Správne vedenie slivkového kvasu

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Správne vedenie slivkového kvasu

29 Júl 2021, 14:39

Rafael napísal:
29 Júl 2021, 09:27
"... je třeba přihlédnout k tomu, že třešně obsahují větší množství nezkvasitelných cukrů. Nečekejte,
že vám kvas vykvasí pod 5-7°Bx."
http://deslik.blogspot.com/2008/03/ten_6820.html?m=1
Trochu nerozumímj větě na desliku: Všechny sladké třešně mají společnou vlastnost - nízké pH šťávy. Pro zkvašování je třeba věnovat tomu zvláštní pozornost
Jakou pozornost by se mělo věnovat? Mně osobně přijde šťáva z třešní málo kyselá (tedy s vyšším pH). Osobně jsem třešňovici dlouho nedělal, ale ti, co s ní mají zkušenosti, třešňový kvas naopak okyselují.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Správne vedenie slivkového kvasu

29 Júl 2021, 15:01

Tak to mě mrzí a omlouvám se za překlep, nebo vlastně dezinformaci a trestuhodnou nedbalost na Desliku.
Stydím se!!! A moc! Ale co už s tím teď, nemůžu to tam už opravit :(
*
pH+Stupnice+ud%C3%A1v%C3%A1+m%C3%ADru+kyselosti+nebo+z%C3%A1saditosti_20210729145151446.jpg
pH+Stupnice+ud%C3%A1v%C3%A1+m%C3%ADru+kyselosti+nebo+z%C3%A1saditosti_20210729145151446.jpg (22 KiB) 2903 zobrazení
*
Samozřejmě, že třešně obsahují málo kyselin a je dobré jejich kvas okyselit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Správne vedenie slivkového kvasu

29 Júl 2021, 15:50

Rafael napísal:
29 Júl 2021, 15:01
Tak to mě mrzí a omlouvám se za překlep, nebo vlastně dezinformaci a trestuhodnou nedbalost na Desliku.
Stydím se!!! A moc! Ale co už s tím teď, nemůžu to tam už opravit :(
*
pH+Stupnice+ud%C3%A1v%C3%A1+m%C3%ADru+kyselosti+nebo+z%C3%A1saditosti_20210729145151446.jpg
*
Samozřejmě, že třešně obsahují málo kyselin a je dobré jejich kvas okyselit.
Nevadí, aspoň čtenáři tady na fóru si to dobře zapamatují. Třešňový kvas okyselit!!
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Správne vedenie slivkového kvasu

29 Júl 2021, 17:58

Uff.,
nechci být alibista, ale tu dezinformaci tam napsal admin, ne já.
Ale to mou vinu nijak nesnižuje. Měl jsem si toho všimnout.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Michal82
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 19 Okt 2021, 10:05

Správne vedenie slivkového kvasu

13 Nov 2021, 11:29

Ahojte páni. Mám otázku. Mám založený Slivkový kvas z bystriciek v 250l sude. Počiatočná cukornatost bola 25bx. Po mesiaci sa zastavilo na 9-10 Bx a už ďalej neklesá. Pridával som na začiatku kvasinky a enzýmy. Teplota v miestnosti 15-20 stupňov. Meral som aj alkohol v kvase, tekutina bola krásna čistá a voňavá a mala cca podľa refraktomera 24-25% alkoholu aj na chut bolo citit alkohol. Samozrejme, ze to nie je presny udaj, kedze som to meral refraktomerom na meranie alkoholu a aj vzhladom na ten zbytkovy cukor, ale tak ci tak. podľa toho mi vychádza, že to už zrejme viac neprekvasi. Aký je váš názor? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Správne vedenie slivkového kvasu

13 Nov 2021, 13:19

Refraktometr na měření lihu v kvasu neexistuje. Čemuž odpovídá i naměřená hodnota.
*
Jinak zkuste odebrat vzorek a dejte ho do tepla. Kolem 30°C jestli se rozkvasí...
Zakalí a začne šumět.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Neregistrovaný

IP:  109.98

Správne vedenie slivkového kvasu

13 Nov 2021, 18:10

Samozrejme, že ten údaj je skreslený. Kvas bol posledný týždeň v teplote 21-22 stupňov, čiže podmienky ideálne. Dával som na začiatku aj vínne kvasinky s toleranciou alkoholu 18%. Vždy mám kvasy pod bublatkom a zrovna tento už mal veko zospodu suché. Nemyslím, že by sa ešte pohol. Nechám dôjsť aj ostatné, ktoré ešte dokvasaju s uvidíme výsledok. Už sa mi pred 2 rokmi stalo tiež podobne, keď mali slivky cez 25bx, že skončili kvasenie na cca 9-11 Bx. Ale som objednaný až koncom decembra, tak uvidíme. Aspoň dovtedy ešte možno pustia viac aromatické látky 🙂
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Správne vedenie slivkového kvasu

13 Nov 2021, 22:01

Hlavní podmínkou efektivního vykvašení je mimo teploty i tekutost kvasu.
A jak tak čtu v nejrůznějších diskuzích tak se to pořád potvrzuje.

Možná je lepší vysocecukernatý, pozdní, švestkový kvas zředit vodou, než pak nezkvašené ovocné cukry vylít s výpalky do kanálu...

Ale to ukáže ta "rozkvašná zkouška" v teple jak jsem psal. S tou šťávou.
*
Jinak obyčejný, i ten nejlevnější refraktometr je dobrou orientační pomůckou i u kvasů v pokročilém stádiu.
Samozřejmě, že není a ani přesný být už z principu být nemůže, ale nic lepšího a použitelnějšího není.
Směs lihu, cukrů, vody přesnost samozřejmě narušuje.
Ale i tak lze usoudit na prokvašenost porovnáním údajů:
Např. 5°Bx nebo 10°Bx.
*
Oproti cukroměrům, vinoměrům, hustoměrům a já nevím čemu všemu ještě, je to ta nejspolehlivější domácí metoda.
Teda mimo destilační zkoušky kvasu a přepočtu na původní cukernatost kvasu.

Ostatní analýzy neprokvašených cukrů nebo zbytkové cukernatosti jsou už náročné a složité.
*
Další věc k zamyšlení a posouzení je ta, jestli to má smysl vůbec řešit.
Když z 1kg cukru vznikne 1l 50% alkoholu. A po odečtení pecek a podobného balastu v kvasu to zas tak moc těch pár °Bx, nebo kg cukru není...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Správne vedenie slivkového kvasu

13 Nov 2021, 23:18

Vylisoval jsem dnes nějaký ten jablečný mošt. Na chuť opravdu sladký, refraktometr ukázal 16,5 Brix. Ponorný moštoměr se zastavil na rysce 13% zkvasitelných cukrů - ovšem při teplotě 5 stupňů. Odečtem 0,2% za každý stupeň teploty mi vyšlo, že cukrů je podle moštoměru necelých 12%. Je to trochu větší rozdíl než jsem čekal.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Správne vedenie slivkového kvasu

14 Nov 2021, 00:13

Refrakce je taky závislá na teplotě.
Ale jak moc teď zrovna nevím a o to nejde.
*
Jen ten rozdíl naměřených hodnot u moštu je zarážející.
Zkusil jste třeba nějakou jednoduchou "kalibraci"?
Třeba s vodou. Ukažou obě měřidla nulu?
Měla by.
*
Edit:
Ještě mě napadlo, že moštoměry mají stupnici která ukazuje jen skutečně zkvasitelné cukry. Tzn., že je takovým způsobem "posunutá" aby zohlednila jen je.
Na rozdíl od refraktometrů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď