Jofelovica slivovica.

Neregistrovaný

IP:  168.81

Jofelovica slivovica.

20 Dec 2021, 22:00

No, a co je v našich dějinách starších cca 1000 let jednoznačné a jasné? V podstatě nic. Odborníci tápou, ale zahrádkář nemusí. Vyzkouší si překladač Gůgl, všechny západní jazyky od Skandinávie po Itálii, a Gůgl bude rozumět (cca před 5 lety rozuměl dobře). Zajímavé je, že rozdíl pojmů se shoduje se stranami červené linky na polské mapce výše.
Tolik asi můj „širší“ názor na podstatu nyní hojně užívané fráze západního obohacování. JG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jofelovica slivovica.

21 Dec 2021, 14:07

Zná někdo princip inovované kolony K. Kutiny?

https://www.novinky.cz/muzi/clanek/v-ce ... d=40381701

Osobně se na popisy podobných novinek dívám s rezervou. Pravda ovšem je, že čtyři posbíraná prvenství na Florakoštu , co trochu degradovaly předávací ceremoniál, o čemsi vypovídají.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jofelovica slivovica.

21 Dec 2021, 16:49

Z toho článku:
Revoluce v pálení
„To je největší výhoda – v průběhu výroby mohu ochutnávat a rozhodnout se, jak budu destilovat, jestli na koloně patro přidám, nebo uberu. Když chci, pálím třeba dvakrát, ale také pětkrát. Díky tomu dokážu destilát dokonale vyčistit, zbavit ho třeba špatných dochutí,“ dodává destilatér....
Tomu nerozumím. Vůbec! To jako má znamanat, že v jiných přístrojích ochutnávat nelze?
Já jsem si myslel, že to co jednou projde kontrolním měřidlem už je zdaněno a obsluha nebo zákazník si s tím může dělat co chce. Mimo prodeje teda.
Ochutnávat, vypít, vylít do kanálu apod.
A po pravdě, destilaci bez ochutnávání se neumím vůbec představit. I kdyby tam bylo deset počítačů.
*
Jinak kolona jako kolona. Můžou se lišit počtem pater, způsobem řízení, ale princip je u všech je stejný.
Screenshot_2021-12-21-16-34-50_20211221164006301.jpg
Můžou se zapojovat nebo odpojovat podle potřeby jednotlivá patra, řídit reflux průtokem chladicí vody v deflegmátoru a to je tak vše co se dá vymyslet.
V příloze je manuál k jedné koloně od Kovoděl Janča.
Popis_technologie_kolony_web.pdf
(5.71 MiB) 90 stiahnutí
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jofelovica slivovica.

21 Dec 2021, 17:00

Minulý pátek jsem trávil v jedné palírně s kolonou. U dvou pálení jsem byl přítomen, páleník neochutnal ani jednou.
Čím se řídil a podle čeho pálení ukončil, sám nevím.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jofelovica slivovica.

21 Dec 2021, 17:17

Ty kloboučkové, přepadové apod. kolony skoro zcela ovládly lihovarství.
*
Amatéři a domácí kutilové spíš preferují kolony náplňové.
Hlavně kvůli snažší výrobě a i proto, že v aparatuře je nižší tlak a jsou menší problémy s utěsněním víka vařáku.
Ale princip je podobný ne-li stejný.
Zateplený svislý válec, (proto aby se pary zbytečně nesrážely na stěnách, ale proudily nahoru v celém užitném profilu).
Ten je naplněn tzv. Raschigovy kroužky, což jsou v podstatě tělíska s co největším povrchem.
A nad tím válcem, kolonou je umístěn deflegmátor. Zařízení v kterém dochází k částečné kondenzaci par. Vytváří reflux který ztéká zpět dolů, tam se potkává z nahoru stoupajícími párami které ho znovu a znovu provařují...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jofelovica slivovica.

21 Dec 2021, 17:20

vysloužil napísal:
21 Dec 2021, 17:00
Minulý pátek jsem trávil v jedné palírně s kolonou. U dvou pálení jsem byl přítomen, páleník neochutnal ani jednou.
Čím se řídil a podle čeho pálení ukončil, sám nevím.
Asi podle teploty, lihovitosti a zkušeností. A pak taky, kdyby se s tím, s prominutím s*al, trvalo by to déle a možná by se za pracovní směnu i ožral jako pes.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Jofelovica slivovica.

24 Okt 2023, 21:58

vysloužil napísal:
21 Dec 2021, 14:07
Zná někdo princip inovované kolony K. Kutiny?
Myslím, že jsem to asi pochopil - viz poslední foto, kde to popisuje.
On pálí klasicky, ve dvou kotlech.
První - surovinový kotel je klasický s kloboukem (na druhé fotce v pravo).
ALE rektifikační kotel - na fotce vlevo - je kolona!

Proto tam může přidávat a ubírat patra na té koloně podle chuti vytékaného destilátu.

Jinak já osobně jsem byl v pěti různých pěstitelských pálenicích kde měli kolonu a nikdy jsem neviděl ani jednoho paliče ochutnávat, natož
aby na ty páky, co jsou na koloně, šahal.
Prílohy
Rektifikační kolona bez míchacího motoru.
Rektifikační kolona bez míchacího motoru.
Na fotce z vrchu je vidět, že kolona vlevo, opravdu nemá míchací motor.  Je tedy jen rektifikační.
Na fotce z vrchu je vidět, že kolona vlevo, opravdu nemá míchací motor. Je tedy jen rektifikační.
Popis systému.
Popis systému.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Jofelovica slivovica.

02 Nov 2023, 09:29

MiKo napísal:
24 Okt 2023, 21:58

Jinak já osobně jsem byl v pěti různých pěstitelských pálenicích kde měli kolonu a nikdy jsem neviděl ani jednoho paliče ochutnávat, natož
aby na ty páky, co jsou na koloně, šahal.
Tak jsem včera poprvé viděl paliče jak šiboval s těmi páčkami na koloně. Otevíral je podle druhu ovoce, které pálil.

A destilaci ukončoval podle teploty par v hlavě kolony.
Nechutnal nic.
Asi je to dobře. Když udělá několik kotlů za směnu, tak jak by na konci vypadal?
palo62
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 13 Apr 2020, 18:38

Jofelovica slivovica.

05 Nov 2023, 07:51

Michal82 napísal:
20 Dec 2021, 09:45
Neregistrovaný napísal:
18 Dec 2021, 16:22
M.Fiala dnes na facebooku zverejnil tento príspevok skopíroval som ho a dal sem.

Jofelovica plus Toptaste.
Dnes som prišiel z pálenice Toptaste pálim už 8 rokov slivovica super , na Jofelovicu som sa tešil 7 rokov stromček z nemecka potom som sadil ďalšie . Každá pálenka chuťovo iná ale ok Jofela aromatickejšia.Pálene na kotol trojkolona.
Toptaste kvasu bolo 340l padlo 52l slivovice.
Čiže zo 100l kvasu 15 l slivovice.
Jofela 320 l kvasu padlo 41l slivovice
Čiže zo 100l 13l padlo 13l slivovice
Kvas Toptaste som meral mal 15Brix odrátal som 5 takže 10 Brix.
Jofela som meral mala 10Brix odrátal som 5 takže 5Brix.
Písal som do Nemecka rôznych predajcom či už niekto robil Jofelovicu odpísali nikto takže asi som prvý v EU čo má teší.
Pálil som v obci Chtelnica kotol trojkolona.
Našiel som foto na internete kotla trojkolona tak ho sem dám.FB_IMG_1636209256670.jpg
ale ta foto je zo Sucianskej palenice. tam som palil asi 4 krat a vzdy bol vyborny vysledok.
Potvrdzujem, je to Sučianska pálenica, na foto väčší kotol. Prístup a obsluha super, aj ja si tam dávam spracovať kvas - ak nejaký mám...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jofelovica slivovica.

05 Nov 2023, 14:34

....Toptaste kvasu bolo 340l padlo 52l slivovice.
Čiže zo 100l kvasu 15 l slivovice.
Jofela 320 l kvasu padlo 41l slivovice
Čiže zo 100l 13l padlo 13l slivovice
Kvas Toptaste som meral mal 15Brix odrátal som 5 takže 10 Brix.
Jofela som meral mala 10Brix odrátal som 5 takže 5Brix....
*
Mají se takové kvasy zředit aby veškeré cukry zkvasily a neskončily ve výpalcích? Ovlivní to nějak chuť a aroma?

Já takové problémy nemám protože moje peckoviny mají 10 - 15°Bx...
A kdysi dávno jak jsem měl Domácí, tak jsem je vždy ředil. Děda nikdy. Ale která slivovice byla lepší nevím. Je to už hodně dávno.
*
P. S. Jako "domácí patlal" bych výpalky s tak velkým zbytkovým cukrem, 10 - 15°Bx, dal ještě kvasit na líh.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď