Jaký nejlepší černý rybíz?

roman
Príspevky: 760
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jaký nejlepší černý rybíz?

07 Júl 2023, 23:22

Tady teď dozrávají velmi chutné odrůdy Viola, Othelo, Sofijevská. Viola, Othelo mají vysokou odolnost proti slunečnímu úžehu, ostatní odrůdy mám částečně zakryté bílou netkanou textilií až na odrůdu Jubilejnaja kopanja, která roste v polostínu.
Používateľov profilový obrázok
Honza z Hané
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 18:16

Jaký nejlepší černý rybíz?

08 Júl 2023, 18:46

Mittwoch napísal:
15 Aug 2020, 11:09
Loni se mi konečně podařilo sehnat albinotické mutanty, tolik oblíbené v zemích na sever od nás (Estonsko, Finsko...) - tzv. zelene rybizy. 2 odrudy Vertti a Vilmu. Uvidim, jak pujdou-zatim se otřepávaji z těžké cesty a mé množitelské chtivosti.:-D Uvádí se u nich 2x vyšší obsah C než u černých! a sladší chuť s jemnějšími tóny černého rybízu. Celkově více lahodící. Já je plánuju zejména na víno.
Můžete s odstupem času zhodnotit ty zelené rybízy? Měl jsem půjčenou odbornou publikaci a zaujalo mě to, ale jsou obtížné sehnatelné...
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jaký nejlepší černý rybíz?

10 Júl 2023, 14:20

Ben Tirran čo mám zo Spomyšla bude nejaká zámena, namiesto veľmi neskorej ríbezle to čo mám je naopak skoršia, túto sezónu už dozretá, chutná odroda. Rastie dostatočne bujne, zdravo. Zatiaľ si ju nechám. Ben Alder zo Spomyšla asi viditeľná zámena nebude, zatiaľ je kyslejší/nedozretý. Z čiernych čo som pred pár dňami oberal sú najchutnejšie Démon, Otelo a Viola - všetky sú viac do sladka a sú výborné. Ojebyn a Triton(?) sú viac kyslejšie, ale tiež celkom dobré. Z červených dal svoju prvú úrodu Vierlandenský a chuť super, len veľmi mierna kyselina, dal sa zjesť priamo z kríka. Na Tatran je ešte skoro, ten dozrieva až v druhej polke júla. Z čiernych sa mi túto sezónu podarilo zohnať ešte Evu, mala by byť tiež dobrá, uvidíme ako časom doplní sortiment.
Host

IP:  10.57

Jaký nejlepší černý rybíz?

10 Júl 2023, 16:26

Zdravím, v těchto dnech u mě dozrává odrůda Vertti, jedná se o dvouletý keřík, první plody.Chuťově příjemný, překvapil vysokým obsahem cukru,/18-20 st. měřeno refraktometrem/.Vzrůst slabší,/ může být dáno stanovištěm/,ale plodnost spíše malá a bobule sotva průměrné velikosti-když to srovnám s jinými odrůdami černého rybízu. /SV, 270 mnm/
alenak
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 01 Apr 2022, 19:56
Bydlisko: Královehradecko

Jaký nejlepší černý rybíz?

15 Júl 2023, 14:04

Jubilejnaja kopanja, nezbyla na něm ani kulička, vše snědeno. Sice tj. 2letý keř, ale s VIP péčí vč. dodané vody ;) , tak se bohatě odměnil. Zatím vynikající odrůda, velké bobule i chutově.
Používateľov profilový obrázok
Honza z Hané
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 18:16

Jaký nejlepší černý rybíz?

17 Júl 2023, 22:52

Host napísal:
10 Júl 2023, 16:26
Zdravím, v těchto dnech u mě dozrává odrůda Vertti, jedná se o dvouletý keřík, první plody.Chuťově příjemný, překvapil vysokým obsahem cukru,/18-20 st. měřeno refraktometrem/.Vzrůst slabší,/ může být dáno stanovištěm/,ale plodnost spíše malá a bobule sotva průměrné velikosti-když to srovnám s jinými odrůdami černého rybízu. /SV, 270 mnm/
Děkuji za odpověď. Já pěstuji Titanii a letos jsem udělal příkladnou zkušenost s jarním řezem. Dva pět let staré keře vedle sebe - jeden jsem brutálně ostříhal a nechal jen dva šlahouny, druhý jsem ostříhal jen velmi decentně. Rozdíl by markantní na první pohled. Více ostříhaný keř vyhnal větve do stejné výšky jako méně ostříhaný, ale měl o 1/3 větší plody, takže se lépe sbíraly a hmotnostně byl výnos větší. Subjektivně byly větší plody i sladší. Od teď se nebudu bát stříhat keře aniž bych je šetřil... "poučený amatér".
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Júl 2023, 08:29

Každý máme tu svou nej. odrůdu černého rybízu. A často se to časem mění. Já vedle chuti posuzuji i velikost bobule, počet bobulí na třapině, odolnost k nemocem a slunečnímu úžehu, celkovou plodnost. V současnosti z toho, co pěstuji mám nejoblíbenější Čerešňovuju. Snad ukrajinskou odrůdu. Marně přemýšlím, co bych ji vytkl. Výborná chuť, velká bobule, vysoce úrodná, ranná, stejnoměrné dozrávaní bobulí na třapině. Zajímavé jsou i další východoevropské odrůdy Genoar, Žemčušiba, Jubilej Kopanija, Čornyj Bumer. Velké bobule, plodné, ale některé nestejnoměrně dozrávají a pod tíhou plodů výhony polehávají. Nejpěknější plody jsou na stromkovém tvaru, i kdyý sklizeň je třetinová oproti keři. Rozhodující k zachování kvality je pravidelná obměna plodného dřeva. To platí i u červených a bílých rybízů. / Samozřejmně i u zelených /. Rovněž u angreštů.
Z angreštů u mne k nejlepším patří odrůdy šlechtitele pana Vrány Dagmar, Luna, Ruby / velké, minimálně otrněné, odolné padlí /. Ze zahraničních snad nejchutnější, ale silně otrněný , odolnější k padlí Krasnoslavjanskij a obří Mucurines. Z červených rybízů atraktivní, později zrající, velmi plodná Rowada s třapinou i 20 cm. Z bílých Orion. Sladší, s dlouhou třapinou, velmi úrodný. Samozřejmně je to mé individuální hodnocení, moc odrůd jsem nevyzkoušel.
Prílohy
1. Žemčušina..JPG
2. Genoar ..JPG
3. Dagmar..JPG
4. Rowada a Orion..JPG
5. Orion..JPG
6. Rowada a Orion..JPG
7. Rowada..JPG
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Júl 2023, 14:57

S tím Orionem a Rowadou to mám stejně. Bílý Orion je opravdu velmi chutný a Rowadu postupně sklízím a úrodností na ní žádná z mnou pěstovaných červených odrůd nemá.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Júl 2023, 15:25

Host napísal:
10 Júl 2023, 16:26
Zdravím, v těchto dnech u mě dozrává odrůda Vertti, jedná se o dvouletý keřík, první plody.Chuťově příjemný, překvapil vysokým obsahem cukru,/18-20 st. měřeno refraktometrem/.Vzrůst slabší,/ může být dáno stanovištěm/,ale plodnost spíše malá a bobule sotva průměrné velikosti-když to srovnám s jinými odrůdami černého rybízu. /SV, 270 mnm/
Ta cukernatost je přímo úžasná. To Vám závidím.
Skoro se tomu až nechce věřit. To už je pomalu jako réva.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaký nejlepší černý rybíz?

30 Júl 2023, 13:14

Dnes jsem sklidil pozdní odrůdy černého rybízu ze stromku.
Odrůda Žemčušina úrodná, velmi velká bobule, sladká chuť, stejnoměené zrání bobulí na třapině, velmi úrodná.
Odrůda Genoar / syn. Kozackaja II / , velmi úrodná, velmi velká bobule / 15 mm /, na černý rybíz dlouhá třapina s vysokým počtěm bobulí na třapině / i 12 /. Bobule rovnoměrně dozrávají, chuť navinulá.
Prílohy
50. Genoar..JPG
51. Genoar..JPG
52. Genoar..JPG
53. Grmoar..JPG
Napísať odpoveď