Recept na "Znojemské okurky".

MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 08:09

S tou chutí je to složité. Každý vnímáme třeba kyselost nebo sladkost úplně jinak. Pro někoho je to málo kyselé, druhý má pocit, že to je třeba okyselit. K tomu přibývá ještě faktor zvyku. Já třeba mám nejraději úplně nejobyčejnější kávu (nejlevnější) tzv.standard- Jihlavanku. A tak je to u mne s okurkami. Víc jak šedesát let ( jsem 77) jím ty okurky podle mne Znojmia. Posledních pět let jsem okurky nepěstoval, protože každý druhý den jet na zahradu abych otrhal a zalil nakladačky, tak to se mně nechtělo, tak jsem je na zavaření kupoval. Loni mne manželka přesvědčila, že těch dvacet kilo je až moc a že syn donese z Kauflandu ty Znojemské. Jenže druhý syn má také rád ty co já a už v únoru ve sklepě žádné nebyly. Začal jsem shánět nějaké co by mně chutnaly. Vyzkoušel jsem co se dalo a nic mně tak nechutnalo. Tak jsem čekal, až si koupím ty nakladačky. Když jsem přišel do kšeftu a viděl, že kilo těch nejmenších stojí 630,- Kč a těch větších 570,- Kč, tak mne chuť na nějaké zavařování přešla. Šel jsem do Čtyřlístku a koupil sáček semen Reginy a celý jsem vysel. Momentálně už nějaké okurky mám, ale na zavařování to ještě není. Jen bych chtěl dodat, že když mám třeba řízek, tak mně k němu chutná kterákoliv okurka, ale abych si vzal jen takovou okurku k sýru a salámu k televizi, tak to ne. Pro mne poučení, že když mně něco chutná tak u toho zůstanu a nehledám něco jiného. Takže klidně všichni dělejme okurky podle toho jak to dělali naši otcové, maminky a babičky a nehledejme něco o čem si myslíme, že to bylo to nej.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 09:12

Kdyby chtěl někdo zkusit můj recept, tak tady je. Dělám okolo 150 standardních sklenic Když někam dovezu zavařené okurky , tak všichni chtějí recept. Recept sem nevymyslel, ale mám ho z rodiny od Zlína. Nálev se nevaří, ingredience se nachystají do sklenic včetně okurek, naleje se ocet a doleje vodou a šup do hrnce. Pokud mají křupat, tak po proběhnutí cyklu rychle zchladit. Jo a lžička je kávová, lžíce polévková, na to se každej ptá :D
IMG20230706215335.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 09:39

Díky všem za odpovědi s radami a zejména s recepty. Naposledy jsem je dělal přede dvěma roky podle receptu jako Vlasatej. Zpočátku spokojenost, když jsme ale později koupili v akci Znojmie (made in Turecko), tak rozdíl byl znát hodně a o ty moje domácí už nebyl zájem. Domnívám se, že odlišnou chuť způsobuje macerát od Aromky Brno a křupavost sterilizační teplota s dobou sterilace (včetně chlazení po sterilaci). Pro Kvase, viz obrázek.
Prílohy
Znojmia.jpg
Znojmia.jpg (14.23 KiB) 740 zobrazení
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 10:26

Jiří II napísal:
31 Júl 2023, 09:39
Díky všem za odpovědi s radami a zejména s recepty. Naposledy jsem je dělal přede dvěma roky podle receptu jako Vlasatej. Zpočátku spokojenost, když jsme ale později koupili v akci Znojmie (made in Turecko), tak rozdíl byl znát hodně a o ty moje domácí už nebyl zájem. Domnívám se, že odlišnou chuť způsobuje macerát od Aromky Brno a křupavost sterilizační teplota s dobou sterilace (včetně chlazení po sterilaci). Pro Kvase, viz obrázek.
Dakujem, tesim sa na test ;)
MiKo
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 11:38

Taky doma zavařujem okurky, ikdyž je to podle receptu od babičky, tak prostě chutnají jinak. Naše nejsou tak dobré. A navíc jsem zjistil, že se mě po covidu změnily chutě. Kyselé okurky mě chutnají mnohem míň než kdysi. Babi už nezavařuje - nestojí to za tu námahu.

Ještě jsem si všiml, že nejvíc mě chutnají okurky z právě otevřené sklenice. Když je jím druhý den po vytažení sklenice z ledničky, tak už nejsou tak křupavé a zdají se mě i kyselejší...
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 14:28

MrBig46 napísal:
31 Júl 2023, 08:09
Když jsem přišel do kšeftu a viděl, že kilo těch nejmenších stojí 630,- Kč a těch větších 570,- Kč, tak mne chuť na nějaké zavařování
Nebyla ta cena za 10kg?
https://www.ovosadba.cz/okurky-nakladacky-2/
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 15:29

Opravdu dobrý vtip. Dlouho jsem se tak nezasmál. Díky. :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 19:33

a čemu?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 21:50

Pochopitelně sobě.
Vlasatej
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Recept na "Znojemské okurky".

31 Júl 2023, 22:02

Vlasatej napísal:
31 Júl 2023, 09:12
Jo a lžička je kávová, lžíce polévková, na to se každej ptá :D
A ta kolečka mrkve a cibule jsou zahradní příp. stavební? Není to moc? :)
Napísať odpoveď