Ostružiny

Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ostružiny

24 Jún 2022, 23:46

Děkuji, to bude ono. Máme totiž v mizerném fyzickém stavu i maliny. Tak to vezmu na jaře nějakým tím fungicidem spolu se stromkama.
Olomoucko 220 m n. m.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ostružiny

25 Jún 2022, 21:04

Paní Štěpánko, proti didymele musíte zasáhnout když je třeba (je to v textu), letos tím o(za)chráníte pruty, které budou plodit příští rok. Ty bělavé larvičky by mohla být žlabatka. Ať už je to žlabatka, nebo bejlomorka, nebo něco jiného, je dobré napadené pruty vyříznout. Obyčejně nenapadne všechny, no a když se nějakých zbavíte, ostatní porostou o to lépe.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ostružiny

25 Jún 2022, 22:35

okenkodozahrad napísal:
25 Jún 2022, 21:04
Paní Štěpánko, proti didymele musíte zasáhnout když je třeba (je to v textu), letos tím o(za)chráníte pruty, které budou plodit příští rok. Ty bělavé larvičky by mohla být žlabatka. Ať už je to žlabatka, nebo bejlomorka, nebo něco jiného, je dobré napadené pruty vyříznout. Obyčejně nenapadne všechny, no a když se nějakých zbavíte, ostatní porostou o to lépe.
Děkuji za rady pánové, tu ostružinu bych ještě mohla stihnout postříkat, než to začne zrát. Z uvedených přípravků bych měla mít doma Signum, ochranná lhůta 14 dnů. Maliny už bohužel zrají.
Olomoucko 220 m n. m.
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Ostružiny

05 Júl 2022, 20:37

Ahojte, začínam s pestovaním černíc a rád by som ich pestoval na drôtenke. Koľko drôtov odporúčate a v akých vzdialenostiach? Ďakujem za vaše rady.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Ostružiny

26 Júl 2022, 23:58

PeterH napísal:
05 Júl 2022, 20:37
Ahojte, začínam s pestovaním černíc a rád by som ich pestoval na drôtenke. Koľko drôtov odporúčate a v akých vzdialenostiach? Ďakujem za vaše rady.
Původní konstrukce, stará možná 50 let, má sice natažené dráty ve dvou výškách, ale ten spodní je celkem k ničemu. Když jsem konstrukci nastavoval, tak jsem použil už jen jeden silnější drát asi ve výšce 1.5 m.
Tady je zatím ideální počasí na ostružiny, dnes jen slabý déšť jinak sucho, horko. Černice jsou letos chuťově vynikající :thumbup:
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Ostružiny

07 Jún 2023, 19:20

letos ty choroby teda řáděj jako černá ruka :( , vystříhám to u země a pokud to příští rok bude pokračovat , tak bude krumpáč.
IMG20230607190125.jpg
IMG20230607190037.jpg
IMG20230607190106_01.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Ostružiny

07 Jún 2023, 20:56

Zřejmě purpurová skvrnitost ostružiníku.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Ostružiny

08 Jún 2023, 17:14

Zřejmě. Stříkat to nebudu, vystříhám nemocné pruty a pokud to bude pokračovat bude likvidace. Jako u angreštů. U tohoto drobného ovoce odmítám chemickou ochranu. Buď to půjde bez, nebo to půjde z domu a místo toho něco co ochranu nepotřebuje.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Ostružiny

10 Júl 2023, 15:40

Mittwoch_ napísal:
02 Aug 2021, 19:55
Chlapi, tak trošku zhodnotte svuj sortiment!;-) Pomalu se rozhlizim a Thornfree nechci. Raději něco raneho, i mensiho, ale aromatickeho a odolneho.:-)
U mňa sa zatiaľ najlepšie ukazujú Čačanská beztrná a Ouachita. Čačanská u mňa dozrieva v čase ako zvykol dozrievať Thornfree, teda od cca 15.8. a neskôr. Chuť plodov oproti Thornfree výrazne lepšia, plody väčšie a hlavne sladšie. Krík je veľmi vitálny, bujne rastúci, odolný. Ouachita - u mňa dozrieva začiatkom augusta. Chuť lepšia ako u Čačanskej, plody sú veľké, je tiež dosť úrodná, životaschopná. Thornfree som zrušil. Plody boli dlho kyslé aj keď boli vyfarbené, dozrievali od 15.8. a neskôr, s príchodom horšieho počasia plody zahnívali resp. nedozrievali, nahradila ju Čačanská beztrná. Arapaho - skorá odroda, ktorá u mňa dozrievala tiež začiatkom augusta. Chutná, ale veľmi slabé úrody. Nahradila ju Ouachita, ktorá začína dozrievať v rovnakom čase, úroda bohatšia atď. Mám tiež ďalšie odrody, ale zatiaľ s horšími resp. neurčitými výsledkami. Najhoršia je zatiaľ Triple Crown - veľmi zle u mňa zimuje, prúty po zime resp. jarných mrazoch silne omrzajú. Síce potom vyženie nové výhony, ale staré na ktorých mala byť úroda sú po zime zdecimované. Je neskorá, u mňa dozrieva až začiatkom septembra. Možno sa jej po tejto sezóne už zbavím, lebo posledné 2 roky vždy omrzla. Loch Tay - skorá odroda, ktorá u mňa bude dozrievať asi v 2. polovici júla, prvé plody sa postupne vyfarbujú už teraz. Plody sú menšie, mali by byť sladké, ale minulý rok boli iba drobné, kyslé a iba pár plodov na mladom kríčku. Dnes má 1 krík Loch Tay menšie bordové plody, zatiaľ tvrdé, čakám či naberie farbu a chuť. Druhý krík Loch Tay akoby mal nejaký problém s opelením?!? Plody sú drobné, iba pár zrniek (3-4) spojených dokopy, veľa z plodov vyzerá akokeby zasychalo. Veľa som si od tejto odrody sľuboval, ale zatiaľ teda iba rozpačité výsledky, ešte jej dám šancu, lebo by to mala byť dobrá odroda. Posadené mám ešte Asterina, Navaho, Natchez, ale na hodnotenie je skoro. Asterina sa 2 roky trápila, ale tento rok by mala byť aj nejaká signálna úroda a konečne mám aj veľmi silný výhon na budúci rok. Navaho - tiež trápenie, dosť zle u mňa zimuje, podobne ako Triple Crown, Natchez je mladý. A kdesi v kvetináči mám ešte nevysadené Columbia Star a Dirksen Thornless.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Ostružiny

10 Júl 2023, 15:57

Termíny dozrievania v teplejších polohách sú asi tak 2 týždne skôr ako uvádzam u seba. Na úplnom juhu možno aj mínus 3 týždne. Za vyskúšanie by možno ešte stála poľská odroda Brzezina, je hodnotená tiež celkom dobre. Tú ale nemám.
Napísať odpoveď