Angrešty

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Angrešty

15 Júl 2023, 15:21

Duso1979 napísal:
14 Júl 2023, 22:21
IgorML napísal:
14 Júl 2023, 17:31
Duso1979 napísal:
12 Júl 2023, 23:44
Strihanie ribezli a egresov po vysadbe.

Chcel by som sa este opytat jednu vec. Pre niekoho je to banalita, ale pre novacikov alchymia. Na kazdej internetovej stranke pisu nieco ine. Nechcem znicit sadenicu.
Jedna sa mi iba o krickove odrody.

Ked zasadim teraz cierne ribezle z kontajnera(myslim ze su asi dvojrocne-vyska 40-50cm), treba hned teraz odstrihnut nadzemnu cast na 2-3puciky? Alebo sa to robi az na jar???
To iste ohladom egresov a cervenych ribezli.
Teraz zasadit a ostrihat? Alebo zasadit a ostrihat az v jari?

Potom na jar nechat vyrast par vyhonov a nestrihat? Alebo sa strihaju aj tie?
Prosim o radu.
Dakujem
Zasadiť teraz a ostrihať až na jar. Najjednoduchšie je to u čiernej ríbezle, tam sa výhony nezakracujú, ponechávajú sa alebo sa vyrezávajú rovno celé výhony. Odporúča sa vyrezávať automaticky všetky výhony staršie ako 3 roky a mať tak 1/3 jednoročných, 1/3 dvojročných a 1/3 trojročných výhonov. Z každého roku mať tak 5-6 výhonov. U červenej ríbezle možno jednoročný výhonok zakrátiť asi tak o 1/3, aby rozvetvil. Nutné to asi nie je, lebo niektoré odrody rozvetvujú aj samé. K egrešom sa uvádza, že jednoročný výhonok možno tiež zakrátiť, aby rozvetvil, ale nutné to asi tiež nie je. Podľa mňa, rez bobuľovín netreba príliš riešiť, treba nechať kríky rásť a možno len raz za čas preriediť už zahustenejšie kry.
dakujem Igor. spravim tak ako pisete..
zial jednu ciernu som zostrihol teraz. rozsypal sa mi korenovy bal, ked som vyberal z kontajnera. tak uvidime co s nou bude..
je to Jubilejnaja Kopanja
Po podobných zkušenostech už kontejnerové sazenice za vegetace vysazuji celou i se zapuštěným kontejnerem. Do volné půdy pak rostlinu přesadím až ztratí listy (obvykle na podzim, někdy až na jaře). Do té doby bývá zemina v kontejneru natolik prokořeněná, že se bal nerozpadne. Důležité je to zejména u sazenic vinné révy, tam se sazenice s rozpadlým balem většinou neujmou.
Výjimku tvoří přerostlé sazenice v extra malých kontejnerech. I tady radši malému kontejnerku jen odříznu dno a po zasazení prostřihnu "bočnici".
Rozpadlý bal budí podezření, že dřevina v kontejneru pobývala jen krátce. Zřejmě se jednalo o neprodanou prostokořennou sazenici z jara, kterou zasadili do květináče.
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Angrešty

16 Júl 2023, 14:41

Jenom pro ilustraci - červenoplodé angrešty, převážně Pax.
Prílohy
Screenshot_20230716_143553.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Angrešty

16 Júl 2023, 15:35

Nevím jestli to má nějakou souvislost se střihem a výsadbou, ale kdysi jsem si v rybízovně všimnul, že po sklizni už ty keře nějak přestaly být vitální. Přestaly růst a tak. Jako by se už připravovaly na zimu a jejich vegetační období pomalu končilo.

Trochu mi to připomíná včelstva:
"Hlavním znakem podletí, které je začátkem včelařského roku, jsou žně. Je to období bez hlavních snůšek s výjimkou pozdní medovicové snůšky..."
Je to jen vzpomínka, nevhodná asociace, nevím.
Tak to tak berte. Že to není žádná rada ani doporučení!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Angrešty

16 Júl 2023, 21:53

Dělají to i u mne, ale možná ze zoufalství suchem.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Angrešty

17 Júl 2023, 21:32

Letos jsem na jaře asi zapomněla na aspoň jeden postřik proti chorobám a v kombinaci s ostatním - přeplození, sucho a nejspíš i svilušky, dopadly některé mé angreštu žalostně. Minimálně jeden už to nerozchodí.
Prílohy
IMG_20230717_192617.jpg
IMG_20230717_192636.jpg
IMG_20230717_192443.jpg
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Angrešty

21 Júl 2023, 00:42

Prohlédněte místo srůstu meruzalky a angreštu - botrytida kmínku meruzalky jde rychle a nedá se zastavit. Vloni mi odpravila chutný Spinfree a pak jsem jí našla ještě na dvou dalších. Blbé je, že ty přischlé věvičky už nemají ani sílu zakořenit, musela jsem koupit sazenice.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Angrešty

24 Júl 2023, 23:08

Jitka napísal:
21 Júl 2023, 00:42
Prohlédněte místo srůstu meruzalky a angreštu - botrytida kmínku meruzalky jde rychle a nedá se zastavit. Vloni mi odpravila chutný Spinfree a pak jsem jí našla ještě na dvou dalších. Blbé je, že ty přischlé věvičky už nemají ani sílu zakořenit, musela jsem koupit sazenice.
Místo srůstu vypadá staře 😁
Jedna uschlá větev už byla letos i na Neguši.
Na jaře už jsem naštěstí začala pracovat na obnově porostu. Ten úplně uschlý se mi podařilo včas přeroubovat na výmladek z meruzalky (roste teda jen jeden roub z pěti) a z Neguše vypadá, že se udrží jeden nařízkovaný ze čtyř. Vysadila jsem stromkovou Rolondu a koupila keřovou Remarku. Keř byl tvořený ze 4 proutků a tak jsem je rozesadila na zapěstování kmínku po jednom do školky.
Prílohy
úplně uschlý angrešt na 1. fotce z předchozího příspěvku
úplně uschlý angrešt na 1. fotce z předchozího příspěvku
skoro uschlý angrešt na 3. fotce z předchozího příspěvku
skoro uschlý angrešt na 3. fotce z předchozího příspěvku
odlomená čerstvě uschlá větev
odlomená čerstvě uschlá větev
Něguš
Něguš
školka
školka
Olomoucko 220 m n. m.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Angrešty

25 Júl 2023, 11:57

To opravdu vypadá na stáří a klimatickou změnu.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Angrešty

30 Júl 2023, 21:19

Poradí někdo pozdnější odrůdu angreštu? Ideálně červenou, ne moc trnitou? Odolnost padlí výhodou, ale nemusí být. Stříkám na jaře a mají dobré stanoviště na slunci celý den.
Nyní mám Rolondu a ta nějak divně dozrává, nebo spíše nedozrává. Pořád hodně kyselá, jen výjimečně sladký plod, místo dozrání nyní plody "kapkovatí" a sesychají. Navíc trpí na mšice.
Kdysi jsme měli červený angrešt který měl strašně chlupaté plody ale chuťově byly vynikající. Odrůdu bohužel nevím.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Neregistrovaný

IP:  168.81

Angrešty

30 Júl 2023, 21:56

Mám 6 angreštů. 5 odrůd a jeden semenáč. Nejranější Niesluchowski začíná zrát koncem června. Je však (záměrně) na plném slunci. Nyní, na konci července, mi začíná zrát Martlet a červený semenáč. Martlet je úplně ve stínu a semenáč částečně. Martlet je červený, ostnitý, rezistentní, velkoplodý lehce kapkovitého tvaru. Větší rozdíl než uvádím ale sám neznám. U Martleta se ale všude uvádí zrání střední (druhý a třetí týden července).
Ale jak sám znáte, také se u odrůd často uvádí nesmysly. Například: ukrajinská odrůda černého rybízu Vernisáž se u nás uvádí jako Vermisáž. JG
Napísať odpoveď