s otřepáním bývají problémy). Pro třešňovici platí několik pravidel.
1. Cukr se k třešním obvykle přidává, protože třešně nedosahují sladkosti švestek. Ale zcela nezbytné to není.
2. Třešně zrají v létě, kdy je teplota větší než je ideálních 15-20 st pro kvašení. Je dobré volit spíš chladnější místnost, i tak počítat s bouřlivým kvašením a s rychlým vykvašením.
3. Třešně mají málo kyselin, je dobré je přikyselit
4. Kvas je málo stabilní, proto je třeba pálit co nejdřív
5. Podstatně lepší výsledek (aromatičtější pálenku) dávají skoré měkké srdcovky (Kaštánka, Karešova) než pozdní tvrdé chrupky. Ty je dobré ochutit přídavkem ptáčnic.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Čerešňovica

13 Nov 2020, 19:49

Pokud by se tím někdo chtěl prokousávat a pokud by nevadil odkaz, tak tady se to "kdysi" řešilo:
(Nechce se mi znovu psát a kopírovat a hrabat se tam v tom...).

http://deslik.blogspot.com/2008/03/ten_6820.html?m=1
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Čerešňovica

13 Nov 2020, 21:11

třešně jsou příšerně pracné při trhání. bolí vás nohy od šprušlí žebříku, ruce, i za krkem. Bečku běžně lze ze stromu udělat. kvas se dá uhlídat ale je dobré ho přisladit. Pálenka je dobrá, ale ze švestek je méně pracná :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Čerešňovica

13 Nov 2020, 22:10

Pálenka z třešní není špatná, ale za tu práci nestojí. Zařekl jsem se, že už nikdy více:)
Letos mi ale poprvé zaplodila Nancyská mirabelka s ještě menšími plody jak třešeň (Karešova) a to je teprve trhání...
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čerešňovica

14 Nov 2020, 17:39

Nancyská na rozdíl od třešní padá a dá se i třepat. Ale i to sbírání je hrozná otrava. Dělal jsem 2x destilát z mirabelek. Přidal jsem k nim plody nemodrých slivoní (Aprimiru, Tipalu, Zelenou renklódu, Belamiru, Miragrande), ale výsledek mě až tak nenadchl. Čekal jsem něco na způsob špendlíkovice, ale mělo to blíž k méně výrazné slivovici.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Čerešňovica

16 Nov 2020, 20:33

U mě byl destilát z Nancynských skoro TOP. Ale jen párkrát, když jsem ho ničim neředil a byl čas je posbírat a naložit zvlášť.
Jinak jsem je přidával do švestek.
*
Otrava. No záleží jak pro koho. Pracné to v každém případě je.
Ale pořád lepší než šplhat ve vysokých třešňových korunách jako opice.
I sběr višní taky není žádná extra zábava. Ale ty se dají v přezralém stavu částečně setřepat anebo je z celkem nízké výšky, malých žebříků, vlečky, stolečků apod. obrat.
*
Nancynské jsou v tom směru, v porovnání s výše uvedenými, úplná zábava.
Jen musí mít člověk trpělivost a dostatek času.

Na vlečku traktorku jsem naložil kbelíky, vodu pro psa, pití pro mě, stoleček, nějakou audioknihu a žena o nás celé dny nevěděla. A pes tam byl taky spokojený.
Akorát setřepávání na plachty se moc neosvědčilo. Spousta listí, větviček - zbytečná práce, žádná úspora času. Stejně se to muselo přebírat.
Vyholený trávník pod stromy a sběr na něm mi přišel méně pracný.
*
Jinak už několik let čekám až se konečně zbytků třešňového sadu konečně zbavím. Až ta stromiska konečně pořádně zarodí a já je ve skáceném stavu pohodlně oberu na zemi.
*
Vůbec ta třešńová výsadba nebyl dobrý nápad.
A taky jsem byl před tím vážně varován. Ale mladý, blbý a plný síly a nadšení jsem měl bohužel jiný názor.
*
Tímto nechci nikoho strašit a ani varovat před větší výsadbou třešní. Píšu jen svou zkušenost.

P.S. o pomoc při sběrech, skoro čehokoliv jsem neměl sebemenší problém.
Jen s těmi třešněmi. S nimi nechtěl nikdo mít nic společného. Max. je pomlsali anebo si jich pár vzali z rozumné výšky na zavaření.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2816
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Čerešňovica

16 Nov 2020, 20:40

Rafael, Vase prispevky ma vzdy pobavia. A poucia😀 A casto rozosmeju👍
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Čerešňovica

16 Nov 2020, 20:56

Já třešně sklízím jedině ořezem :D Aspoň se stromy trochu omladí a sníží se výška potřebná pro obírání. Před 2 lety, když se zadařilo a zarodilo cca 5 stromů naráz jsme nasbírali 300 litrů a třešňovice teda úžasná.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Čerešňovica

17 Nov 2020, 01:43

ariadna30 napísal:
16 Nov 2020, 20:40
Rafael, Vase prispevky ma vzdy pobavia. A poucia😀 A casto rozosmeju👍
Nedělá mi vůbec problém udělat si ze sebe blbce, napsat co jsem udělal kdy špatně a tak.
Někoho to pobaví a někoho to třeba trochu poučí a přiměje k vážnějšímu zamyšlení.
Něco ve smyslu Cimrmanových Slepých uliček.
*
P.S. jak jsem kdysi ještě pracoval a někoho zaučoval, tak jsem všem tvrdil:
Na nějaké Bezpečnostní a profesní předpisy se vyser a přečti si napřed pořádně tohle:

To tohle bylo takový "sešit", kde se písemně zdůvodňovaly veškeré havárie a anomálie v provozu pro vedení. A že jich bylo.V hutním, ocelářském provozu někdy i skoro milionové.
(Ale ono v podstatě šlo o to jak se z něčeho vyvinit, protože nešlo o podstatu, ale jen najít nějakého viníka a na něho to něco svést. A tak....)


Něco ve smyslu - chybami se člověk učí!
Proto to mé psaní OT m.j. i o té knize.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď