Maliny

Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Maliny

10 Sep 2023, 10:40

Peter13 napísal:
28 Aug 2023, 23:22
Kde prosím kupujete malinu Delniwa ? ( v ČR )
Dakujem za info
Prodával ji https://www.prodejstromku.cz/katalog/delniwa-malina/ a mají info, že opět na podzim. Ale nabízí ji hodně v Polsku
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

05 Jan 2024, 16:49

Viete prosím zhodnotit všetci Vaše dojmy z malín v poslednom čase ? ..mal som vysadené maliny okolo ktorých som dal dosky 30 cm vysoke aj zapustene proti prerastaniu....maliny boli ale predsa len kúsok nad zemou a horúce leto ich dosť vysušovalo ..dosky som odstránil a budem ich sadiť do voľnej pôdy ..mal som odrdodu Glen ample ale asi by som vyskúšal remontantu s tým že na jar by som maliny skosil a nechal len pre jesennú úrodu ..aj keď neviem či v mojej výške uspejem ..
Ďakujem za každú skúsenosť..
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Maliny

05 Jan 2024, 18:29

Nějaké odrůdy malin pěstuji. V mých podmínkách jsem spokojen s polskými odrůdami. Pokud bych měl vyzvednout alespoň jednu, byla by to novější polská licenčně chráněná odrůda Przehyba. Jedná se o odrůdu, plodící na loňských výhonech. Má značnou odolnost k houbovým chorobám, zejména k plísni šedé. Je to ranná odrůda. Dozrává během července a srpna. Plody jsou velmi atraktivní, kolem 9 ti gramů, až 5 cm velké. Plody jsou pevné, dobře snášejí manipulaci. Zajímavý je vysoký obsah antioxidantů, z polských odrůd nejvyšší u odrůd, plodících na dvouletém dřevě. Odrůda je velmi plodná. Sazenice jsem koupil v Polsku. Nabízeny jsou i v ČR. Rozhodně táto odrůda stojí za vyzkoušení. Nejvíce se u nás maliny využijí do moštu. Plody během léta odšťavníme na odšťávňovači. Naplníme do petek a dáme do mražáku. Na podzim při moštování jablek malinový mošt přidáváme do jablečného moštu. Na 5 litrů jablečného moštu přidáme litr malinového moštu. Pasterizujeme a v zimě je to pochoutka.
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

05 Jan 2024, 20:01

Ďakujem za Váš typ ..možno zasadim aj raz rodiacu malinu ..

premýšľam ze v jeseni by remontantna mohla byť napadana
osami a srsnami
Väčšie riziko ľadovca
A otáznik je dozrievanie ..

..raz rodiace
sú napadane byľomorom ostružinovým a krasoňom ostružinovým..
Niekedy je problém vybrať prúty ..
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

07 Jan 2024, 16:44

Zaujímavé video o pestovaní malin ...10 minút s titulkami

https://youtu.be/8OLw3z1jwyQ?si=-TuUQrWrG5MRRP_H
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Maliny

08 Jan 2024, 10:47

Velké poděkování za upozornění na pěstování maliníku od Peba. Spousta zajímavých poznatků. Jak rozdílné od pěstování maliníku na naších zahradách. Včetně moji. Doporučuji si video pusti všem, kdo máte maliník na zahradě. Dá se to pěstovat i zcela jinak, než v mé "džungli ". Takže na jaře mne čeká pěkná fuška. Maliny u nás doma mají rádi snad všichni Při aplikaci systému z videa by zdravotní stav porostu i kvalita plodů měla být podstatně vyšší. Samozřejmně je to pro odrůdy, plodící na dvouletých výhonech.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Maliny

08 Jan 2024, 16:05

přasličák napísal:
08 Jan 2024, 10:47
Velké poděkování za upozornění na pěstování maliníku od Peba. Spousta zajímavých poznatků. Jak rozdílné od pěstování maliníku na naších zahradách. Včetně moji. Doporučuji si video pusti všem, kdo máte maliník na zahradě. Dá se to pěstovat i zcela jinak, než v mé "džungli ". Takže na jaře mne čeká pěkná fuška. Maliny u nás doma mají rádi snad všichni Při aplikaci systému z videa by zdravotní stav porostu i kvalita plodů měla být podstatně vyšší. Samozřejmně je to pro odrůdy, plodící na dvouletých výhonech.
Třebaže velkovýroba spěje k jednoletým, praktičtějším výsadbám, já mám radši ty dvouleté. Z jediného důvodu: V červenci mi maliny chutnají víc a sklizeň je příjemnější než v listopadu. Podzimní plody taky mívám méně sladké.
Video je pěkné, zaujala mě aplikace stavebního vápna k malinám. Používám na zahradě takové vápno pravidelně, i když to mnozí považují za barbarství. Ale maliny mi přijdou poměrně dobře tolerantní na kyselou půdu, takže je obvykle cíleně nevápním.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Maliny

08 Jan 2024, 16:14

To u nás je to přesně naopak. V červenci maliny nikdo nechce, v říjnu a listopadu je to vyhledávané ovoce, často jako jedno z posledních přímo ze zahrady :)
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

08 Jan 2024, 19:20

Asi 5..6 rokov vzad som sadil maliny .. spočiatku naozaj radosť pozrieť ale neskôr začali uberať ..a bolo to myslím pôdou ..aj keď som dopĺňal kompost a podobne ..za jedno boli maliny sadene vysoko a vlaha sa vytracala pri čoraz horucejsich letach a za druhé ani pôda nedostávala až toľko ,koľko by maliny chceli ..ani som nevapnil , tiež som bol v tom že maliny majú radšej kyslejšie prostredie (pôdny rozbor u mňa pH 5 ,02 )..Ale chcel by som to skúsiť ešte raz ..momentálne hľadám vhodné odrody ..na obrázku je Glen ample..možno ho predsa len dám opäť a možno aj tu przehybu na odporúčanie pána Přasličáka
Prípadne ešte Octavia , alebo remontantna heritage majú dobré ohlasy
Ťažko si vyberám ...


Obrázok


Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Maliny

09 Jan 2024, 06:56

Smekám před Vaší pečlivosti při přípravě záhonu pro maliny. Většinou vídám zcela opačný přístup. Malina prý "vyroste všade ". Pěstitel to vysadí někde do rohu zahrady do díry po krtkovi. A podle toho má i výsledky.
Napísať odpoveď