Muštovanie jabĺk.

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Muštovanie jabĺk.

21 Dec 2023, 09:47

S plachetkami jsem měl podobnou zkušenost. Zvyšují výlisnost, to ano, ale taky pracnost a prodlužují lisování.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

21 Dec 2023, 10:30

S plachetkami jsem začal experimentovat kvůli problémům s lisováním bobulovin v laťkovém lisu. Hlavně rybízů.
*
Ale pak jsem to vyřešil jinak. Nechat nakvasit v pytlích s kameny v cukerném roztoku a pak zvednout vrátkem nad kádi a nechat vykapat.

Podobně jsem to dělal i s hruškovou drti abych získal šťávu, mošt. Ty mrchy se taky velmi těžce v laťkovém lisu lisuji.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mara

IP:  47.116

Muštovanie jabĺk.

21 Dec 2023, 12:58

Ještě bych měl dotazy na pana doktora Vysloužila ohledně hydrolisu:
  • Samotné lisování zabere zhruba kolik času? Konkrétně myslím od otočení kohoutku s vodou do poslední kapky moštu
  • U toho Vašeho lisu s objemem 80l - kolik je zhruba potřeba vody na naplnění toho vaku vevnitř?
  • Pokud nemáte výklopný koš - lze snadno vytáhnout z lisu drť? Pokud tam máte objem 80l drti, tak to může být docela těžký to vytáhnout najednou v té vložce, ne? Nebo jiný způsob?
  • Dle Vašich zkušeností - nějaké doporučení, na co si dát pozor při koupi tohoto lisu?
Děkuji
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Muštovanie jabĺk.

22 Dec 2023, 21:50

Mara napísal:
21 Dec 2023, 12:58
Ještě bych měl dotazy na pana doktora Vysloužila ohledně hydrolisu:
  • Samotné lisování zabere zhruba kolik času? Konkrétně myslím od otočení kohoutku s vodou do poslední kapky moštu
  • U toho Vašeho lisu s objemem 80l - kolik je zhruba potřeba vody na naplnění toho vaku vevnitř?
  • Pokud nemáte výklopný koš - lze snadno vytáhnout z lisu drť? Pokud tam máte objem 80l drti, tak to může být docela těžký to vytáhnout najednou v té vložce, ne? Nebo jiný způsob?
  • Dle Vašich zkušeností - nějaké doporučení, na co si dát pozor při koupi tohoto lisu?
Děkuji
1. Pokud lisujete naráz, tak je to otázka několika málo minut, možná jen desítek vteřin. Já ale pouštím vodu do lisu po částech, abych stihl odebírat mošt a nalévat ho do nádob, ve kterých se chladí, roznáší nebo steriluje
2. Vody je logicky potřeba přesně tolik, kolik z jablečné drti vyteče moštu. V průměru tedy 45 litrů. Záleží na šťavnatosti jablek a kvalitě drtiče.
3. Dobrá otázka. Výklopný lis se vyrábí právě proto, že vytahování koše s výlisky je slabou stránkou klasického provedení. Já ho koupil ne proto, že byl levnější, nýbrž proto, že ten výklopný by mi neprojel dveřmi boudy. Vytahuje se již vylisovaná drť, což je nějakých 35 kg. . Lis se položí do vodorovné polohy a koš s výlisky se vynese z trnu. Nerezový koš je pro tento účel vybaven dvěma uchy. Je dobré, když to dělají 2 osoby.
4. Na co si dát pozor při koupi, to nevím, kupoval jsem ho na netu a myslím, že je vymyšlený dobře. Na co bych upozornil, po vypuštění vody z lisu zůstane něco vody v tlakoměru. Ten mi první zimu při uskladnění na mraze prasknul a musel jsem ho vyměnit. Používám taky textilní vložku do koše. Nemá to vliv na výtěžnost, ale lépe se vyprazdňuje koš a je velmi jednoduché jeho omytí.
Mara

IP:  47.99

Muštovanie jabĺk.

23 Dec 2023, 11:38

Díky moc.
Ještě bych měl jednu doplňující otázku - jestliže Vás hydrolis má objem koše 80 l - uvažuju správně, že gumový vak vevnitř zabere zhruba 1/3 objemu koše, čili skutečně se vleze do koše zhruba 50 l ovocné drti? Děkuji
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Muštovanie jabĺk.

23 Dec 2023, 20:12

Mara napísal:
23 Dec 2023, 11:38
Díky moc.
Ještě bych měl jednu doplňující otázku - jestliže Vás hydrolis má objem koše 80 l - uvažuju správně, že gumový vak vevnitř zabere zhruba 1/3 objemu koše, čili skutečně se vleze do koše zhruba 50 l ovocné drti? Děkuji
Já jsem to přesně neměřil. Gumový vak bez vody se zmáčkne, takže zabere poměrně málo místa. Při plnění koše záleží taky na tom, jak intenzivně drť pěchujete do lisu.
Určitě se do koše vleze víc než 50 litrů, protože z takového množství by asi nenateklo 45 litrů moštu.
Obvykle se do jednoho lisu vejde šest 15kg přepravek. Taky je třeba vzít v potaz, že než nasypu poslední přepravku drti, vyteče z lisu mezitím nějakých 15 litrů samotoku.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Muštovanie jabĺk.

28 Dec 2023, 17:43

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

28 Dec 2023, 18:48

Dobrý nápad pro kutily jak využit málo použivatelný stroj.
Taky mě to kdysi napadlo. Škoda, že jsem to kdysi nezrealizoval.
*
OT. Protože teď když jako krypl štípám polena vsedě majzlíkem a kladivem. Kalač nebo velkou sekeru v sedě použít nejde a neustál bych jejich použití.
*
Ještě větší OT: Napadlo mě použít to výše uvedené k přípravě kysaného zelí ve větším množství. Žádné dusání, šlapání apod., jen tu krouhanku strčit pod nějaký lis...

P.S. Použití drtiče větví k drcení ovoce!
Určitě všechny jeho části nejsou vůči ovoci, jeho šťávám inertní. Jsou vyrobeny z korozivních materálů které nejsou vhodné pro tyto účely.
Všude možně se o tom píše, varuje se před tím, tak na tom asi bude.
*
Ale třeba to není až tak "nebezpečné". Nevím. Já vždy při styku s takovým materiálem používal nerez, plasty nebo něco pocínovaného nebo smaltovaného.

Takže praktické zkušenosti s takovou alternativou nemám a nemůžu nijak rozumovat...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Muštovanie jabĺk.

28 Dec 2023, 19:14

Já drtím na starém šroťáku na řepu. Je z normálního plechu, lehce rezaví. Nůž také.
Není to ideální, mošt rychle oxiduje, ale jinak bez problémů.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

28 Dec 2023, 19:29

I mošty vyrobené v inertních materiálech oxidují a hnědnou.
Ale pak se ta jejich barva "tak nějak srovná".
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď