Správne vedenie slivkového kvasu

Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Správne vedenie slivkového kvasu

20 Sep 2020, 18:50

při ředění pod 50 je hlavně riziko zakalení destilátu . jinak z mojí zkušenosti mohu říct že procento alkoholu není hlavní příčina toho že destilát nejde spolknout. Pil sem dobré 60 a klouzaly do krku jako nic. jen byl dříve problém vstát od stolu :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Adam

IP:  165.218

Správne vedenie slivkového kvasu

24 Sep 2020, 13:48

Ďakujem Pán Vlasatej, dnes som kontroloval prvý naplnený sud, ktorý má dnes 4 týždne a bol som prekvapený, pretože pri nádychu to nebolo také štipľavé ako po dvoch týždňoch ale vôňa bola veľmi aromatická, slivková, príjemná. Na víku zo spodu veľa kvapiek a víko mokré. Muška ani jedna, no prekvapilo ma, že koláč na vrchu sa akoby zúžil, nekopíruje okraj suda ale asi 1 cm je medzera medzi sudom a koláčom po celom obvode, je to normálne?
V miestnosti je po celý čas relatívne ustálená teplota, bolo 16-17 C, dnes však približne 15 C, je to stále v poriadku alebo sa kvasenie môže zastaviť?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Správne vedenie slivkového kvasu

24 Sep 2020, 18:25

koláč se nezůžil, ale bečka je kužel nahoru se zužující a koláč poklesl, proto se teď jeví na průměru menší. asi už to tolik nekvasí a CO2 už koláč tolik nenadnáší. změřit obsah cukru, pokud ještě hodně, přesun do tepla. :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Adam

IP:  165.218

Správne vedenie slivkového kvasu

24 Sep 2020, 20:24

Ďakujem, k tomu meraniu, nevadí, že sa koláč naruší? Prakticky ponoriť skúmavku do kvasu, nabrať tekutinu a ponoriť do nej cukromer? (Idem to merať prvýkrát)
Aké by mali byť hodnoty, ak je všetko v poriadku a od akých hodnôt už riešiť presúvanie kvasu do tepla?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Správne vedenie slivkového kvasu

24 Sep 2020, 21:23

není za co. k tomu měření, přiznám se že mám na všechno refraktoměry, na lih, na cukr, na sůl, na vodu v medu, na kapaliny auta, na kyselinu v baterii... takže mě stačí kapka tekutého podílu. co jsem viděl cukroměry ponorné tak bylo potřeba nabrat do odměrného válce. Každopádně ano, musíte přes koláč pro tekutou složku.
Cukr by měl být co nejblíže 0 . Třeba když nameřím 6 tak si to za pár dní zkontroluju jestli se to pohlo dolů. pokud je kvas v dostatečném teple tak už 6 může být konec. Je to trochu složitější , někdy záleží i kolik mel kvas na začátku.
Do tepla to přesuňte určitě, má už být zima.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Adam

IP:  165.218

Správne vedenie slivkového kvasu

24 Sep 2020, 22:19

Sudy mám v uzatvorenej pivnici, niesú na vonku, takže teplota nekolíše, len je nižšia než ideál.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Správne vedenie slivkového kvasu

25 Sep 2020, 11:57

tak pokud jsou sudy ve sklepě, je to v pořádku. je dobré aby nestaly přímo na zemi, osvedčil se mi kus polystyrénu. pokud bylo víko zpocené, tak to znamená že kvas zatím pracuje, v sudu je teplo a na víku kondenzuje voda rozdílem teplot. Takže měřte. :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4720
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Správne vedenie slivkového kvasu

25 Sep 2020, 13:31

Při ředění pod 50 je hlavně riziko zakalení destilátu . jinak z mojí zkušenosti mohu říct že procento alkoholu není hlavní příčina toho že destilát nejde spolknout. Pil sem dobré 60 a klouzaly do krku jako nic. jen byl dříve problém vstát od stolu...

Musím říci, že jsem taky pil silné destiláty, které šlo kupodivu dobře polknout.
Nicméně.....
V pondělí jsem se zúčastnil degustace v Olomouci v rámci Flora koštu. Je to zřejmě nejsofistikovanější degustace v ČR, kterou vede asi první tuzemský odborník v problematice prof. Balík. Na úvod degustace poreferoval o svých zkušenostech s degustacemi v zahraničí - Německu, Rakousku, ale i Maďarsku a Srbsku. Převážná většina tamních soutěžních destilátů se ředí na lihovitost těsně nad 40%, 42, 43, výjimečně 45, ojediněle 47%. Profesor apeloval, aby naši zkušení paliči do budoucna postupně snižovali procenta alkoholu ve svých výrobcích, chceme-li udržet krok s Evropou a světem. České (víc moravské) a slovenské pěstitelské lihovarnictví nemá z tohoto důvodu v okolních zemích dobrý zvuk. Panuje názor, že jestli se lihovarník obává zakalení pálenky pod 50%, potom dělá něco špatně.
Když jsem byl na vojně, ostravští chachaři tam z domu vozili a pili pálenku 80%ní. Nikdo je kvůli tomu nepovažoval za odborníky, spíš naopak. Podobně se v zahraničí dívají na nás.
Já sám mám s apelem prof. Balíka trochu problém. Tak, jako většina amatérských pěstitelů ovoce, veškeré destiláty nevypiju. A je známá věc, že slivovice pod 50% je u nás prakticky neprodejná.
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Správne vedenie slivkového kvasu

25 Sep 2020, 13:49

Nevím, zda je rozumné, snažit se držet krok s Evropou. A to nejen v otázce lihovitosti domácích pálenek...
Jak píšete, domácí slivovice se 40% je téměř neprodejná.
Ale přivedl jste mě na myšlenku, vyzkoušet senzorické vlatnosti pálenky s různou lihovitostí - 50,45,40,35...
smire
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Správne vedenie slivkového kvasu

25 Sep 2020, 13:56

U nás by domácu 40% vysmiali. 50% je minimum pre domácu pálenku. 40% je likér.
Napísať odpoveď