Čím našrotovat jablka.

IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Čím našrotovat jablka.

30 Sep 2021, 13:35

Čím šrotujete jablka na mošt? Nasekat v robotu to moc nejde...
U Přerova, 270 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čím našrotovat jablka.

30 Sep 2021, 15:03

Pokud máte jablek málo, stačí odšťavňovač (nejlépe šnekový), který zároveň vyrobí mošt. Na větší množství je potřeba k lisu pořídit drtič (krouhač) ovoce, kterých je na trhu i na bazarech spousta.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Čím našrotovat jablka.

30 Sep 2021, 15:05

Jestli toho nemáte metráky a chcete levné řešení, pak struhadlo na řepu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Čím našrotovat jablka.

30 Sep 2021, 15:19

Já drtím něčím takovýmto, s trochu hrubšími noži na spodním talíři:
https://www.bystron.cz/produkty/kategor ... -nerezovy/

Je to doma vyrobené, cca před 50 lety, ale přesně takovéto konstrukce. Na dně je navíc ještě ohnutý nůž - míří šikmo do násypky. Drtič původně sloužil na řepu pro prasata.
Náš je akorát z obyč. železa takže jablka více oxidují. Na mošt drtím 2x, na kvašení drtě stačí bohatě 1x.
40 kg pytel jablek podrtím za cca 10-15 vteřin :D

Já teď uvažuji nad pořízením vodního lisu na ovoce - nechce se mi točit klasickým, šroubovým.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Čím našrotovat jablka.

30 Sep 2021, 19:59

Jablkovicu nerobím, ale niekedy dávno ešte ako chlapec som zberal ocovi jablka, a sme to davali páliť. Tiež sme nemali žiadnu drvičku.
Jablka otec pokrájal na stvrtiny, a ja som ich mlel na väcsom mlynčeku na mäso. Bol to mlynček roky nepoužívaný, dobre vyčistený. Dosku do mlynčeka sme použili s najväčšími dierami. Za pol dna sme mali cca 150-200 l.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Čím našrotovat jablka.

30 Sep 2021, 23:58

Nedávno jsem si pořídil krouhač na řepu. Čekal jsem od něj víc, ale svou práci udělá. Asi nejsem sám, kdo čekal něco lepšího, protože už jsem takový, jedenkrát použitý, viděl na bazaru za 500.
Prílohy
krouha.jpg
krouhac.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Čím našrotovat jablka.

01 Okt 2021, 07:34

MiKo napísal:
30 Sep 2021, 23:58
Nedávno jsem si pořídil krouhač na řepu. Čekal jsem od něj víc, ale svou práci udělá. Asi nejsem sám, kdo čekal něco lepšího, protože už jsem takový, jedenkrát použitý, viděl na bazaru za 500.
Máme přesně tento. A k němu přidělaný motorek.
Olomoucko 220 m n. m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Čím našrotovat jablka.

01 Okt 2021, 09:45

Existuje více principů.
- dva drážkované válce otáčející se proti sobě. Někdy i s možností nastavení mezery mezi nima.
-dva válce s hroty taky se otáčující proti sobě
-rotační nůž nebo nože vodorovně rotující. V jedné řádě nebo nad sebou.
-rotující ležatý děrovaný plechový válec s "krouhacími" výstupky" vzniklými po jeho děrování.
Klasika zemědělský krouháč a levné výrobky na ruční pohon klikou.
-atd...
Ale protože se jedná o velmi jednoduchý stroj, doporučoval bych následující velmi jednoduchou a
osvědčenou konstrukci. Zbytečně to nekomplikovat.
Jeho jedinou nevýhodou je nemožnost mačkat peckoviny. A taky někdy, hlavně při větších plodech,
má snahu se zahlcovat. Proto se musí násypka opatřit tlačnou deskou ve vodítkách. Na ní musí
být doraz aby nepřišla do styku s hroty . Stačí jen aby tlačná část dosahovala tak do 1/4 - 1/5
ježka. Taktéž opačný chod pomůže.
Silonový válec průměru cca 80-200mm, délky 300-400mm převrtat a opatřit hřídeli. (Čím větší
průměr válce tím menší možnost zahlcování spodní části násypky).
Do válce navrtat díry 3mm, nejlépe po šroubovici cca 30°. Rozteče cca 15mm, vzdálenost řad cca
20mm. A do nich naklepat 3,15mm nerezové očištěné svařovací elektrody nebo drát. Běžně
dostupné. Trčet by měly cca 15 - 20 mm. Je dobré začít s delšími hroty a podle potřeby štípací
kleštěmi zkrátit. Šroubovice je dobrá proto, že při změně směru otáčení dosáhneme buď jemnější
nebo hrubší drtě. Proto taky doporučuji 3fázový asynchronní motorek. Na rozdíl od jednofázových
je taky prakticky nezničitelný. Stačí 500W. Já jsem použil s 2880 ot/min. Je lehčí, menší, levnější a
převodem do pomala získá i na síle. Převod 1:3, u hnané hřídele s ježkem je místa dost. Klínové
řemeny použít aspoň dva. Jeden nestači.
Zvenku nalisovat ložiska, nabízí se 6205 s domečky umístěnými na kostře z běžné konstrukční
oceli.
Nahoru se rozšiřující násypku stačí udělat dřevěnou a přišroubovat ke kostře. Dolní výsypku zužující
se směrem dolů taky. Rozměr podle použité sběrné nádoby. Domečky s hřídelí a ježkem jsou
příšroubovány ke dvěma L - profilům, které slouží k přenášení a k podložení stroje. Podobně je
přišroubována i násypka a spodní výsypná část. Tzn., že ježek je mezi nimi a jeho hřídel tvoří
takovou pomyslnou osu stroje. Ale zamozřejmě, že spodní výsypka je daleko kratší.
Objem násypky stačí cca 25l.
Stroj je schopen pracovat kontinuálně a zvládne bez problémů nadrtit i několik tun jádrovin. Např.
100l koš lisu naplní za pár minut.
A slouží už přes 30 let:-)))
Bohužel právě výkon lisu je limitujícím faktorem.

Rafael

Citace z https://deslik.blogspot.com/2008/03/jablka.html
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Čím našrotovat jablka.

01 Okt 2021, 17:28

Pri výrobe jablkovice používame pri založení kvasu tento 'prístroj', ktorý pracuje na princípe elektromotora (viď foto). Postaví sa na sud, zhora sa doň sypú jablká, ktoré potom posekané na drobno padajú do suda. Po naplnení suda sa prístroj preloží na ďalší sud a postup sa opakuje. Má to silný výkon, jablká sotva stačíte dosýpať. Naplnenie jedného suda je otázkou niekoľkých minút. IH

Screenshot_20211001-171806_Chrome.jpg
Screenshot_20211001-171819_Chrome.jpg
Screenshot_20211001-171831_Chrome.jpg
Screenshot_20211001-171840_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čím našrotovat jablka.

02 Okt 2021, 10:08

Moderní komerční drtiče jsou opatřeny bezpečnostními prvky, které brání obsluze sáhnout rukou do drtícího mechanizmu (to jsou ty 2 šikmé plechy v násypce). To je jistě chvályhodné, na druhé straně to trochu zpomaluje práci a některá větší jablka v násypce uvíznou. Proto jsem přešel na vyrobený drtič na principu mixéru s rotujícím struhadlem, kde rychlost drcení odpovídá vysypání jablek z kbelíku na zem. Samozřejmě, ruka do válce se strčit nesmí.
Napísať odpoveď