Ešte kvasí?

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ešte kvasí?

27 Okt 2022, 11:23

Jak jsem psal o tom "sekundárním kvašení". Že se některá vína, byť dokvašená a vyškolena můžou časem znovu rozkvasit.
Ž̌e kvasinky ožijí.
Z hlediska výtěžnosti kvasu to nemá praktický význam, s nějakým větším zvýšením lihovitosti se už počítat nedá.
Ale u těch vín to způsobí zákal, vystřelování špuntů apod.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ešte kvasí?

27 Okt 2022, 19:16

EL Edgar napísal:
27 Okt 2022, 10:44
vysloužil napísal:
26 Okt 2022, 09:48
... Sladké švestky a durancie mívají cukernmatost přes 25, někdy i 30%... Takové množství cukrů úplně neprokvasí. Delším ležením kvasů se postupně malé množství alkoholu z kvasu odpaří, což umožní dokvasit část zbytkového cukru (za přítomnosti CO2)...
Mám to chápať tak, že vzniknutý alkohol v kvase pri určitej koncentrácii pozastaví kysnutie?
Nezabije kvasinky, ale ich len uvedie do nejakého neaktívneho stavu?
A keď koncentrácia alkoholu klesne, tak sa kysnutie rozbehne?
V tom prípade mi nejaký zápalkový test na zisťovanie toho či "kasí alebo nekvasí" nedáva zmysel...
Zápalkový test smysl má, protože převážná většina ovoce nedosahuje neprokvasitelné cukernatosti.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Ešte kvasí?

28 Okt 2022, 09:30

EL Edgar napísal:
28 Okt 2022, 06:11
vysloužil napísal:
27 Okt 2022, 19:16
Zápalkový test smysl má, protože převážná většina ovoce nedosahuje neprokvasitelné cukernatosti.
To by ste neverili, (možo aj áno)...koľko cukru vedia ľudia nad*bať do kvasu ;)

P. S: Ja si ani neviem spomenúť, či poznám niekoho, kto robí "kóšer" kvas (bez cukru)
Do švestek a Durancií cukr nedávám, tam to nedává smysl. Do meruněk ano, 3kg na 1q, tam je cukernatost ovoce mnohem menší a bez problémů prokvasí. Nahrává tomu i dřívější založení kvasu a tím vyšší okolní teplota. Nepozoruji negativní vliv na chuť.
Do hrušek a špendlíků dávám cukru méně, někdy med, i když to mnoho lidí nechápe. Prostě mně ta chuť medu k tomuto ovoci pasuje a pokud mám medu nadbytek, dám ho tam.

Mimochodem o "bezcukernou" slivovici moc zájem není, každý chce meruňkovici. Dlužno dodat, že chuťově špičkovou slivovici se mi nedaří udělat. A není to špatným vedením kvasu nebo pálením. Prostě se slivoním v mém suchém sadě narozdíl od meruňek nedaří a na kvalitě ovoce je to znát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ešte kvasí?

28 Okt 2022, 09:44

Cukr jsem dával do všeho. I do obilních kvasů. Na cca 20°Bx. Do kvasů na likérový líh vedených v teple i daleko víc.
Jen letos z ekonomických důvodů do jablečného moštu ani deko.
(Mošt 12°Bx).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ešte kvasí?

28 Okt 2022, 13:02

EL Edgar napísal:
28 Okt 2022, 06:11
vysloužil napísal:
27 Okt 2022, 19:16
Zápalkový test smysl má, protože převážná většina ovoce nedosahuje neprokvasitelné cukernatosti.
To by ste neverili, (možo aj áno)...koľko cukru vedia ľudia nad*bať do kvasu ;)

P. S: Ja si ani neviem spomenúť, či poznám niekoho, kto robí "kóšer" kvas (bez cukru)

Nevím, jestli cukrují kvas profesionální likérky. U R. Jelínka říkali, že do švestek (ani do hrušek) nic kromě ovoce nedávají (žádný cukr, enzymy, soli, aj.). Hotový destilát ale řežou lihem, aby (údajně) eliminovali vliv ročníku. Spotřebitel prý žádá jednotnou chuť. Do hruškovice líh nedávají.
Znám lidi, kteří kvasí ovoce bez cukru. Obvykle jsou to "nepolíbení" pěstitelé, kteří pravidelně nepálí, jen potřebovali zpracovat nečekanou nadúrodu. Pil jsem jen slivovici a jablkovici (na jinou prokazatelně bezcukernou pálenku jsem nenarazil). Bylo to docela pitelné, asi podle pravidla o nejblbějším sedlákovi a velkých bramborách.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ešte kvasí?

28 Okt 2022, 13:33

Profesionální výrobci cukr do kvasu nedávají. Ekonomičtější pro ně je, i vždy bylo, řezat destiláty lihem. Líh je pro ně levnější.
Taky proto se nikdy průmyslově nevyráběl líh z cukru a z cukrovky minimálně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ešte kvasí?

28 Okt 2022, 21:34

EL Edgar napísal:
28 Okt 2022, 21:21
P.S: ...poznám pálenicu ktorá priam nabáda pestovateľov aby dali do kvasu čo najviac cukru (všetci vieme prečo) určite túto pálenicu pozná aj pán Hlavatý...
Nie, s tým som sa nestretol. Aj keď väčšinou kvas nosí do pálenice kamarát. Nedávame ho ale páliť v mieste bydliska a tiež nepoužívame len jednu pálenicu.
(Ak by ste chceli vedieť kde, môžem Vám tú informáciu poslať v súkr.správe). IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ešte kvasí?

29 Okt 2022, 08:39

Ivan Hlavatý napísal:
28 Okt 2022, 21:34
EL Edgar napísal:
28 Okt 2022, 21:21
P.S: ...poznám pálenicu ktorá priam nabáda pestovateľov aby dali do kvasu čo najviac cukru (všetci vieme prečo) určite túto pálenicu pozná aj pán Hlavatý...
Nie, s tým som sa nestretol. Aj keď väčšinou kvas nosí do pálenice kamarát. Nedávame ho ale páliť v mieste bydliska a tiež nepoužívame len jednu pálenicu.
(Ak by ste chceli vedieť kde, môžem Vám tú informáciu poslať v súkr.správe). IH
Přidávat cukr do kvasu radí v podstatě všechny palírny. Mají k tomu své důvody. Rozumné i zištné:
1 Dostatečně sladký, potažmo lihový kvas je nejlepší prevencí proti nemocem kvasu - octovatění, plesnivění, křísovatění, aj. Zejména nezkušené pěstitele to uchrání před zklamáním
2. V palírně se platí za vypálený líh. Z doslazeného kvasu tak za stejnou dobu a stejnou energií získá páleník víc lihu. Není pro něj nic horšího, než když destiluje 500litrů kvasu a vyteče 11 litrů pálenky.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ešte kvasí?

29 Okt 2022, 11:02

A stávají se takové případy? Že se pustí do destilace lihuprostého kvasu a pak ji chtějí zaplatit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ešte kvasí?

29 Okt 2022, 11:47

EL Edgar napísal:
29 Okt 2022, 10:50
...Jednoducho si obsluha pálenice priráta k dani za lieh, tzv prevádzkové náklady (plyn, čas, práca)...
Presne tak. A je to prirodzené.
Vzhľadom na súčasnú situáciu a perspektívu jej vývoja (ceny plynu a elektriny) sa dá predpokladať, že účet v pálenici za liter alkoholu bude časom utešene stúpať. Našťastie je tých páleníc pomerne dosť, takže vzájomná konkurencia môže rast cien tlmiť.

Páľte, kým sa to ešte vyplatí ... ! 😀 IH
Napísať odpoveď