Jaký nejlepší černý rybíz?

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaký nejlepší černý rybíz?

01 Júl 2020, 10:47

Rybízům zřejmě nehrozí letošní chuťová nedostatečnost, co postihuje jahody a zřejmě i maliny. Asi to bude tím, že nároky na teplo u tohoto ovoce jsou opravdu skromné. O tom svědčí i fakt, že rozdíly v době sklizňové zralosti v různých polohách nejsou tak velké jako např. u třešní.
Nemám nic proti červenému ani bílému rybízu, ale ten černý prostě považuji za jinou ligu. jak v chuti čerstvých plodů, tak i výrobků z něj. Za nejlepší odrůdu považuji už roky losinský Démon. Hlavně díky své ranosti, v tuto dobu už je asi týden sklizený. Na rozdíl od jiného ovocných druhů, které svoji ranost vykupují sníženou kvalitou, Démon chuťově za pozdnějšími odrůdami nezaostává. Naopak, pochutnáme si na něm nejvíc, pravda, asi právě proto, že je první. V posledních letech klasickému Démonu vyrostla zdatná konkurence, odrůda Sofijevskaja (podle názvu, hádám, bulharská). Zraje zhruba ve stejnou dobu a kuličky jsou trochu větší (možná je to dáno mladým keřem). Chuťově mi ale přijde Démon stále zajímavější (možná je to dáno starým keřem).
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jaký nejlepší černý rybíz?

01 Júl 2020, 17:20

vysloužil napísal:
01 Júl 2020, 10:47
Nemám nic proti červenému ani bílému rybízu, ale ten černý prostě považuji za jinou ligu. Jak v chuti čerstvých plodů, tak i výrobků z něj.
Jednoznačný súhlas. Čierne ríbezle sú moje najobľúbenejšie drobné ovocie (tesne za nimi sú čierne moruše). Tá úžasná špecifická aróma je cítiť dokonca aj z ich listov a dreva. A sú nabité vitamínmi, flavonoidmi, polyfenolmi, omega-3-mastnými kyselinami a ďalšími zdraviu veľmi prospešnými látkami. Skvelé ovocie. V minulosti som mal odrody Triton a Titaniu, teraz mám nejakú 'no-name' poľskú odrodu, všetky výborné.
(Čierne ríbezle obzvlášť milujem od doby, kedy som sa vybral ešte ako vysokoškolák spolu s kamarátom na bicykloch zo Šurian do Lietavskej Svinnej pri Žiline, odkiaľ pochádza moja mama, na návštevu k príbuzným. Je to asi 190km a išli sme cez Fačkovské sedlo, čo je slušný niekoľkokilometrový stupák. Keď sme po dlhých hodinách v sedle dorazili, príbuzní neboli doma. Dehydrovaní a hypoglykemickí sme sa vrhli na čierne ríbezle, ktoré práve dozrievali v záhrade. Spásli sme ich komplet za pár desiatok minút 😃. Odvtedy čierne ríbezle doslova zbožňujem.)
IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jaký nejlepší černý rybíz?

01 Júl 2020, 18:16

Svého času jsem byl úplně nadšen, ale k výsadbě jsem se už nedostal. Buď jsem je rozdal nebo ještě živoří v kontejnerech.
Jaké máte zkušenosti z touto odrůdou Vy?
(Mi to po létech přijde jako nafouknutá bublina které jsem uvěřil...A dokonce to i na blogu šířil.)
Titania[


Odrůdy Titania a taky podobný Triton byly vyšlechtěny ve Švédsku, šlechtitelem Pal Tamasem. Titania je kříženec Altajskaja Desertnaja x Consort x Kajanin Musta F1. Kříženec obsahuje geny následujících druhů a ekotypů:
Ribes nigrum europaeum, scandinavicum, sibricum a Ribes ussuriensis Jancz.


Charakteristika hroznu ´Titanie, (průměrné hodnoty):

délka 110 mm,
počet bobulí 10 ks,
průměr bobule je 14 - 18 mm,
hmotnost hroznu 20,3 g,
hmotnost bobule 2,0 g.

Keř roste extrémně vzpřímeně a má mimořádnou vitalitu.
Černý rybíz ´Titania´ je odrůda zcela výjimečná z mnoha hledisek. Žádná jiná odrůda černého rybízu nemá v sobě tolik výjimečných vlastností:

- vysoký výnos
- značnou výnosovou jistotu
- velké a kvalitní plody
- mimořádnou odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Dobře vyvinuté výhony dosahují délky 140 - 150 cm. Titania vytváří středně dlouhé až dlouhé hrozny s nápadně velkými, pevnými bobulemi, které vydrží na keři mimořádně dlouho i v plné zralosti. Titania přináší jak větší počet bobulí ve vztahu k počtu květů, tak podstatně větší bobule v porovnání s jinými odrůdami a tím i lepší hmotnostní třídění celé sklizně. Mimořádně vysoká produkce bobulí na jednom hroznu a téměř úplná absence špatně vyvinutých, zakrnělých bobulí, poukazují na velmi vysoký stupeň samosprašnosti. V důsledku této zásadní vlastnosti může Titania vykázat výsledky, kterých až dosud nedosáhla žádná odrůda.

Ve středním Švédsku byl proveden pěstitelský pokus:

Čtyřleté keře Titania dosahovaly průměrné sklizně 12,2 kg!!!

Titania´ je plně odolná proti nemoci padlí (Sphaerotheca mors urvae) a rzi (Cronartium ribicola). Je odolná proti opadávání listů (Drepanopeziza ribis). Listy zůstanou zcela zdravé až do příchodu mrazů.
-Odrůda taky není téměř napadána živočišnými škůdci: například Eriophyes ribis.
-Titania snáší výrazně nižší teploty v období květu než většina jiných odrůd.
-Titanii je možno pěstovat téměř bez postřiků, je tedy vhodnou surovinou i pro farmaceutický průmysl a taky výrobce kvalitních likérů typu Cassis, tmavých ratafií a podobných.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jaký nejlepší černý rybíz?

01 Júl 2020, 21:36

Po různých novějších odrůdách se vždy vracím ke klasice - Otelo, Öjebyn - hlavně kvůli chuti. Jinak vynikající jsou novější ukrajinské odrůdy, které se tu, bohužel, prakticky nevyskytují. Z Ukrajiny se dají po "dohodě" s celníky dovézt. Jejich popularizátorem je středočeský ovocnářský kmet Ing. Vohralík.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Jaký nejlepší černý rybíz?

01 Júl 2020, 22:27

Priznám sa, že ríbezle moc neobľubujem, hoci pár červených i čiernych mám, jedine využitie kedy mi chutia je v kombinácii s dusenym mäsom a prílohou k obedu. Čo naopak vyhľadávam je Josta. Tento kríženec má v sebe pozitíva z ríbezlí aj egrešov , netrpí chorobami ani vosky ho toľko nenápadaju a je obcerstvujuco sladko/kyslý, že sa mu nevyhýbajú ani malé deti. Drobná neresť je len menšia plodnosť.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jaký nejlepší černý rybíz?

01 Júl 2020, 23:01

vysloužil napísal:
01 Júl 2020, 10:47
V posledních letech klasickému Démonu vyrostla zdatná konkurence, odrůda Sofijevskaja (podle názvu, hádám, bulharská).
Odrůda Sofijevská je ukrajinská, asi tam mají taky nějakou Sofii.
http://sad-institut.com.ua/ru/licenzuva ... ivska.html

Mám Otelo a Titanii, chuťově je lepší Otelo, z Titanie se zase líp vymačká šťáva a je ohebnější při nadúrodě, u Otela se mi letos zlomily dvě větvičky.

Loni na podzim jsem nasadil ještě Sofijevskou a skotský Ben Connan, ty už mají černé kuličky a polský Ruben, ukrajinskou Jubilejnaju kopanju, ty jsou ještě zelené.

Červený rybíz je sice druhá liga, ale jsem i za něj rád, mám odrůdu Losan, který bohatě plodí každým rokem.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaký nejlepší černý rybíz?

02 Júl 2020, 10:16

Losan jsem měl ze všech červených rybízů nejradši - přešel mi nejsladší. Bohužel jsem ho měl jen ve stromku na meruzalce a po létech odešel naráz na botrytidu. Nový jsem už nedostal - ani ve Velkých Losinách, kde ho vyšlechtili.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Jaký nejlepší černý rybíz?

02 Júl 2020, 11:31

ja podědil odrudu jejíž jméno neznám. Velké černé kuličky prostřídané malýma. Nechal sem si ho pro jeho vynikající chuť. Množím sám. Občas mi nějaký keř sam od sebe uschne bez příznaků. Ale nevadí, jdu proti tomu počtem keřů. Letos jsou jako stromy, výška 180cm . Nalevo na fotce prastarý červený "deštnik", bohatě plodící neznámá odrůda.
IMG_20200702_112337.jpg
IMG_20200702_112320.jpg
IMG_20200702_112230.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Jaký nejlepší černý rybíz?

02 Júl 2020, 11:33

nechápu proč jsou fotky hlavou dolů :D ale když na ně kliknu tak jsou dobře. asi nejaka chybná interpretace exifu?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jaký nejlepší černý rybíz?

02 Júl 2020, 17:05

Já kdysi sehnal a v okolí vykoupil tehdy novinku. Černý rybíz Otelo 50ks. Zbytek výsadby, taky 50ks jsem doplnil selekci od dědy a z okolí. Při zdravém růstu a hnojení jsem větší rozdíly mezi tou směskou nezaznamenal. Nemůžu říct, že by některý zklamal. Ale jednopásová výsadba po 1m, intenzivní hnojení a spousta včel.
*
Vlasatej, ty tvé obrázky mi tablet samovolně neotočil, ale NTB jo. Divná věc.
(Můj operátor měl nějaký kolaps, tak jsem vyjímečně nastartoval ženin notebook).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď