Salát

ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Salát

15 Máj 2020, 06:50

To je napad :thumbup: Ja sa vzdy natrapim s vyrezavanim hlubika ked plnim kapustu a ono to staci vyvrtat? To akoze mozem vrtackou ci je na to daky rucny vrtak?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Salát

15 Máj 2020, 09:32

Dělá se to vrtačkou s kuželovým vrtákem do dřeva. Viděl jsem to i na Slovensku na jedné farmě u Trnavy, kde prodávali čerstvě nakrouhané zelí. Cena za odvrtané a krouhané byla asi o 10% vyšší než za hlávky.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Salát

21 Sep 2020, 20:11

Zase jsem vysil ozimý salát. Možná jsem ho měl vysít o něco dříve, ale něco už roste. Obvykle ho sázím na venkovní záhon v říjnu. Přes zimu listy nerostou, ale sílí kořeny. A v březnu po oteplení salát vyroste během 2-3 týdnů.
Prílohy
salát 6 dní po výsevu.jpg
salát 6 dní po výsevu.jpg (74.09 KiB) 3529 zobrazení
okenkodozahrad

IP:  97.51

Salát

22 Sep 2020, 08:49

Vloni jsem zasel začátkem září ledový salát i salát římský. Jak tak rostl, prakticky až do listopadu, probíral jsem ho, vybíral na jídlo vždycky ty větší listové růžice a poslední pak dal do pařeniště. Přezimovaly slušně a na jaře z ledového narůstaly solidní hlávky, římský sice měl tendenci se vytahovat, ale udělali jsme z něj špenát a tak jich zmizelo najednou víc. Protože ten špenát už jsme dělali vícekrát, tak pro toho, kdo listy jen seká je lepší, když vykrojí dužnatou část listu. Ta má delší dobu úpravy a salát je v listu podušený a v tom "košťálu" je ještě křupavý. Což nemusí, ale i může vadit.
Když jde o to nakládání, tak římský salát je na tom v pevnosti listů podobně jako pekingské zelí a z toho dělají kimči, takže proč ho také nezkusit. Letos jsem sel už v srpnu a teď začínají dorůstat malé ledové salátky, ten baby typ. Spíše ho sníme nekvašený, ale jestli bude nějaký navíc, tak ho nechám pár dní "fermentovat".
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Salát

22 Sep 2020, 11:52

mě se pěkně rozjelo pekingské zelí. Ale k ozimům, jak to děláte? technologie? Já mám ješte v záhonech řepu a mrkev, až to půjde ze země tak se na pudu hodí hnůj a zaorá. Takhle to vydrží až do jara kdy se půda teprve zpracuje a hnůj bude rozložený. To ty záhony na které ozimy vysadíte nehnojíte ani neotočíte? nezaroste to plevelem hned na jaře?
Vím jak se dělá ozimné obilí třeba po bramborách , ale ty jsou už venku, pole je zpodmítané a před setím se projede kultivátorem.
DSC_3185.JPG
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Salát

22 Sep 2020, 12:31

Vlasatej napísal:
22 Sep 2020, 11:52
mě se pěkně rozjelo pekingské zelí. Ale k ozimům, jak to děláte? technologie? Já mám ješte v záhonech řepu a mrkev, až to půjde ze země tak se na pudu hodí hnůj a zaorá. Takhle to vydrží až do jara kdy se půda teprve zpracuje a hnůj bude rozložený. To ty záhony na které ozimy vysadíte nehnojíte ani neotočíte? nezaroste to plevelem hned na jaře?
Jsem rád, že se tu vyskytují také zelináři. Už jsem byl z toho ovoce unavený. Já nemám ustálený postup. Obvykle poryju úhor a hned ho vypleju a urovnám hráběmi. Pak sázím prostokořené sazeničky asi 20x30 cm a ke každé dám hrst koupeného substrátu nebo kompostové zeminy. Pokud není vlhko tak taky ze začátku zalévám. Sousedka to dělá podobně, ale na záhonech po sklizni jiné zeleniny. Taky to někdy v zimě za velkých mrazů (-20st.) nebo před přívalem sněhu zakrývá fólií. Já už ne. Je to skoro jedno. Začátkem března to trochu prokopu malou motyčkou a odstraním plevel. Pak už salát dokáže zahlušit případné malé plevele.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Salát

22 Sep 2020, 18:53

Já jsem asi začátkem srpna vysel zbytky různých salátů. Jediné co se mi nedaří a ani jsem doposud nepěstoval je čínské zelí, které šlo v létě nyní do květu. Možná proto, že pochází z Větnamu.
IMG_20200922_162932.jpg
IMG_20200922_163005.jpg
Čínské zelí
Čínské zelí
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Salát

22 Sep 2020, 22:29

díky za popis. mám tak nějak zakořeněné že v zimě má zem odpočívat zoráná aby si půda odpočinula a zkypřila. Ale chápu že tímto způsobem lze dosáhnout dřívější sklizně zjara. Nedá se říct že jsem zelinář, na hospodářství se musí dělat vše :D Devatero řemesel, desátá bída :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
okenkodozahrad

IP:  97.51

Salát

23 Sep 2020, 08:37

Pro Jardu z UH
"Já jsem asi začátkem srpna vysel zbytky různých salátů. Jediné co se mi nedaří a ani jsem doposud nepěstoval je čínské zelí, které šlo v létě nyní do květu. Možná proto, že pochází z Větnamu." Ono je to nejspíše jedno, odkud osivo je, za dlouhého dne rádo vykvétá. Čínské zelí se ale dá pěstovat i z jarních výsevů, ale musíte ho kvalitně zalévat, aby nekvetlo, nebo začalo až udělá silnější řapíky. Když ho sejete po letním slunovratu, tolik se do kvetení netlačí, ale když nemá dostatek vody, také vykvétá.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Salát

19 Okt 2020, 17:08

Další pěstitelský neúspěch. Předpěstovávám si pracně sazeničky salátu. Jsou zatím poměrně malé, ale mohou to ještě dohnat. Dneska jsem si však všiml, že mi na místě starého salátoviště vyrostlo nejméně tisíc silných pěkných sazenic, jaké se prodávají na trhu. Tak tedy nevím, co budu sázet.
Prílohy
salát vysemeněný.jpg
salát vysemeněný.jpg (170.54 KiB) 3360 zobrazení
salát vysemeněný 2.jpg
salát vysemeněný 2.jpg (172.08 KiB) 3360 zobrazení
Napísať odpoveď