Maliny

Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

26 Máj 2023, 22:58

larix napísal:
05 Sep 2022, 22:07
Dozrieva druhá tohtoročná úroda maliny 'Delniwa'. Prvá úroda dozrievala v prvej polovici júla. Táto jesenná úroda je kvalitnejšia ale režem na dve úrody, keďže mi vyhovujú dve zberové obdobia.

V porovnaní s odrodou 'Polka', je Delniwa po všetkých stránkach lepšia - vyšší výnos, krajšie vyfarbenie, väčšie, sladšie a aromatickejšie plody. Obe odrody u mňa zatiaľ netrpia žiadnymi chorobami okrem pozdĺžneho praskania niektorých výhonov. Nepátral som po jeho príčine, týka sa naozaj iba niekoľkých prútov, takže nemá veľký význam. A ešte jedna prednosť - Delniwa rastie výrazne vzpriamenejšie, čím lepšie využíva priestor a uľahčuje mi zber aj prácu s kosačkou v okolí kríkov.


20220831_141734.jpg
Volili by ste ešte stále odrodu delniwa ? Alebo inú ďakujem ...
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Maliny

26 Máj 2023, 23:07

Peb napísal:
26 Máj 2023, 22:35
Nejaký kvietok sa už nájde ..Premýšľam asi aj tak zrušiť malinovisko s gleen ample a zasadiť nejakú dobrú remontantnu odrodu ..aby som sa vyhol škodcom ,krasonom aspoň tomu čo sa dá ..hádam.v mojej polohe nebudem mať problém ak na jar pôjde všetko od zeme preč ..
Je to jeden ze způsobů, já jsem na remontantních v první úrodě měla jen hnusné maliny, jestli suchem, nebo vlnovníkem, nevím. Druhá úroda je pozdější, než u jednouplodících, to už tu řádí hladové včely medonosné a mumifikují plody. Co jim uniklo, bylo dobré, protože to už je dost vody.
Mšice jsem splachovala ručně s postřikovačem (hadice s koncovkou), vlnovníka jsem nakonec nikdy na podzim nepostříkala a pár metlovitých keřů likviduji rýčem. Jak člověk začne s postřiky, tak to nemá konce.
A regeneraci malinoviště jsem dělala rygolem s hnojokompostem, ony se tam zase nastěhují a má se pokračovat vedle. Letos špatně přezimovaly, tak budu pokračovat, alepoň mi nebude líto toho, co vyreju a vyhodím.

Zasadila jsem dvě nové odrůdy jinde a už mi vyskakují odnože, takže sadba bude.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Maliny

27 Máj 2023, 12:54

Peb napísal:
26 Máj 2023, 22:58
Volili by ste ešte stále odrodu delniwa ? Alebo inú ďakujem ...
Od napísania citovaného príspevku sa nič nezmenilo, takže áno, Delniwa je v mojich podmienkach o niečo kvalitnejšia odroda ako Polka, hoci aj s ňou som spokojný. Letná úroda je výrazne kvalitnejšia u Delniwy, na jeseň je to asi remíza alebo má veľmi mierne navrch Polka. Ako som písal, Delniwa má vzpriamenejši rast, čo mi veľmi vyhovuje. Polka bola (je?) etalónom medzi malinami, najpestovanejšia vo veľkovýrobe a možno aj v záhradách, nenáročná, úrodná. Delniwa je tiež z poľského šľachtenia ale o generáciu novšia odroda. Niekde som videl v jej popise, že je to akoby vylepšená Polka. Viac odrôd nepestujem, takže porovnať viem iba s dvomi "no name" odrodami u susedov, rozdiel v kvalite ovocia (chuť aj veľkosť plodov) je veľký. Rovnako úrodnosť je až násobne väčšia ale to môže byť spôsobené aj starostlivosťou.
Ak uvažujete o novej odrode, myslím, že Delniwa (aj Polka) bude dobrá voľba.
Delniwu kupoval minulý rok aj kvas, po sezóne možno pridá aj on svoje skúsenosti, hoci prvý rok asi nebude ako referencia úplne ideálny.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

27 Máj 2023, 13:19

larix napísal:
27 Máj 2023, 12:54
Peb napísal:
26 Máj 2023, 22:58
Volili by ste ešte stále odrodu delniwa ? Alebo inú ďakujem ...
Od napísania citovaného príspevku sa nič nezmenilo, takže áno, Delniwa je v mojich podmienkach o niečo kvalitnejšia odroda ako Polka, hoci aj s ňou som spokojný. Letná úroda je výrazne kvalitnejšia u Delniwy, na jeseň je to asi remíza alebo má veľmi mierne navrch Polka. Ako som písal, Delniwa má vzpriamenejši rast, čo mi veľmi vyhovuje. Polka bola (je?) etalónom medzi malinami, najpestovanejšia vo veľkovýrobe a možno aj v záhradách, nenáročná, úrodná. Delniwa je tiež z poľského šľachtenia ale o generáciu novšia odroda. Niekde som videl v jej popise, že je to akoby vylepšená Polka. Viac odrôd nepestujem, takže porovnať viem iba s dvomi "no name" odrodami u susedov, rozdiel v kvalite ovocia (chuť aj veľkosť plodov) je veľký. Rovnako úrodnosť je až násobne väčšia ale to môže byť spôsobené aj starostlivosťou.
Ak uvažujete o novej odrode, myslím, že Delniwa (aj Polka) bude dobrá voľba.
Delniwu kupoval minulý rok aj kvas, po sezóne možno pridá aj on svoje skúsenosti, hoci prvý rok asi nebude ako referencia úplne ideálny.
Ďakujem za obsiahlejsiu opodved ..sám neviem či remontantnu alebo raz rodiacu ..je pravda že ak skosim všetko na jar tak v jeseni môžu likvidovať maliny škodcovia ktorí už nebudú mať do čoho ísť ...
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Maliny

27 Máj 2023, 13:47

1. Aj remontantné odrody sa dajú čiastočne pestovať ako jedenkrát rodiace (o niečo menšia úroda). Naopak to nejde.
2. Ak budete remontantné odrody rezať na jednu úrodu, rez je totálne jednoduchý.
3. Vždy môžete mať okrem jesennej úrody (u mňa som žiadnych významných škodcov jesennej úrody nezaznamenal) aj tú letnú, takže ak by vám na jeseň niečo maliny ničilo, je tam poistka.
Takže za mňa je výber jasný.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Maliny

27 Máj 2023, 22:40

Pestujem Polku, a neznámu odrodu, trochu drobnejších no zato velmi aromatických jednorodiacich malin.

Remontantná Polka je vynikajúca v tom, že dokáže rodiť na jesen skoro až do prvých mrazov. Cast som nechával som aj na letnú urodu, ale stále si myslím, že naj je nechavať rovno na jesennú, a strihať na jar cca 10 cm nad zemou.
Vyborna je hlavne pre deti, pocas celého septemta mate stale maliny.
Nevýhoda - rodia do prvých mrazov. Ak prídu mrazy zaciatkom septembra, čo sa stalo aj u nás ( okr. Bardejov), je po úrode.

Neremontatné - v lete ich je oveľa, oveľa viac. Robíme z nich dzem s ríbezlami, sirup, zavarame... .
Minulý rok na niektorých som zazrel ešte druhú úrodu koncom septembra. Nebolo ich kto vie kolko, ale ma to prekvapilo. Doteraz som sa s tým nestretol.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

28 Máj 2023, 00:11

charles91 napísal:
27 Máj 2023, 22:40
Pestujem Polku, a neznámu odrodu, trochu drobnejších no zato velmi aromatických jednorodiacich malin.

Remontantná Polka je vynikajúca v tom, že dokáže rodiť na jesen skoro až do prvých mrazov. Cast som nechával som aj na letnú urodu, ale stále si myslím, že naj je nechavať rovno na jesennú, a strihať na jar cca 10 cm nad zemou.
Vyborna je hlavne pre deti, pocas celého septemta mate stale maliny.
Nevýhoda - rodia do prvých mrazov. Ak prídu mrazy zaciatkom septembra, čo sa stalo aj u nás ( okr. Bardejov), je po úrode.

Neremontatné - v lete ich je oveľa, oveľa viac. Robíme z nich dzem s ríbezlami, sirup, zavarame... .
Minulý rok na niektorých som zazrel ešte druhú úrodu koncom septembra. Nebolo ich kto vie kolko, ale ma to prekvapilo. Doteraz som sa s tým nestretol.
Ďakujem za odpoveď aké máte prosím odrody neremontantne ?
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

28 Máj 2023, 00:12

larix napísal:
27 Máj 2023, 13:47
1. Aj remontantné odrody sa dajú čiastočne pestovať ako jedenkrát rodiace (o niečo menšia úroda). Naopak to nejde.
2. Ak budete remontantné odrody rezať na jednu úrodu, rez je totálne jednoduchý.
3. Vždy môžete mať okrem jesennej úrody (u mňa som žiadnych významných škodcov jesennej úrody nezaznamenal) aj tú letnú, takže ak by vám na jeseň niečo maliny ničilo, je tam poistka.
Takže za mňa je výber jasný.
Ďakujem pekne za odpoveď dobre je vedieť tieto veci z podobných pestovateľských podmienok
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Maliny

28 Máj 2023, 18:58

Hodnotenie jedného zahradkara ktoré prikladám s jeho súhlasom ..

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Duso1979
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Júl 2023, 23:44

Maliny

26 Júl 2023, 08:35

dobry den prajem
idem vyhodit stare no name maliny, lebo nemaju dobru podu, ani zahon nie je urobeny atd.
citam, ze najlepsie maliny su z Polska.
tu na fore som nasiel ze zo stalerodiacich si pochvaluju odrodu DELNIWA.
mozem si ju teda zaobstarat?

a este otazka, ma niekto skusenosti s odrododami PRZEHYBA a HUSARIA?
keby som do zahonu pridal aj tieto dve..

pripadne nejaku dobru zltu odrodu na spestrenie?
Napísať odpoveď