Sušení ovoce bez elektřiny

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sušení ovoce bez elektřiny

25 Aug 2021, 17:29

Tak trochu navážu na ekologická vozidla. Vyzkoušel jsem opakovaně sušení meruněk na slunci a mohu se tedy podělit o získané zkušenosti. Sušení ovoce je tradiční historický postup, který se u nás používal i před elektrifikací. Když je venku chladno, deštivo nebo pod mrakem, připadá v úvahu i sušení na půdě (na povale), kde je v létě i o 10 stupňů tepleji. Možná, že i ve skleníku by to šlo.
Já jsem letos meruňky po vypeckování zalil roztokem cukru s kyselinou citrónovou na dobu 4-12 hodin (optimálně 500g cukru, 10g kyseliny citrónové, 2,5 litru vody a 3kg odpeckovaných rozpůlených meruněk). Meruňky jsou pak sladší a tolik nehnědnou. K sušení se dají použít i zmrazené půlené meruňky, ale roztok musí zatéct do všech skulin zmrzlého ovoce, aby tam nezůstala bublina vzduchu. Jinak by při rozmrazování místo se vzduchem ztmavlo. Zmražené meruňky se nechají v nálevu jen asi 2 hodiny do rozmrznutí. I tak pustí až 20% vody a změknou. Mokré plody se pak položí na lísku (desku, krabici apod.) tak, aby se dala zakrýt síťovinou bez dotyku plodu. Osvědčil se mi monofilový vak. Do něj neproniknou ani mouchy ani mravenci. Ve vaku je navíc na slunci tepleji než venku a odvod par je dostatečný. Líska by měla být položena na hladkém stojánku, na který nevylezou mravenci (např. sklenice nebo plastový sud). Myslím, že rozmrazené a nasáté plody by se daly sušit i na topení v zimní sezóně. Je dobré pokládat plody na povrchově pevný podklad (např. papír z kopírky nebo na pečení apod.) Ubrousky sice dobře sají přebytečnou vodu, ale na meruňkách mohou ulpívat vytržená papírová vlákna. Sice to není až takový problém jako chloupky neoloupaných broskví, ale je vhodné to eliminovat. Mimochodem, broskve ani švestky jsem nenamáčel do cukrové vody. Jsou dostatečně sladké.
Pro zajímavost: pokud je sušení pomalé (nad 4 dny), dokáže kyselina citronová z nálevu narušit podkladový papír, který se pak láme.
Pozor! Několik volně ponechaných plodů mi v interiéru napadli „potravinoví moli“. Nakonec jsem ovoce vyhodil a moly jsem otrávil odpařovačem proti komárům. Mouchy by to přežily. Neviditelná nakladená vajíčka se dají usmrtit v mrazáku.
Máte taky někdo zkušenosti se sušením bez elektřiny?
Prílohy
Meruňky sušení 3.jpg
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Sušení ovoce bez elektřiny

25 Aug 2021, 21:04

Několik zoufalých pokusů bylo předchozí roky, v našich podmínkách se vyplatí pouze švestky, ovšem výběrové sladké, samozřejmě v El. sušičce. Vloni nebyl ani jeden den vhodný k sušení na slunci, přesto jsem to zase zkusil, a už po několika minutách to obalily masařky - takže sušení na slunci bez slunce nemožné.

Letos pro změnu není ani co sušit - těch pár meruněk nedozrálo, pořád pršelo, broskve to samé, teď už 3 týdny jsou rané švestky Lapotice ve fázi měknutí :shock: a dopadne to s nima asi stejně, nedozrají, měknou / zestárnou, dužina je suchá, bez cukru nejedlé. Klasické švestky letos asi nedozrají vůbec, zpoždění je tak 2 týdny a k tomu přišel podzim o měsíc dřív. :?

V BG to máte supr no, v zimě zima, v létě léto tak to se vám to suší. :thumbup: Akorát ty meruňky bych nemrazil, ztratí se chuť i vůně.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sušení ovoce bez elektřiny

26 Aug 2021, 03:38

To je mi líto, že se vám nedaří. U nás je dnes taky chladněji a oblačno. Tak zkusím sušení v autě zaparkovaném venku. Bývá v něm mnohem tepleji než venku a nejsou v něm mouchy a mravenci. U sušení je nejdůležitější ten první den. Zaschlé ovoce už má tolik cukru, že se nekazí ani nekvasí a může se dosoušet pomaleji.
Ještě budu mít snad švestky. Ty, co padají, jsou zatím všechny úplně červivé.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sušení ovoce bez elektřiny

26 Aug 2021, 08:55

Zkoušel jsem sušit ovoce ve vlastnoručně vyrobené solární sušičce. výhodou je, že se plody nemusejí chránit před hmyzem (nemá do sušičky přístup, otvory pro přívod vzduchu jsou zasíťované). Problém je nestálost počasí. Když zajde slunce, sušička nefunguje a teplé ovoce začne rychle kvasit. Efektivně lze usušit jen to, co by uschlo i bez sušičky (byliny, houby, aj.). Jablka lze usušit na půdě či na slunci, ale jiné ovoce se mi nepodařilo usušit ani na teplých radiátorech.
To namáčení meruněk do sladkého roztoku s k.c. si zapamatuju, protože meruňky se dobře suší v sušičce, ale sušené jsou příliš kyselé. Nyní zrovna suším rajčata. V sušičce, samosebou, stávající počasí sušení neurychluje.
Viděl jsem rozložené ovoce v autě zaparkovaném na slunci. Nezkusil jsem to, ale věřím, že to může fungovat.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sušení ovoce bez elektřiny

27 Aug 2021, 19:46

Ta vaše solární sušička mě zajímá. Máte foto?
Včera jsem vyzkoušel sušení rozmražených meruněk v kufru auta při oblačném počasí. Výsledek byl velmi špatný. Když je venku jen 20st. a nesvítí slunce, v kufru je skoro stejná teplota a navíc tam nefouká. Meruňky po rozmražení taky snadno pouštějí vodu, takže to bylo úplně k ničemu. Snad jen ochrana proti hmyzu nebyla nutná. Odpoledne jsem meruňky přeložil na jinou lísku venku, protože slunce nakonec vylezlo. V autě je mnohem tepleji než venku jen za slunečného počasí. Dnes bylo skoro jasno, ale experiment s autem jsem už neopakoval.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sušení ovoce bez elektřiny

27 Aug 2021, 23:55

Foto nemám, musel bych sušičku snést z půdy, kde už několik let odpočívá. Stavěl jsem ji podle návodu na netu. Jednoprostorová bedna se šikmým průhledným víkem z polykarbonátu. Průduchy dole pro přívod a nahoře pro odvod teplého vzduchu. Uprostřed sušící síta. Na podobném principu jsem dělal i tavidlo na včelí vosk, to funguje dobře (nevadí, když zajde slunce a nějakou dobu netaví).
Existují i sušičky dvouprostorové, Spodní bedna prosklená ohřívá vzduch, který proudí do horní sušící. Funguje podobně jako udírna.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sušení ovoce bez elektřiny

28 Aug 2021, 10:56

Sušil jsem poprvé broskve. Samozřejmě za pomocí elektřiny - v tomto počasí nic jiného nepřipadá v úvahu. Ale tak, jako sušené meruňky byly letos zklamáním - dohněda zbarvené a v chuti nepříjemně kyselé, broskvové křížaly naopak mile překvapily. Jsou pěkně žluté, v chuti nasládlé a voňavé, v ústech se jen rozpouštějí. Samozřejmě jsem je sušil oloupané, nakrájené na asi 8mm silné plátky. I v chladném deštivém dni uschla jedna dávka - cca 12 kg prakticky přes noc. Zvolil jsem Modřinku, v tuto dobu v plné zralosti. Určitě zkusím ještě aspoň jednu várku, až dozraje Cresthaven. Krasavu zkoušet nebudu, je příliš šťavnatá a její nahořklá, za čerstva příjemná chuť by se v křížalách zřejmě zesílila. Výborné křížaly by nepochybně poskytla i Catharina, ale těch nemám tolik.
Křížaly z Modřinky
Křížaly z Modřinky
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sušení ovoce bez elektřiny

31 Aug 2021, 20:36

Včera a dnes bylo i v BG poněkud chladněji (min. 10, max. 27st.), ale zcela jasno a sucho bez rosy. Vyzkoušel jsem proto znovu sušení v autě. Tentokrát jsem sušil švestky. Teplota v uzavřeném autě dosáhla odhadem snad až 60st. (na podlaze kolem 40st.). Pamatuji si ten tepelný vjem z infra sauny. Pocení po 5 vteřinách. Myslím, že to bylo o něco účinnější než sušení venku na větru. Plody jsou zaschlé, takže už se díky zvýšené sušině nebudou při delším dosoušení kazit. Pokusím se najit teploměr na tak vysoké teploty. Zbytky ovoce venku jsem podložil tak, aby bylo co nejlépe nastaveno slunci. V každém případě je cítit, že nejteplejší část léta je už za námi. Brzy budeme sušit už jen na topení.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sušení ovoce bez elektřiny

02 Sep 2021, 18:02

Při 70% oblačnosti a venkovní teplotě 23st. jsem v autě naměřil na dvou různých zastíněných teploměrech 48st. Jasné počasí je samozřejmě výhoda. Když švestky první den zaschnou, mohou se pak dosoušet pomalu i venku nebo na půdě. Samozřejmě po vhodném zakrytí. Vysoké teploty se už nevrátí. Jen ten suchý vzduch.
Prílohy
Švestky před sušením
Švestky před sušením
Švestky před sušením.jpg (89.3 KiB) 4030 zobrazení
Po 8 hodinách v autě
Po 8 hodinách v autě
Po 2x8 hodinách v autě
Po 2x8 hodinách v autě
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sušení ovoce bez elektřiny

03 Sep 2021, 10:54

Mimmo napísal:
02 Sep 2021, 18:02
Při 70% oblačnosti a venkovní teplotě 23st. jsem v autě naměřil na dvou různých zastíněných teploměrech 48st. Jasné počasí je samozřejmě výhoda. Když švestky první den zaschnou, mohou se pak dosoušet pomalu i venku nebo na půdě. Samozřejmě po vhodném zakrytí. Vysoké teploty se už nevrátí. Jen ten suchý vzduch.
Při návštěvách u moře jsem viděl, že Bulhaři suší na slunci i ryby, což si u nás nedovedu představit, tady by ryba bleskurychle zasmrádla. Se sušením švestek venku, ale i na teplých radiátorech mám špatné zkušenosti. Na sušící se ovoce létají vinné mušky, ty nezastaví ani zakrytí běžnou sítí. Naproti tomu jablka lze usušit bez problémů i na půdě.
Napísať odpoveď