Jaký nejlepší černý rybíz?

Neregistrovaný

IP:  168.81

Jaký nejlepší černý rybíz?

04 Júl 2021, 23:52

Mně nyní (450 m/m) nazrává Sofijevskaja. Byl jsem se podívat na zahrádky sousedů. A viděl jsem i pěkný rybíz. Jako by tu vlnovník snad ani nebyl. Pěkná byla Vernisáž (asi špatným překladem Vermisáž), neznámá odrůda (zdálo se mi že Titánie) a především mě zaujala nová Lota z Losin. Ta byla nejlepší. Kuličky náramné, načisto zdravé, velké listy.
Tak jsem své Jubilejní Kopaňů hned vykopal. Je „sklizena“. Moje cesta k vhodným odrůdám, pěknému černému rybízu, je nějaká hrbolatá. To jsem nečekal.
Sofijevskaja (jméno snad podle stejnojmenné šlechtitelské stanice na Ukrajině) vlnovníkem trpí. Na jaře jsou na pupenech hrachůvky, ale postupem sezony to docela srovná (nyní můj nejlepší černý). Vernisáž pěknou nemám, ale měla taky dost mšic a sousedčina je pěkná. Tak ji ještě zkusím „přikrmit“. Vyzkouším novou Lotu a „opráším staré odolňáky“ (zaručené antivlňáky, Ceres, Ben Hope, Ben Gairn) a případně co seženu. JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jaký nejlepší černý rybíz?

06 Júl 2021, 12:35

Dozrává mi Sofijevskaja. Na foto větvička a malý keř. Vlnovník a mšice. Také méně vláhy.
Listy malé, poškozené. Výhonky slabé, krátké. V jedné disertační práci jsem se dočetl, že včasné ruční vylámání hrachůvek koncentraci vlnovníků hodně sníží. Možno vyzkoušet.
Na vlhčím stanovišti, a hlavně bez vlnovníka, to byl rybíz. Houbovými chorobami netrpěl. JG
PS: uf, to byla fuška, zmenšovat soubory (fotky)
Sofijevská dozrávání.png
Sofijevská dozrávání keř.png
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Jaký nejlepší černý rybíz?

07 Júl 2021, 08:40

Na prvém fotu by měl být Černý Bumer, na druhém a třetím Bona, na čtvrtém Jubilejnaja Kopanja
IMG_5719.JPG
IMG_5720.JPG
IMG_5721.JPG
IMG_5722.JPG
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jaký nejlepší černý rybíz?

08 Júl 2021, 22:46

IMG_20210705_201553_HDR.jpg
Sofijevská
IMG_20210705_200802_HDR.jpg
Ben Conan
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jaký nejlepší černý rybíz?

30 Júl 2021, 14:30

Rybíz Jubilejnaja kopanja mám druhým rokem a letos jsem z keře sklidil velké a chutné kuličky.
Podle popisu by měl být rezistentní vůči vlnovníku rybízovému, což tady platí, vlnovník se vyskytl jen v malé míře na Titanii.
IMG_20210730_104620_HDR.jpg
Jubilejnaja kopanja
screen.jpg
https://www.zahrada.sk/magazine/planuje ... -nesklamu/
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Aug 2021, 17:44

Z hlediska sklizně drobného ovoce hodnotím letošní rok jako rekordní. Je zřejmé, že pomalejší nástup jara bez pozdních mrazíků tomuto ovocnému druhu přál. Zejména odrůdy černého rybízu ukázaly svůj potenciál. Sklízel u mne, kdo přišel. Dobrých 150 litrů. Musel jsem do domácnosti pořídit vertikální šnekový odšťavňovač. Nadešel čas vyhodnotit kolekci východoevropských odrůd černého rybízu. Z dvanácti odrůd asi nejlépe vyšla odrůda Žemčušina. Z keře jsem sklidil 15 litrů. / Nevážil jsem to /. Pozdní odrůda, výborný zdravotní stav. Velmi velká bobule. Slušný střapec. Výborná chuť při úplném dozrání. Jako nedostatek hodnotím nestejnoměrné dozrávání ovoce na jednotlivých výhonech. Ty zastíněné a polehlé k zemi zrály o dva týdny později. Následovly odrůdy Genoár / syn. Kozackaja II / a Čornyj Bumer. Obě s velmi velkou bobulí, výborným zdravotníém stavem a vysokou úrodnosti. Až za nimi se umístila rovněž velkoplodá odrůda Jubilejnaja kopanja. U odrůdy Kijevskij Velikan byla sice velice vysoká úroda, ale bylo to na úkor velikosti bobulí. Rovněž další hodnocené odrůdy jako Čerešňovaja, Vernisáž, Ilja Muromec, Kentaur, Sofijevskaja značně převyšovaly odrůdu Titania. Problémem u některých odrůd byla chuť a cukernatost. Jako stolní ovoce se daly jíst až v dokonalé zralosti.
Prílohy
2. Žemčušina..JPG
3. Genoar  syn. Kozackaja 2..JPG
5. Čornyj Bumer..JPG
6. Čornyj Bumer..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Aug 2021, 17:51

Nýní fotky s popisem.
Prílohy
1. Žemčušina..JPG
2. Žemčušina..JPG
3. Genoar  syn. Kozackaja 2..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Aug 2021, 17:54

Ještě zbytek.
Prílohy
5. Čornyj Bumer..JPG
6. Čornyj Bumer..JPG
4. Genoar, syn. Kozackaja 2..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaký nejlepší černý rybíz?

19 Aug 2021, 18:00

Odrůdu černého rybízu Bona jsem ze svého sortimentu vyřadil. Chuťově to snad byl nejlepší černý rybíz. Ale byl tak náchylný k vlnovníku, že po pěti létech skoro neplodil.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaký nejlepší černý rybíz?

20 Aug 2021, 07:46

Zůstávám povětšinou u starých odrůd černého rybízu - Roodknop, Eva, Viola, Zuzka. Prim hraje Démon, protože je první. Zrušil jsem jen dřív populární Otelo a Öjebyn pro krátké střapce.
Dvě odrůdy od Mirka - Sofijevskaja konkuruje Démonu, Bona - kvalitou zatím odpovídá ostatním.
Každopádně letošní úroda byla neskliditelná a nezpracovatelná. Není to dobrá vizitka pěstitele, ale část úrody zůstala na keřích. Aspoň máme stále co zobat.
Napísať odpoveď