Arónia čiernoplodá.

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Arónia čiernoplodá.

05 Sep 2021, 22:44

Většinu Aronie dáváme do sirupu s jiným drobným ovocem - rybíz, josta, rakytník, maliny. Část do pečeného čaje. Máme jen jeden keř, pro výše zmíněné účely to plně stačí.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Arónia čiernoplodá.

06 Sep 2021, 11:57

Likér z černých jeřabin.
Udělej něco pro sebe - pijme zdravě!

-Díky vitaminu P zlepšují jeřabiny pevnost a pružnost cév.
-dále obsahují jód a umí harmonizovat činnost štítné žlázy.
- podporují jaterní funkce a provádí jejich detoxikaci
- snižují zvýšený krevní tlak
- snižují cholesterol a cukr v krvi
- čistí ledviny a podporují jejich funkci
- používají se jako podpůrný prostředek při chudokrevnosti
- předpokládají se preventivní účinky proti některým nádorům
- účinně působí proti stresu
- příznivě ovlivňují křečové žíly a hemoroidy
Proto se jim často říká malá vitamínová bomba.
*
Nejšetrnější způsob konzervace ovoce při kterém je zachováno nejvíc jejích cenných látek je jeho
macerace v lihu. A taky nejchutnější, protože syrové plody aronie nejsou zrovna lahůdkou.
Ale to už tak v oblasti ovocných likérů je. Čím méně chutné, čím více trpké, kysele a hořké ovoce, tím lepší likér.
Proto doporučuji výrobu Černého jeřabinového likéru. Patří mezi mé nejoblibenější. Postup stejný jako jsem psal v Trnkách, nebudu to tu opisovat.
Rafael
http://deslik.blogspot.com/2012/02/cerny-jerab.html
Ratafie jsou velmi jednoduché, většinou sladké a spíše méně alkoholické lihoviny. Jen líh, ovocná
šťáva, voda a cukerný sirup. Chuť po použité surovině. Byliny a koření se k jejích dochucování
používají zřídka a dle mého názoru tam nepatří vůbec. Ale je to jen můj názor, dají se dohledat
nejrůznější dochucené Rp. Proto by si měl každý výrobce upravit složení podle chuti své a okolí...
*
A taky jsou v mém podání silnější. Alespoň 40%, čimž se v mém podání spíše více blíži likérům
nebo macerátem dochuceným průtahovým destilátům. A taky způsobem výroby...
*
Macerace celých, jen jemně podrcených plodů. (Pokud plody rozmixujete na "sračku" velká část
macerátu bude kal)!!!!!
K výrobě preferuji plody, ovoce, hořké, kyselé, trpké, zkrátka normálně jen těžko poživatelné. Takové
dává v likérnictví nejlepší výsledky. A trnky jsou jedním z nich:-))))
*
Rp: Jemně podrcené plody zalít lihem tak aby byly všechny ponořeny. V praxi je to tak 1:1. Líh
aspoň 70%, ale čím silnější tím lépe. Macerovat nejméně měsíc, raději 2-3 v temnu a chladu. Na
rozdíl od "babských Rp. z nejrůznějších kuchařek kde se maceruje v teple za oknem na sluníčku ve
40% vodce...)
Po oddělení plodů ještě několikrát vyčeřit. Nechát stát v demižonech až se kal usadí a šetrně
hadičkou stahovat. Silný, koncentrovaný líh díky jeho malé hustotě hodně napomůže samovolnému
usazování kalů. Takže žádná voda ani cukr v této fázi. Cukerný sirup a voda se přidává podle chuti a požadované lihovitosti až když čistota a jiskrnost vyhovuje vaším požadavkům. Jednak se tímto vyhnete nutnosti nejrůznějších filtrací a taky při tom macerát zraje.
Část vymacerovaných plodů se dá použít v cukrářství a zbytek spolu s kalem se předestiluje a přidá k macerátu. Ale protože "pozadek" u takových průtahů chuťově vyhovuje, ale často je zakalen,
tak je dobré ho přidat už po prvním stahování kde se ještě vyčeří.
*
Z trnek sušených získáme likér hnědý, z čerstvých červený. Který je lepší nevím, chutnaly mi oba...
Část pecek, jako u višní, kde se to velmi osvědčilo, jsem drtit nezkoušel, ale myslím, že je to u trnek zbytečné. Hořkomandlová příchuť se tam vyluhuje i bez toho.
Ať se daří a napište pak Vaše zkušenosti.
Rafael
http://deslik.blogspot.com/2010/04/trnky.html
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Arónia čiernoplodá.

06 Sep 2021, 22:13

Aronii jsem maceroval v meruňkovici, nikomu to ale nechutná😁
Sirupy dělané za studena si ponechají prospěšné látky z ovoce, vadí mně ale množství cukru, které je potřeba pro konzervaci. Zkoušeli jsme ubrat cukr na polovinu, výsledkem byly ale explodované sklenice a nahozený sklep🤨
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Arónia čiernoplodá.

09 Sep 2021, 20:52

K dispozici bude buď Režná nebo Pražská vodka - má to cca 35 - 38 %, na likér to bude stačit :). Ještě dořeším, jestli plody pomačkat (zdá se mi to asi nejlepší - oproti třeba višním jsou tvrdší), podrtit nebo nechat celé a množství cukru.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Arónia čiernoplodá.

05 Máj 2022, 19:39

Stáří cca 35 - 40 let. Celá aroniová výsadba začala postupně hynout asi před 3 - 5 roky.
Smutný konec.jpg
Řez byl veden v místě roubování:
1 - podnož divoká jeřabina
2 - Aronie
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Arónia čiernoplodá.

06 Máj 2022, 14:55

Mikeš13 napísal:
09 Sep 2021, 20:52
K dispozici bude buď Režná nebo Pražská vodka - má to cca 35 - 38 %, na likér to bude stačit :). Ještě dořeším, jestli plody pomačkat (zdá se mi to asi nejlepší - oproti třeba višním jsou tvrdší), podrtit nebo nechat celé a množství cukru.
Dělal jsem likér z aronie několikrát a nikdo to moc nechtěl pít - každý (spíš každá) radši sáhnul po višňovce. Plody jsem nedrtil, rozmačkaných bych se bál, protože svíravá chuť by byla ještě výraznější. Někdo mi radil plody prosladit a rozpéct v troubě, že se tím ty třísloviny omezí. Sám jsem to ale nezkusil.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Arónia čiernoplodá.

22 Aug 2022, 13:29

Horúce leto dozrievanie arónie v porovnaní s minulým rokom neurýchlilo, dokonca je to skôr naopak. Plody sú v tomto roku chutnejšie než zvyčajne, majú viac cukrov a menej trieslovín, takže typická aróniová trpkosť nie je natoľko výrazná. Mne teraz arónia chutí dokonca aj samotná, bez úpravy a bez 'mixu' s iným drobným ovocím. IH

20220822_130841.jpg
20220822_130834.jpg
20220822_130827.jpg
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Arónia čiernoplodá.

22 Aug 2022, 16:01

Aronii mi letos nečekaně sklidili ptáci... Mám takový zakrslý stromek před domem, na suchém místě, skoro neroste, ale plodí každoročně tak akorát na snězení - také mám rád jen tak. Cca 4 roky si jej ptáci ani nevšimli, sklízel jsem dokonale zralé plody průběžně až někdy do konce září - možná podíl našich "hlídacích" koček :D
Letos jsem jen tak mrknul na stromek po návratu z dovolené před cca 10 dny a zbyl tam jeden schovaný trs pod listy, jinak komplet do poslední kuličky očesaný. Plody už se daly jíst, ale ještě dost trpké.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Arónia čiernoplodá.

23 Aug 2022, 13:42

Tady skorouzrálé plody uschly. Teď už vodu asi nenatáhnou.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Arónia čiernoplodá.

25 Okt 2022, 20:03

Mikeš13 napísal:
23 Aug 2022, 13:42
Tady skorouzrálé plody uschly. Teď už vodu asi nenatáhnou.
A přece natáhly. Podzimní deště a schopnost regenerace arónie oživily plodové "mumie".
Prílohy
IMG_1823.JPG
IMG_1824.JPG
IMG_1825.JPG
Napísať odpoveď