Mak pestovanie

Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Mak pestovanie

04 Nov 2020, 10:15

nevím jak v USA, ale v ČR podléhá pěstování máku na rozloze >1ar pouze tzv. ohlašovací povinnosti celní správě. Žádné povolení nepotřebujete. Prostě vyplníte formulář papírově nebo elektronicky a do května roku kdy budete sklízet ho pošlete a pěstujete. Na žádné schválení nečekáte. Jsou tam pak ješte povinnosti v případě likvidace zeleného porostu a sklizně - opět pouze ohlašovací. Je to logické , vždyť by to tu bylo jak v Afghánistánu :D . Informace i formulář najdete na webu celní správy.
Jinak tabulkový výnos maku je 1t/ha.
Jako kluci jsme našli makové pole, tužkou jsme do zelených makovic udělali díry a nastrkali do děr cigarety :D . Druhej den sme společně jednu vykouřili a zbytek dne sme zelení jak sedmice blinkali :D :D :D . Zbytek cigaret nebyl nikdy použit :D .Tak blbě nám ještě nikdy nebylo :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mak pestovanie

04 Nov 2020, 10:58

U nás, za mého dětství měl mák na poli asi každý....teď asi nikdo. Družstva kousek dál Blatnice, Uherský Ostroh... se pěstováním a šlechtěním asi zabývají(či semenářstvím) mají tam vysazené pruhy odrůd s cedulkama a lány. Vyloupané makovice se vykupovaly ha :shock: ...a teď nevím, jestli se dokonce nemusely odevzdávat povinně, něco se mi mate. Ale jako děcko jsem se o to nezajímala, teď už se prarodičů nezeptám :(
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mak pestovanie

04 Nov 2020, 12:59

Makovinu vykupovaly farmaceutické firmy hlavně kvůli morfinu. Byl to přivýdělek k prodanému semenu máku. Dneska je potravinářský mák spíš s nízkým obsahem alkaloidů a tak se to firmám nevyplatí.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Mak pestovanie

02 Feb 2022, 00:10

Přo objednávce semen jsem přihodila sáček bílého máku, 10g "profi" balení za 20,-. teď bych potřebovala odhad, nebo Čvančaru, na kolik je to metrů?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mak pestovanie

02 Feb 2022, 09:22

Jitka napísal:
02 Feb 2022, 00:10
Přo objednávce semen jsem přihodila sáček bílého máku, 10g "profi" balení za 20,-. teď bych potřebovala odhad, nebo Čvančaru, na kolik je to metrů?
V průměru tak na plochu 10×10 m.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Mak pestovanie

02 Feb 2022, 13:27

Děkuji, to je docela dost :D
Neregistrovaný

IP:  80.164

Mak pestovanie

04 Feb 2022, 10:18

Jako děcko pamatuju na zahrádce několik řádků maku.
Modrého. Že jsou i jiné barvy je pro mě novinka.
Ikdyž už ho nikdo nepěstuje, občas se tam objeví rostlinka.
Pamatuju si, že mě ty makové zrnka docela chutnaly.
Pak byly jiné starosti, tak mak nikdo nepěstoval.
Mamka ho kupovala ale občas byl hořký.

Na mák jsem si vzpoměl když jsem před pár lety četl v příloze MF Dnes velký článek o maku.
Byl tam rozhovor s pěstitelem který říkal něco v tom smyslu, že dneska se mák sklízí strojově a to způsobuje
poškození makových zrnek a ty pak zhořknou - přesně jak to popisuje ta paní.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Mak pestovanie

04 Feb 2022, 12:41

Není to žádné drama, po zásahu celníků proti dovozcům levnějšího morfinového máku mám dojem, že ta hořkost je právě pančování.
Kromě sbíraného máku jsme dostali i čištěný od pěstitele (čistí to odběratel) a rok určitě v pohodě vydrží.
Dostala jsem zbytek koláče a chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomila, že je to makovec z bílého máku. Ta chuť je odlišná, ale výborná.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Mak pestovanie

04 Feb 2022, 18:13

Áno, chuť bieleho maku je trochu odlišná. Na východe Slovenska sa pestoval biely a ružový mak. Spolu v koláči dali farbu a chuť ako orechy. Takže v horských polohách kde sa orechom nedarilo, sa takto robil "falošný" orechový koláč.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Mak pestovanie

04 Feb 2022, 21:15

Ano, i Slovenky z Oščadnice mi říkaly: Ten biely je orechový. Tam ořechy nerostou, zase mají borůvky.
Napísať odpoveď