Ešte kvasí?

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ešte kvasí?

29 Okt 2022, 14:48

Jedna věc je totálně nevydařený kvas, ze kterého není nic, tam je poplatek - pokud k destilaci došlo - logický.
Ale v praxi jsou častější případy, kdy někdo přiveze kvas ne pokažený, ale nepřislazený z málo sladkého ovoce. Něco málo se vypálí a nemusí to být špatné. Ovšem čas a energie vynaložené páleníkem jsou zaplaceny jen tím vypáleným lihem. A páleník může stěží něco namítat - už vzhledem k tomu, že doslazování kvasů zakazuje zákon.
Rich

IP:  156.126

Ešte kvasí?

30 Okt 2022, 13:58

Provozní náklady mimo energie pálenice často zahrnují do ceny (daně) z lihu. Cena se pohybuje kolem cca 300 Kč za litr 100% alkoholu + energie.
Daň z lihu dle aktuální legislativy:

Sazby spotřební daně na lihoviny dosahují v roce 2022 následujících částek:

běžný líh (uvedený pod nomenklaturou 2207, 2208 a ostatními): 32 250 korun/hektolitr etanolu,
líh obsažený v ovocných destilátech z pěstitelského pálení v množství do 30 litrů etanolu pro jednoho pěstitele za jedno výrobní období: 16 200 korun/hektolitr etanolu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ešte kvasí?

30 Okt 2022, 18:55

EL Edgar napísal:
29 Okt 2022, 15:24
vysloužil napísal:
29 Okt 2022, 14:48
Jedna věc je totálně nevydařený kvas, ze kterého není nic, tam je poplatek - pokud k destilaci došlo - logický.
Ale v praxi jsou častější případy, kdy někdo přiveze kvas ne pokažený, ale nepřislazený z málo sladkého ovoce. Něco málo se vypálí a nemusí to být špatné. Ovšem čas a energie vynaložené páleníkem jsou zaplaceny jen tím vypáleným lihem. A páleník může stěží něco namítat - už vzhledem k tomu, že doslazování kvasů zakazuje zákon.
Pálenica neúčtuje len vypálený lieh.
Čas a energia (a kopu ďalších položiek) sa účtujú zvlášť.
Sú to tzv prevádzkové náklady (ako som už písal skôr). Sem patrí plyn, obsluha pálenice, likvidácia výpalkov a tak ďalej. Takže pálenica určite neprerobí aj keď z kvasu vytečie málo alkoholu.
Niektoré pálenice to majú ošetrené položkou paušálne náklady Túto sumu musí zákazník zaplatiť bez ohľadu na to koľko alkoholu vytečie z meradla. Keď aj nič, tak tento poplatok musí zaplatiť.
Pozrel som si aj pálenice v ČR, a niektoré majú tento paušálny poplatok uvedený v cenníku.
Verím, že je aj kopu páleníc ktoré si tento poplatok neúčtujú... ak sa nemýlim.
Asi im to nevadí
V palírnách, které jsem navštívil se platí jen za liholitr. Cena se skládá z poplatku za vypálení, za odvoz výpalků a z daně. Jestli by se něco platilo, kdyby se nevypálilo nic, nevím (asi ano), zatím se mi to nestalo.
Míra

IP:  80.37

Ešte kvasí?

31 Okt 2022, 21:16

hugovotr napísal:
28 Okt 2022, 09:30

Mimochodem o "bezcukernou" slivovici moc zájem není, každý chce meruňkovici. Dlužno dodat, že chuťově špičkovou slivovici se mi nedaří udělat. A není to špatným vedením kvasu nebo pálením. Prostě se slivoním v mém suchém sadě narozdíl od meruňek nedaří a na kvalitě ovoce je to znát.
Asi máte pravdu. V poslední době jsem byl na několika rodinných oslavách v obcích okolo Hodonína, (kde jsou suché písky) a ochutnal jsem tam slivovice, meruňkovice, hruškovice a jednu špendlíkovicu. Podle mojí chuti dopadly nejhůř slivovice, o něco lepší byla špendlíkovice, o něco lepší byly hruškovice. Úplně nejlepší byly meruňkovice.
Dokonce na jedné oslavě pořadatel nemohl meruňkovicu tři hodiny najít, pak se najednou objevila na stole, téměř vypitá, zbyly tam dva centimetry v litrovce. Někdo z hostů ju měl schovanou a nemínil se o ni dělit.... Ochutnal jsem a byla výborná/ chutnala mě nejvíc.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ešte kvasí?

31 Okt 2022, 22:20

U konzumentů v naší rodině také není slivovice nejoblíbenější, vede letní směs (letní průsvitné + jiné zrovna zrající drobné ovoce) a po ní meruňkovice.
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď