Jeřáb Moravský sladkoplodý a planý

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jeřáb Moravský sladkoplodý a planý

27 Dec 2020, 17:39

Opravdu to tak není. Pálenka z jeřabin je kultovním rakouským destilátem. Ve vinorodém kraji Dolních Rakous (Niederösterreich) je to hojně pěstovaný strom a cyklisté projíždějící dunajskou stezkou to mohou potvrdit. Ostatně právě při cyklozájezdech jsem si z těch s největšími a nejsladšími plody bral rouby a po návratu je očkoval. Nicméně musím uznat, že oproti Moravskému sladkoplodému žádný rozdíl v chuti ani velikosti nepozoruji.
Když jsem bydlel v Brně, kousek od Tugendhatovy vily, v ulici Durďákova, rostla a stále asi roste jeřabinová alej. Zajímavé bylo, že stromy přinášely plody různých odstínů, od světle oranžové do tmavě červené. Všechny měly listy pilovité do půlky, tedy jako sladkoplodý jeřáb, ale jejich plody byly hořké. Šlo tedy o nějaké okrasné variety.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 27 Dec 2020, 22:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jeřáb Moravský sladkoplodý a planý

27 Dec 2020, 20:46

Na těch horách to také není pro jeřáby terno - ano, jsou tam poměrně staré stromy, ale ve většině případů v dosti zdevastovaném stavu (zmrzlé, proschlé, polámané dřevo s následným napadením houbovými chorobami). Horské podmínky udělají své. Ale odnožovací schopnost jeřábu (j. ptačí) je výborná a tak se na stanovišti stromy stále obnovují. A i tady jsem na několika stromech zaznamenal stopy dávného roubování j. moravským a stále se tu jedinci dají nalézt (Krušné hory v 900 - 1000 m n. m.).
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jeřáb Moravský sladkoplodý a planý

27 Dec 2020, 22:36

vysloužil napísal:
27 Dec 2020, 17:39
Opravdu to tak není. Pálenka z jeřabin je kultovním rakouským destilátem. Ve vinorodém kraji Dolních Rakous (Niederösterreich) je to hojně pěstovaný strom a cyklisté projíždějící dunajskou stezkou to mohou potvrdit. Ostatně právě při cyklozájezdech jsem si z těch s největšími a nejsladšími plody bral rouby a po návratu je očkoval. Nicméně musím uznat, že oproti Moravskému sladkoplodému žádný rozdíl v chuti ani velikosti nepozoruji.
Když jsem bydlel v Brně, kousek od Tugendhatovy vily, v ulici Durďákova, rostla a stále asi roste jeřabinová alej. Zajímavé bylo, že stromy přinášely plody různých odstínů, od světle oranžové do tmavě červené. Všechny měly listy pilovité do půlky, tedy jako sladkoplodý jeřáb, ale jejich plody byly hořké. Šlo tedy o nějaké okrasné variety.
Napísať odpoveď