Muštovanie jabĺk.

Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Muštovanie jabĺk.

01 Sep 2020, 20:48

Pozeral som video na YouTube ako vozia do muštárne jablká vo veľkom a malom zahradkári.
Screenshot_20200901-203748_YouTube.jpg
Screenshot_20200901-204130_YouTube.jpg
Screenshot_20200901-203807_YouTube.jpg
Screenshot_20200901-203756_YouTube.jpg
Screenshot_20200901-204112_YouTube.jpg
Screenshot_20200901-204148_YouTube.jpg
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Muštovanie jabĺk.

04 Sep 2021, 15:28

Na internete jeden pán vložil foto na ktorom je mlynček na ovocie,hydraulický lis,pasterizačné zariadenie na šťavy z ovocia.
FB_IMG_1630760930444.jpg
FB_IMG_1630760677734.jpg
Mara

IP:  17.86

Muštovanie jabĺk.

17 Dec 2023, 17:49

Dobrý den,
nemáte někdo, prosím, zkušenost s tímto lisem na ovoce od firmy Bystroň? Díky viz. https://www.bystron.cz/eshop/kategorie/ ... -nerezovy/
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

17 Dec 2023, 19:59

Ten koš se mi zdá malý a lisovací tlak taky.
(Trapézový šroub nebo skoro jakýkoliv zvedák takovou sílu taky vyvine a dá se použít i jinak).

Naproti tomu hmotnost 140 kg je u takového stroječku šílená. I když má podvozek. A cena? Ta je vzhledem k užitné hodnotě úplně nejšílenější.
Osobně bych ten strojek nechtěl ani zadarmo!

Ale moc podrobněji jsem to nezkoumal. Spolehlivě mě odradilo to, co jsem napsal a narychlo přečetl.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mara

IP:  97.127

Muštovanie jabĺk.

20 Dec 2023, 20:10

Díky Rafaeli za reakci. Jasně, ta cena je hodně přemrštěná... ale na trhu jsem nenašel podobný lis na elektrický motor, takže nemáme porovnání. Přijde mi, že s tímto lisem se musí moštovat úplně jednoduše a na pohodu.

Hledám právě náhradu za tento lis, který vlastním http://www.vares.cz/product/lis-na-ovoc ... 30-kc-659/. Bohužel s tímto lisem mám špatné zkušenosti a nyní už došla trpělivost. Problém spočívá v přítlačné tyči s otvory, kdy je potřeba postupně lisovat a současně přenastavovat tu tyč na příslušné otvory. Velmi často se mi stalo, že při přenastavování nepasovala daná poloha na otvor. Ale tohle nebyla jediná věc, která mě rozčilovala na tomto lisu.

Takže hledám na trhu něco lepšího, co bude jednoduché na obsluhu. Díval jsem se taky na hydrolisy, ale tam mě trochu odrazuje to, že budu muset v mých podmínkách složitě tahat hadice s vodou, abych lis mohl napojit.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Muštovanie jabĺk.

20 Dec 2023, 21:13

Tento lis nevlastním , mám doma vyrobený pohánění heverem - panenkou. Ale dle zkušeností co zatím mám , by mi velmi vadilo, že koš z kterého teče mošt se pohybuje . To je dle mne dost nepraktické. Jinak krásná mašinka , dobře zpracovaná , ten tlak by mohl být větší jak píše p. Rafael.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

20 Dec 2023, 21:56

Jediná dobrá věc na tom lisu je ta, že zvedák je umístěn pod košem a jeho váhou ten koš sám sjede dolu.
*
Taky jsem kdysi laboroval s hydraulickými zvedáky. Ale pod většími koši. Z cca 12 tunovými. A žádný dlouho nevydržel. Ta lisovaná drť a já je rychle ztrhaly. Ty zvedáky a jejich pumpičky nejsou konstruovány na takové zatížení a provoz.

Řešením by byl hydraulický válec. Chystal jsem se kdysi na takové řešení. Ale z důvodu složitosti jsem to rychle zavrhnul. Hydraulika, el. motor, zubové čerpadlo apod. by celý stroj notně zhmotnilo a zkomplikovalo.

Tak jsem zůstal u klasiky.
A protože jsem zpracovával velké objemy vyhnul jsem se řešení kdy trapézový šroub prochází košem. U malých lisů to nevadí, ale u velkých by nastal velký fyzický problém.
Koš musí být v nějakém rámu a šroub musí tlačit na pacholata shora. Nesmí procházet košem!

Ale u menších lisů není žádný problém ten koš s výlisky z toho šroubu vytáhnout.
*
*
Nejlepší řešení bych viděl ve šnekových, kontinuálně pracujících lisech.
Něco jako hodně zvětšený starý klasický Tuti-fruti mlýnek.
Přece jen lis je limitujícím faktorem na rychlém a efektivním moštování ovoce.

Bohužel jsem skončil na výrobě toho šneku. Žádný soustružník ho nebyl schopen vyrobit. Tak jsem si myslel, že si ho v práci odleju z nerezové oceli do vlastnoručně vyrobené formy.
Jenže nastal ten samý problém. Vyrobit model šneku k zaformování. A tím to taky i skončilo. Podobně jako huť, slévárna, modelárna apod.

Tak jsem musel zůstat u staré osvědčené klasiky.
_vyrn_2353Tkanina-6l.jpg
_vyrn_2353Tkanina-6l.jpg (118.58 KiB) 280 zobrazení
images.jpeg
images.jpeg (9.56 KiB) 280 zobrazení
b979f23cc11db8b8e2c41e394ebcee95--mmf600x600.jpg
b979f23cc11db8b8e2c41e394ebcee95--mmf600x600.jpg (35.03 KiB) 280 zobrazení
*
Obrázky jsou náhodné a chaoticky seřazeny, ale snad to nebude vadit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

20 Dec 2023, 22:10

O hydrolisech nic nevím, proto jsem se jim i takticky vyhnul.
Nevím jak fungují, jakou mají účinnost, tak jsem v tom směru nemohl nikterak rozumovat.
Nevím, nevím a nevím.
A po pravdě napsáno, jejich lisovací funkci nechápu.

Což je problém můj, ne jejich!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Muštovanie jabĺk.

20 Dec 2023, 22:59

Hydrolis používám několik let, konkrétně tento:
https://www.prodageshop.cz/vodni-lis-lancman-vs-a-80-l
Práce s ním je snadná, dobře se čistí, přebytečnou vodu použiju na mytí jablek v dalším lisování. Lisuje se tlakem vody z vodovodu. Tam, kde není vodovod, je možné použít vzduch z kompresoru.
U všech návodů a videí se předvádí, jak snadné je lisování. Ale nejvíc prácenedá samotné presování, nýbrž manipulace s ovocem, s drtí, sestavování lisu, vybírání výlisků, umývání lisu konzervace moštu, atd.
Ten lis od Bystroně je k ničemu - obrovský stroj s malým 30l košem. Ten drtič je ale dobrý.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Muštovanie jabĺk.

21 Dec 2023, 09:25

Tohle jsem kdysi napsal na Deslik.
Anonymní řekl(a)...
Zdravím a pár zkušeností:

Stejně rychle jako drtit, lisovat v žádném případě absolutně nejde ! ! !
A ždimačka apod. není řešením. Je to použitelné jen pro malá množství, pracné a ztrátové..

Pro "velkovýrobu" je nejlepším řešením šnekový lis. Jenže cena komerčních výrobků se blíží 100tis.Kč. Například farmarik.sk a teď už i cz. O dalších ani nepíšu.... Pro představu, je to jen takový několikanásobně zvětšený klasický Tutti Frutti mlýnek. Při jeho svépomocné výrobě je hlavní problém samotný šnek. Lepší než svařenec by byl odlitek z AK oceli, ale... Ostatní už není až tak těžce vyrobitelné.
*
Schůdnější pro domácí výrobu je klasický vinařský laťkový lis s objemem koše aspoň 100-150l.
Jen je třeba při jeho výrobě dodržet pár zásad:

-trapézový šroub musí být veden shora a ne jako u malých typů zespodu. Tzn., že kolem koše musí být konstrukce z odpovídájících nosníků. Např. aspoň U150.

-pokud si chcete pomoci ještě hydraulickým zvedákem, "panenkou", tak jedině zespodu. Aby mísa s košem po odpuštění tlaku sama sjela dolů a se zvedákem se nemuselo hýbat a píst ručně zatlačovat. Ale ta "výpomoc" se mi vůbec neosvědčila. Při takovém lisu je třeba aspoň 12,5t a takové zvedáky mají velmi pomalý zdvih pístu, takže jsem ho používal až když už šroub, který byl daleko rychlejší šel těžko. Ale získal jsem pomocí toho zvedáku navíc opravdu jen zanedbatelné množství moštu. Asi 1-5l z koše. A nakonec jsem ho stejně ztrhal. Takže jsem úplně jakoukoliv hydrauliku zavrhnul a zůstal u šroubu. Lisovat se musí stejně pomalu aby mošt měl čas odtékat a na to ten šroub úplně stačí. Jen nesmí být příliš dlouhý aby se neohnul. Lepší je kratší a používat pacholata. Odtoku moštu ty cykly jen napomůžou. Jinak většina moštu je stejně samotok anebo se získá jen malým tlakem.

Dále musí být koš mírně konický do tvaru "V" aby se výlisky.při zvednutí koše nevysypaly do mísy. Taky musí být opatřen obručemi které jdou povolit aby se při vysypávání nemusel převracet. Taky se osvědčilo kvůli snažšímu odtoku moštu proložit drť v koši několika falešnými dny. Pokud má někdo možnost si je vypálit, lépe napsáno vytavit, z AK plechu cca 3mm, dostanou díky tepelnému pnutí i žádoucí vypouklý tvar:-))))))
Ještě je vhodné aby výlisky na dně koše nebyly podmáčeny moštem, aby na míse byla nějaká podložka.
A pokud budete lisovat sami, je dobré uzpůsobit konstrukci klece lisu tak, aby koš šel zvednout nějakým vrátkem a vyprázdnit v zavěšené poloze do vlečky nebo koleček.
*
Ještě snáze vyrobitelnější je lis plachetkový.
Tomu stačí jen mísa, klec, rámečky, nepravá dna nebo rošty a plachetky. A samozřejmě jako u lisů košových hydraulika, šroub buď ruční nebo poháněn přes převodovku elektromotorem nebo hydrovak či pneumovak.
Problémem u tohoto v moštárnách asi nejvíce rozšiřeného způsobu u mně byly způsobeny právě těmi plachetkami. Trhaly se a jejích plnění a vyprázdňování bylo oproti výše uvedeným způsobům pracné a pomalé. Navíc plachetky je třeba občas promýt a u toho mně zábly ruce a zdržovalo to.

Ať se daří.
Rafael.

23. ledna 2014 v 16:07
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď