Maliny

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Maliny

15 Aug 2022, 11:32

Sezóna malín a černíc je v plnom prúde. IH

20220815_103028.jpg
20220815_103017.jpg
20220815_103020.jpg
20220815_115339.jpg
20220815_115330.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Maliny

05 Sep 2022, 22:07

Dozrieva druhá tohtoročná úroda maliny 'Delniwa'. Prvá úroda dozrievala v prvej polovici júla. Táto jesenná úroda je kvalitnejšia ale režem na dve úrody, keďže mi vyhovujú dve zberové obdobia.

V porovnaní s odrodou 'Polka', je Delniwa po všetkých stránkach lepšia - vyšší výnos, krajšie vyfarbenie, väčšie, sladšie a aromatickejšie plody. Obe odrody u mňa zatiaľ netrpia žiadnymi chorobami okrem pozdĺžneho praskania niektorých výhonov. Nepátral som po jeho príčine, týka sa naozaj iba niekoľkých prútov, takže nemá veľký význam. A ešte jedna prednosť - Delniwa rastie výrazne vzpriamenejšie, čím lepšie využíva priestor a uľahčuje mi zber aj prácu s kosačkou v okolí kríkov.

Delniwa
Delniwa
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Maliny

06 Sep 2022, 07:45

"Polovina z malin ze Spomyšle letos byly suché klacky, asi jim to zmrzlo."
Tak dufam ze teraz na jesen to bude lepsie, snad este nebudu pomrznute. Mne od nich dost vela veci vyschlo, ale cestne priznavam, ze mojou vinou😀
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Maliny

06 Sep 2022, 08:44

Sazenice malin ze Spomyšle opakovaně tragická kvalita.
David

IP:  150.24

Maliny

15 Sep 2022, 21:50

Dobry den. Mam maliny Glen Coe, ktore potrebujem presadit na ine miesto. Je lepsie presadzat v jeseni alebo na jar?
Dakujem
Gabriela

IP:  2.247

Maliny

21 Okt 2022, 14:42

Maliny jsou pro mě snad největší oříšek na zahradě. Mám několik keřů různých boruvek, plantáž jahod, další drobné ovoce a víte co shání moje děti nejvíc- maliny 🤣 ty jsem samozřejmě zasadila na zahradu hned 1.rok, ale žluté Fallgold a Valentina mi tu vůbec nejdou, červené remontantni Autumn bliss nebyly nic moc, jednouplodici noname byly katastrofa a zachraňují to pouze Heritage, ktere jsou ale až na podzim. A samozrejme vyborne cerne Black jewel. Na jaře jsem dokoupila odrůdy Poranna Rosa (jsou chuťově opravdu výborné, uvidím jak porostou), Tulameen- budou vyžadovat oporu, což je pro mě u malin velké mínus, Glen coe- s nutností opory ještě horší jak Tulameen, Golden Everest- chuťově slabší, Aroma queen- chuťově vydařené, možná budou mít také tendenci polehavat, Meeker a Elida ještě těžko říct. No a nově budu sázet Suganu gelb a Autumn amber.
A samozřejmě jsem si taky došla odkopnout staré osvedcene maliny k mamce, ktere jsem predtim nechtěla, protože si přece koupím nové 😇🤣 A musím je holt taky trochu pohnojit 😁
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Maliny

21 Okt 2022, 20:03

Spomyšl má v malinách dosť bordel. Možno im to zle označujú ich dodávatelia, ale u malín mám takú skúsenosť, že im odrody nie vždy sedia. Napr. som mal záujem o malinu Oktavia, objednával som ich asi na 3x, vždy po pár ks, prostokorenné. Že niečo zahynie, to už beriem ako normálku. Zhruba 1/3 prostokorenných mi neprežije. Keď som tie čo prežili vysadil na záhon, boli medzi rastlinami rozdiely. Niektoré mali napr. hladké stonky a boli skoršie ako mali byť, iné mali jemne trnité stonky a boli neskoršie - to boli tie správne Oktavie. Keď zarodili tie jemne trnité, tak "sedel" s popisom na webe aj tvar plodu. Z 3 dodávok, mínus straty, mínus zámeny, dostal som iba zlomok z tých odrôd ktoré som si objednal. Odrôd malín som u nich kupoval viac a niekde to boli zámeny, inde neviem, či to čo som si objednal som skutočne aj dostal, lebo rastlinky mi napríklad rástli veľmi zle a časom zahynuli. Kupoval som u nich už veľa všetkého možného, nielen maliny, a určite nie všetko od nich je zlé, niektoré odrody sa ani nedali zohnať inde, len u nich a skutočne to nakoniec boli tie správne - objednané odrody, ale nebolo to bohužiaľ v prípade malín. Záleží asi od poctivosti ich dodávateľov, ale maliny už u nich kupovať nebudem, lebo u malín nie je istota v ničom. Nenakupujem u nich maliny a ovocné stromy, iné nákupy zatiaľ nezavrhujem.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Maliny

21 Okt 2022, 20:20

Veru, maliny od Spomyslu katastrofa. Ale napriklad ruze prisli vsetky v dobrom stave a spravne..
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Maliny

21 Okt 2022, 21:43

Bol som u nich veľmi spokojný s ríbezľami (červené aj čierne), ostružinami, egrešmi, čučoriedkami (aj keď naposledy mi asi predsa len u 1 čučoriedky poslali zámenu, ale zase je to asi chyba ich dodávateľa - visačka je ok, ale odroda je reálne iná)...maliny sa mi bohužiaľ vôbec neosvedčili.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

26 Máj 2023, 22:35

Jitka napísal:
26 Máj 2023, 21:22
Je to jen jeden druh mšice, pro který je neatraktivní. Takto nezbývá, než chemie.
Dnes jsem zlikvidovala rajče, které bylo zvadlé a prolezlé zrzavými mravenci. Takže jsem konečně obešla pozemek s návnadou pro mravence. Jdou na ten cukr s boraxem jen černí, ale ti právě pomáhají mšicím.
Snad u vás maliny taky ještě nekvetou.
Nejaký kvietok sa už nájde ..Premýšľam asi aj tak zrušiť malinovisko s gleen ample a zasadiť nejakú dobrú remontantnu odrodu ..aby som sa vyhol škodcom ,krasonom aspoň tomu čo sa dá ..hádam.v mojej polohe nebudem mať problém ak na jar pôjde všetko od zeme preč ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď