Recept na "Znojemské okurky".

MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 11:56

Mně se nad tím nechce bádat, chápu že to všechno je na internetu. Více méně mě to nezajímá. Jen jsem reagoval na to jaký je správný nálev na okurky Znojmia.
Vladimír
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 12:36

Nechal jsem si poslat litrové balení z Aromky Brno - vyšlo to i s poštovným na 357 Kč. Na etiketě je uveden tento recept na 1 litr konečného nálevu:
0,7 litru vody, 25 g soli, 85 g cukru, 270 ml kvasného lihového octa, 11 ml nálevu od Aromky ( tzn. že litrové balení je celkem na 90 litrů konečného nálevu - a to se vyplatí :D :D :D )
V zahřáté vodě rozpustit cukr a sůl, po vychlazení vmíchat ocet a nálev od Aromky. Sterilovat nejméně 20 minut při 80 st. C
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 13:21

Jiří II napísal:
12 Aug 2023, 12:36
Nechal jsem si poslat litrové balení z Aromky Brno - vyšlo to i s poštovným na 357 Kč. Na etiketě je uveden tento recept na 1 litr konečného nálevu:
0,7 litru vody, 25 g soli, 85 g cukru, 270 ml kvasného lihového octa, 11 ml nálevu od Aromky ( tzn. že litrové balení je celkem na 90 litrů konečného nálevu - a to se vyplatí :D :D :D )
V zahřáté vodě rozpustit cukr a sůl, po vychlazení vmíchat ocet a nálev od Aromky. Sterilovat nejméně 20 minut při 80 st. C
Na tom receptu mi přijde divné, že se ocet s cukrem solí a vodou vůbec nesvařuje. Když si vyrábím vlastní nálev, vždycky jej aspoň 10 minut povařím. Nejen kvůli koření, přijde mi, že s nepovařeným octem ty okurky chutnají hůř.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 13:54

vysloužil napísal:
12 Aug 2023, 13:21

Na tom receptu mi přijde divné, že se ocet s cukrem solí a vodou vůbec nesvařuje. Když si vyrábím vlastní nálev, vždycky jej aspoň 10 minut povařím. Nejen kvůli koření, přijde mi, že s nepovařeným octem ty okurky chutnají hůř.
Jestli mi okurky z takto připraveného nálevu budou nebo nebudou chutnat, zjistím později a dám vědět. A podle toho napíšu na stránky Aromky recenzi buďto pochvalnou nebo kritickou.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 15:05

Já jen tak nesměle a teoreticky.
Nevidím důvod vařit ocet, cukr a sůl. Nevím.

Jen si myslím, že převařovat už hotový macerát, není dobrý nápad.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
IvaP
Príspevky: 826
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 15:43

Rafael napísal:
12 Aug 2023, 15:05
Já jen tak nesměle a teoreticky.
Nevidím důvod vařit ocet, cukr a sůl. Nevím.

Jen si myslím, že převařovat už hotový macerát, není dobrý nápad.
Já také nálev nevařím, proč, jen pak smrdí celý barák. Koření dávám rovnou do sklenic.
U Přerova, 270 m.n.m.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 15:53

vysloužil napísal:
12 Aug 2023, 13:21
Jiří II napísal:
12 Aug 2023, 12:36
Nechal jsem si poslat litrové balení z Aromky Brno - vyšlo to i s poštovným na 357 Kč. Na etiketě je uveden tento recept na 1 litr konečného nálevu:
0,7 litru vody, 25 g soli, 85 g cukru, 270 ml kvasného lihového octa, 11 ml nálevu od Aromky ( tzn. že litrové balení je celkem na 90 litrů konečného nálevu - a to se vyplatí :D :D :D )
V zahřáté vodě rozpustit cukr a sůl, po vychlazení vmíchat ocet a nálev od Aromky. Sterilovat nejméně 20 minut při 80 st. C
Na tom receptu mi přijde divné, že se ocet s cukrem solí a vodou vůbec nesvařuje. Když si vyrábím vlastní nálev, vždycky jej aspoň 10 minut povařím. Nejen kvůli koření, přijde mi, že s nepovařeným octem ty okurky chutnají hůř.
Souhlasím s tím, že je potřeba nálev převařit. Nedovedu si to nějak logicky vysvětlit, ale i nálev na salát mně přijde převařený lepší. Jinak já bych okurky s tímto nálevem nemohl, protože 270 ml octa na 0,7 l vody je pro mne moc kyselé. Pro porovnání ten můj starý recept z Fruty Znojmo někdy z doby mezi 1964 a 1977 má jen 250 ml octa na 1 l vody.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 17:26

Ještě bych chtěl připomenout, že na chuť má také velký vliv ta okurka, kterou nakládáte. Jedno je jisté, že okurky prošly od osmdesátých let minulého století mnoha šlechtěními. Každé šlechtění znamená získat něco nového, ale přitom se zákonitě změní i to co ta původní odrůda měla. Nejprve byly vyšlechtěny odrůdy rezistentní k plísni okurkové, pak hbridy velmi výnosné prakticky bez samčích květů, následovaly nehořké a partenokarpické. Takže ani z tohoto důvodu není možné mít okurky té staré chuti. Tak k tomu Turecku: Pochybuji, že jim tam Bzenec posílá znojemské okurky. Takže jsou to turecké okurky užívající ochrannou známku Znojmia. Je třeba si všimnout, že nikdo ani Aromka nemůže tuto známku používat a je otázka, jestli tato firma vlastně znala složení bylinek, ze kterého se macerát vyráběl. Bylo to firemní tajemství, otec mně tenkrát vykládal jak tam přijeli bulhaři, všechno bylo OK, popilo se na družbu, ale nakonec z nich vypadlo, že by chtěli znát z čeho je ten nálev. Byli tehdy slušně odmítnuti. Paměť je zavádějící: Vždycky jsem si myslel, že se jedná o okurky hruboostné, vypadaly tak i na etiketě těch velkých ve čtyřlitrovkách, které byly u nás běžně v prodeji. Na internetu jsem ale našel, že odrůda Znojemská byla hustoostná. Poslední dva roky jsem okurky na zavařování kupoval a byly to vždy hustoostné. Letos jsem v červenci vysel Reginu F1 a jsem zvědavý na rozdíl. Jinak, když mám řízek, tak mně na okyselení nevadí ani okurky od firem jako je Machland, atd.
Vladimír
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 17:46

MrBig46 napísal:
12 Aug 2023, 17:26
Ještě bych chtěl připomenout, že na chuť má také velký vliv ta okurka, kterou nakládáte. Jedno je jisté, že okurky prošly od osmdesátých let minulého století mnoha šlechtěními. Každé šlechtění znamená získat něco nového, ale přitom se zákonitě změní i to co ta původní odrůda měla. Nejprve byly vyšlechtěny odrůdy rezistentní k plísni okurkové, pak hbridy velmi výnosné prakticky bez samčích květů, následovaly nehořké a partenokarpické. Takže ani z tohoto důvodu není možné mít okurky té staré chuti. Tak k tomu Turecku: Pochybuji, že jim tam Bzenec posílá znojemské okurky. Takže jsou to turecké okurky užívající ochrannou známku Znojmia. Je třeba si všimnout, že nikdo ani Aromka nemůže tuto známku používat a je otázka, jestli tato firma vlastně znala složení bylinek, ze kterého se macerát vyráběl. Bylo to firemní tajemství, otec mně tenkrát vykládal jak tam přijeli bulhaři, všechno bylo OK, popilo se na družbu, ale nakonec z nich vypadlo, že by chtěli znát z čeho je ten nálev. Byli tehdy slušně odmítnuti. Paměť je zavádějící: Vždycky jsem si myslel, že se jedná o okurky hruboostné, vypadaly tak i na etiketě těch velkých ve čtyřlitrovkách, které byly u nás běžně v prodeji. Na internetu jsem ale našel, že odrůda Znojemská byla hustoostná. Poslední dva roky jsem okurky na zavařování kupoval a byly to vždy hustoostné. Letos jsem v červenci vysel Reginu F1 a jsem zvědavý na rozdíl. Jinak, když mám řízek, tak mně na okyselení nevadí ani okurky od firem jako je Machland, atd.
Vladimír
K řízku nebo na chleba s uzeným je to celkem jedno. Ale připravujeme-li štědrovečerní bramborový salát, tak jeho chuťové parametry se odvíjejí právě od kvality kyselých okurek.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Recept na "Znojemské okurky".

12 Aug 2023, 19:10

Máte pravdu. Já mám rád okurky jen tak, jako chuťovku, okurka , salám a tvrdý sýr jen tak k televizi. A to chce něco víc než kupované okurky ať už jsou v jakémkoliv nálevu, důležité je aby mně opravdu chutnaly.
Vladimír
Napísať odpoveď