Dřín jako drobné ovoce

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Dřín jako drobné ovoce

26 Mar 2020, 18:16

Před pár léty jsem uvažoval o postupné náhradě staré rybízovny, která m.j. sloužila i něco jako živý plot, něčím odolným proti suchu, mrazům apod.
Tak jsem udělal takový průzkum a seznam u nás známých odrůd. Čerpal jsem hlavně z:
http://prodejstromku.cz/katalog/ovocne-puvodni-druhy/#
kde případný zájemce najde podrobnější popis včetně fotek.
*
Příště jsem se pak chtěl věnovat ruským a ukrajinským webům. V těchto končinách vzniklo a vzniká spoustu kultivarů toho "ovoce".
Ale z nejrůznějších důvodů jsem se už k tomu nedostal.
*
Tak jen částečný výsledek mého tehdejšího bádání.
(Copy z destiláterského blogu).
P.S. Odkazy jsem neindexoval protože už můžou být nefunkční.

Alex
-------------
Velmi úrodná odrůda, pravidelně plodící. Plod je velký hruškovitého tvaru barvy červené. Dužnina je tmavě červená, sladkokyselé chuti. Zraje v 2 polovině září.
Je cizosprašný vhodný opylovač je odrůda Expres.
*
Elegantnyj(Vánoční ruská brusinka)
----------------------------------------------------------
Ukrajinská velkoplodá odrůda dřínu s vysokým výnosem a brzkou plodností. Již 3.rokem. Plody jsou protáhlého hruškovitého tvaru, velké až velmi velké ( 8g ), jasně červené, velmi chutné.
*
Expres
--------------
Raná vekoplodá odrůda. Plod je velký, červené barvy, protáhlý.
Dužnina je středně tuhá, tmavočervené barvy, sladkokyselé chuti.
Zraje koncem srpna až začátkem září. Je cizosprašný, vhodný opylovač je Alex.
*
Devin
-------------
Velmi odolná odrůda, snáší velmi dobře i velké zimní mrazy (až -35°). Odolná je i proti jarním mrazikům a suchu. Dorůstá 2,5 až 3 m. Plod je velký, oválny až protáhlý.
Zraje v druhé pol. září. Vynikajíci chuť získá po přejité mrazem.
Plodnost je pravidelná a vysoká. Až 30kg z keře.
*
Dřín jedlý
----------------
Náš původní divoký keř. Nenáročný, nádherně žlutě kvete, plody jsou čevené, oválné, lesklé bobule.
Konzumní zralost je srpen až září. Výnos může být až 30 kg z jedné rostliny.
*
Jantarnyj
------------------
Velkoplodá ukrajinská odrůda.
V dospělosti má pyramidální korunu a udržuje si růst stromku.
Plody jsou velké cca 2,5 cm, žluté, příjemné sladkokyselé chuti a zrají v druhé polovině července
Vhodný i do horských oblastí do 1000 m.n.m
*
Dřín lékařský, Cornus officinalis
-----------------------------------------------------
Botanický druh velmi blízce příbuzný evropskému Cornus mas, pochází z dálného východu. Plody
jsou obvykle protáhlejší a větší. Kůra má více šedý odstín, původem z Koreje a Japonska. Nabízí zahradnictví Droždín.
*
Jantarový
------------------
Žlutoplodá odrůda, plody velikosti semenáčů, je velmi raná, velmi
sladká. Prastará odrůda, množená však velmi zřídka.
Zahradnictví Droždín - máme ji v nabídce již asi 15 let.
*
Lutea
-----------
Velký žlutý, chutný, zraje v půli srpna
Zralost: 1. polovina srpna. Je samoprašný, plodnost vysoká, pravidelná, vysoká odolnost proti
mrazu.
http://www.ovocne-stromky.com/kukla/eshop/28-1-Drin
*
Macrocarpa
---------------------
Velký červený, chutný, zraje koncem srpna.
Samoprašný, plodnost vysoká, pravidelná. Vysoká odolnost proti mrazu.
http://www.ovocne-stromky.com/kukla/eshop/28-1-Drin
*
Okrouhlý pozdní
---------------------------
Pozdní velkoplodá odrůda s velkým až velmi velkým plodem. Červený, elipsovitý se středně tuhou dužninou tmavočervené barvy. Sladkokyselá velmi příjemná chuť. Zraje začátkem září a je cizosprašný.
*
Radist
------------
Středně raná, vekoplodá odrůda dřínu. Plod je velký, červené barvy, protáhlý.
Dužnina je středně tuhá, tmavočervené barvy, sladkokyselé velmi příjemné chuti. Zraje koncem srpna až začátkem září. Je cizosprašný. Jako opylovač se uvádí jiná velkoplodá odrůda nebo i divoký dřín jedlý.
*
Světlačok
-----------------
Ukrajinská odrůda se sladkými a velmi velkými plody, cca 8g.
Chuť je pikantní velmi dobrá , obsah cukru 9,7%.
Dorůstá do 2,5 m výšky a až 3 m šířky. Zraje koncem srpna až začátkem září.
Z jednoho keře je možno sklidit až 50 kg plodů.
*
Titus
----------
Odolná odrůda dřínu, pro všestranné použití. Dvousemenná peckovice je tmavočervené barvy, mírně hruškovitého tvaru. Dužnina je tmavě červená, typicky dřínkové chuti. Zraje v první polovině září. Je cizosprašný, vhodná odrůda k opylení je Děvín.
*
Vydubeckij
-------------------
Středně raná velkoplodá odrůda s bohatou plodností. Z 20ti léteho keře až 50kg. Plod je světlé červený podlouhlého hruškovitého tvaru.
Zraje koncem srpna až začátkem září.
*
Xavier
-----------
Středně raná vekoplodá odrůda dřínu. Plod je velký až velmi veľký, červené barvy, soudkovitý.
Dužnina je středně tuhá, tmavočervené barvy, sladkokyselé velmi příjemné chuti. Zraje koncem srpna až začátkem září. Je cizosprašný. Jako opylovač se uvádí jakákoliv jiná velkoplodá odrůda nebo i divoký dřín jedlý.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Dřín jako drobné ovoce

26 Mar 2020, 19:41

Paradny prehlad. A dokonca to asi vyriesilo aj moju zahadu. Drien mi vzdy pekne zakvitne ale plody sa nevytvoria. Moze to byt kvoli tomu,ze potrebuje este nejaky iny druh drienu ??
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Dřín jako drobné ovoce

26 Mar 2020, 20:11

M.j. to prý má být i dobrá včelí a hmyzí pastva na jaře.
*
Ale fact toho o dřínech moc nevím. To co jsem napsal byl jen takový můj hodně laický výzkum na netu z doby kdy jsem o větší výsadbě uvažoval.
V mém okolí, v přírodě ani v okolí jsem je ještě neviděl. Nebo nevšimnul jsem si....
*
Ale cizosprášnost se u nich uvádí dost často, jinak nevím.
*
Jeden z důvodů proč jsem inicializoval založení tohoto tématu bylo aby tady někdo napsal nějaké praktické zkušenosti s jeho pěstováním.

Nějak mi přišlo, že jak se nám počasí poslední dobou mění, třeba sucho, že by to mohlo stát za úvahu...
Něco takového vysadit.
(I když jak jsem tak, jen zběžně kouknul, výpěstky ve školkách jsou dost drahé. A praktické výsledky, možná, nejisté...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Dřín jako drobné ovoce

26 Mar 2020, 21:07

Tak mam prakticku skusenost,ze sa mi netvoria plody :D Ale az doteraz ma nenapadlo ze to moze byt preto,ze siroko daleko nie je ziadny drien. Ak fakt ani tento rok nezaplodi,tak skusim dokupit este jeden nejaky.
Pavel_CZ

IP:  22.128

Dřín jako drobné ovoce

26 Mar 2020, 21:10

Ja drin zkousim sest let. Prvni strom zdechl a druhy jsem ted hodil na misto, kde je as 3/4 dne stin. Jakmile preroste zed, tak na nej bude parit slunko cely den. Stin mu rozhodne nevadi, casto je vidavam v lese, kde jsou v permanentnim stinu jinych drevin.
Mam odrudu Kazanlak, coz je velkoploda bulharska odruda. Zatim jeden plod asi 2x vetsi, nez plane, neodrudove driny, ktere znam. Byl nacaty od ptaku, ale jist se dal. Snad se mu bude do budoucna darit
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Dřín jako drobné ovoce

27 Mar 2020, 15:30

Cornus mas jsem si zasadila ještě v době, kdy se moje zahrada sotva rýsovala, vlastně byla jen na papíře, je to cca 17let. Narazila jsem na hezky kvetoucí keřík v bývalých vinohradech, zarostlých nálety. Tak jsem příště přjela s krumpáčem a vykopala si ho, měl asi 150cm. Léta čučel(korunka a téměř žádný kořenový systém) až cca 10let zpátky začal přirůstat. Plodí každoročně, ale ptáci ho zbouchají ještě nezralý, natož, aby jsme se dočkali nějakého přemrznutí ;) Ano,na jaře kvete snad jako první keř a bzučí včelkama celý. Tehdy se o nějakých odrůdách ani nemluvilo, natož, aby byly k dispozici a navíc...já ho sama ani moc neznala. Teď už samozřejmě vidím, že jsou i po okolí, ale všechny jsou menší, než ten můj, takže si myslím, že jsou právě ,,vysazené" od nás ;)
Prílohy
dřín.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Dřín jako drobné ovoce

28 Mar 2020, 17:10

Konvalinka, tak můžete potvrdit nebo vyvrátit, že dřínům se může dařit i v suché a nekvalitní půdě?
Děkuji.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Dřín jako drobné ovoce

29 Mar 2020, 07:41

Nekvalitní určitě, jestli suché...se ukáže asi ještě za pár let. Ono je totiž to kamení u nás obalené jílem, ne pískem(taky je u nás starý cihlářský lom) Já ho mám doslova u potůčku(ten tmavší flek mezi ním a torzem živého plotu) takže částečně je i podmáčený. Další vidím na břehu potoka, zřejmě k vodě taky dosáhne. Vím, že jeden velký byl(už jsem tam dlouho nebyla) kolem pastvin ve stráni nad náma, ale i tam jsou místa, kde byly odjakživa studánky(pravda, už pár let nejsou)
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Dřín jako drobné ovoce

29 Mar 2020, 16:00

I v nekvalitní půdě, nikdy jsem jej nezalil. Plodí každoročně.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Dřín jako drobné ovoce

29 Mar 2020, 16:03

IMG_20200329_142554.jpg
Prílohy
IMG_20200329_153843.jpg
Napísať odpoveď