Angrešty

Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Angrešty

11 Júl 2023, 13:22

Duso1979 napísal:
11 Júl 2023, 09:58
pozdravujem mam pripravene v zahrade 4 jamy na egrese. preferujem krickove pred stromcekovymi. ake odrody by ste zasadili vy? jedna sa mi hlavne o chut, aby sa priblizovali chutou starym odrodam, co sme ako deti kradli na plantazi :D cakam na vase tohtorocne hodnotenia a ochutnavky :) severovychod SK, 350m.n.m.
Příjemné překvapení je Krasnoslavjanskij, velké lysé plody, šťavnatý, sladká chuť. Mám vysazený ještě Spinefree a Hinnonmaki red, ten je drobnější a malinko pikantnější slupka, ale to bude tím, že ještě může být týden na stromku. Odrůdy, které se musí stříkat proti padlí jsem vyřadila, i když to bylo až po objevení botrytidy na meruzalce v místě roubování. Bílý nádherný byl taky dobrý, ale musel se stříkat.

Ještě bych chtěla zkusit Tatjanu.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Angrešty

12 Júl 2023, 12:51

Neregistrovaný napísal:
05 Jún 2023, 11:51
Protože tady o tom píšou, jak Niesluchowski dobře koření z řízků, tak jsem to letos zkusil. Asi 25 řízků. A nějaké asi zakoření. Stimulátor jsem použil, ale až po zasazení jako zálivku. JG

Dneska jsem zase vyfotil mé jarní řízkovance angreštu Niesluchowski. Opravdu žijí a rostou (a to se na nich opravdu i "popásla" potvora srnka). Je jich 8 z cca 25 - 30 řízků (no, nepočítal jsem). To je úspěšnost tak 25 - 30%. To si myslím, že je úspěšnost docela pěkná. (Když patřím ke generaci, která se ještě učila, že angrešt z řízků nekoření.) Několik řízků bylo také tzv. kladívkové = to je s kouskem dvouletého dřeva.
Takže z "kýblu" ostříhaných výhonů při jarním řezu se nechá i takto vypěstovat hodně nových sazeniček. JG
Prílohy
IMG_0136.JPG
Duso1979
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Júl 2023, 23:44

Angrešty

12 Júl 2023, 23:44

Strihanie ribezli a egresov po vysadbe.

Chcel by som sa este opytat jednu vec. Pre niekoho je to banalita, ale pre novacikov alchymia. Na kazdej internetovej stranke pisu nieco ine. Nechcem znicit sadenicu.
Jedna sa mi iba o krickove odrody.

Ked zasadim teraz cierne ribezle z kontajnera(myslim ze su asi dvojrocne-vyska 40-50cm), treba hned teraz odstrihnut nadzemnu cast na 2-3puciky? Alebo sa to robi az na jar???
To iste ohladom egresov a cervenych ribezli.
Teraz zasadit a ostrihat? Alebo zasadit a ostrihat az v jari?

Potom na jar nechat vyrast par vyhonov a nestrihat? Alebo sa strihaju aj tie?
Prosim o radu.
Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Angrešty

13 Júl 2023, 01:20

Jen můj názor a zkušenosti protože nejsem žádný odborník. Jen možná starý praktik:
viewtopic.php?f=31&t=2021&p=39026&hilit ... ice#p39026

Jak píšete ty starší z kontejnérů, pokud mají dobře prokořeněný kořenový systém bych moc nestříhal. Ale to fact záleží na těch kořenech a jejich poměru k výhonům.
*
Jak jsem kdysi na jaře nebo na podzim kupoval vyryté keříky ze školek, nebo mé vlastní, tak jsem je vždy všechny sestříhal až brutálně.
Ony to pak po zakořenění a růstu rychle doženou.
Jsou to takové "vrboviny, révoviny" a není dobré to stříhání zanedbat.
Ve smyslu, že čím víc se ostříhají, tím rychleji pak rostou.

A taky je dobré je zasadit hlouběji než byly zvyklé. Aby i postranní větvičky pustily kořeny a napomohly tak k dlouhověkosti a obnově keřů.
*
A ještě bych chtěl varovat před větší výsadbou stromkových tvarů.
Jistě, pár stromečků pro mlsání určitě ano, ale větší produkční stromková výsadba je peklo a neskutečně náročná na údržbu.
Meruzalkové výmladky, opěrné kůly, boj s trávou kolem křehkých kmínků A taky jsou i krátkověké.

Ale pravdou je, že stromečkové angrešty dávaly mnohem kvalitnější plody než ty keřové.
Což u rybízů nemůžu potvrdit.

P.S. cokoliv zakořeněné z kontejnérů, s kořenovým balem se dá sadit kdykoliv.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Angrešty

13 Júl 2023, 09:04

Postřehy starého praktika Rafaela se v podstatě shodují s literaturou, nakonec i s mými zkušenostmi.
1. Stromkové tvary rybízů nemají žádný smysl. Údržba je pracnější, životnost stromku kratší, plody lepší nejsou. Jedinou výhodou je sklizeň ve stoje. I tak mají rybízové stromky své zastánce, já k nim nepatřím.
2. Angrešty na stromcích mají větší plody, snadněji se sklízí. Keře žijí déle, ale potřebují (na rozdíl od rybízů) taky oporu. Takže víc výhod vidím na straně stromků. Vzhledem k častým úhynům meruzalky na botrytidu mám část angreštů zapěstovaných jako pravokořenné stromky. Výmladky od kořenů a z kmínku je třeba odstraňovat (což u meruzalky se musí také). Plody na pravokořenných stromcích jsou ale menší než na meruzalce.
Výhodou keřových tvarů angreštů je snadné množení hřížením.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Angrešty

13 Júl 2023, 13:20

JG napísal:
12 Júl 2023, 12:51
JG napísal:
05 Jún 2023, 11:51
Protože tady o tom píšou, jak Niesluchowski dobře koření z řízků, tak jsem to letos zkusil. Asi 25 řízků. A nějaké asi zakoření. Stimulátor jsem použil, ale až po zasazení jako zálivku. JG

Dneska jsem zase vyfotil mé jarní řízkovance angreštu Niesluchowski. Opravdu žijí a rostou (a to se na nich opravdu i "popásla" potvora srnka). Je jich 8 z cca 25 - 30 řízků (no, nepočítal jsem). To je úspěšnost tak 25 - 30%. To si myslím, že je úspěšnost docela pěkná. (Když patřím ke generaci, která se ještě učila, že angrešt z řízků nekoření.) Několik řízků bylo také tzv. kladívkové = to je s kouskem dvouletého dřeva.
Takže z "kýblu" ostříhaných výhonů při jarním řezu se nechá i takto vypěstovat hodně nových sazeniček. JG
Pod flaškou mi rostou dva ze dvou a to jsem ho málo zakopala, takže čumí 15 cm. Odrůda Spinefree.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Angrešty

13 Júl 2023, 19:25

Ještě k těm stromkovým angreštům:

Já jich tehdy tolik rozhodně koupit nechtěl. Ale ve velké ovocné školce, v Příboře, došlo k nějakému omylu.
V počtu kusů v baleních.
A zjistil jsem to až později protože jsem je nesázel hned, ale až později.
A tak jsem zjistil, že jich mám 10 - 15x více než jsem původně chtěl.
A tak jsem je všechny vysadil.
Co už taky po delší době s nimi, že?
(A navíc ta školka byla tehdy fact velká a já neměl auto...).
A po několika létech jsem se jich s radostí zbavil. Zájemcům kteří si je ke mě jezdili sklízet jsem je rozdal. Že ať si je vysadí doma.
Že pro mě nemá větší pěstování takového neviného, nelikérnického a nedestilovatelného ovoce žádný smysl...
Na rozdíl od rybízů.

Ale šťáva ze zavařených angreštů byla dobrá Ale plody ne. Tam mi hodně vadily ty pecičky.
Ale zasyrova mi kupodivu nevadily.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Angrešty

14 Júl 2023, 17:31

Duso1979 napísal:
12 Júl 2023, 23:44
Strihanie ribezli a egresov po vysadbe.

Chcel by som sa este opytat jednu vec. Pre niekoho je to banalita, ale pre novacikov alchymia. Na kazdej internetovej stranke pisu nieco ine. Nechcem znicit sadenicu.
Jedna sa mi iba o krickove odrody.

Ked zasadim teraz cierne ribezle z kontajnera(myslim ze su asi dvojrocne-vyska 40-50cm), treba hned teraz odstrihnut nadzemnu cast na 2-3puciky? Alebo sa to robi az na jar???
To iste ohladom egresov a cervenych ribezli.
Teraz zasadit a ostrihat? Alebo zasadit a ostrihat az v jari?

Potom na jar nechat vyrast par vyhonov a nestrihat? Alebo sa strihaju aj tie?
Prosim o radu.
Dakujem
Zasadiť teraz a ostrihať až na jar. Najjednoduchšie je to u čiernej ríbezle, tam sa výhony nezakracujú, ponechávajú sa alebo sa vyrezávajú rovno celé výhony. Odporúča sa vyrezávať automaticky všetky výhony staršie ako 3 roky a mať tak 1/3 jednoročných, 1/3 dvojročných a 1/3 trojročných výhonov. Z každého roku mať tak 5-6 výhonov. U červenej ríbezle možno jednoročný výhonok zakrátiť asi tak o 1/3, aby rozvetvil. Nutné to asi nie je, lebo niektoré odrody rozvetvujú aj samé. K egrešom sa uvádza, že jednoročný výhonok možno tiež zakrátiť, aby rozvetvil, ale nutné to asi tiež nie je. Podľa mňa, rez bobuľovín netreba príliš riešiť, treba nechať kríky rásť a možno len raz za čas preriediť už zahustenejšie kry.
Duso1979
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Júl 2023, 23:44

Angrešty

14 Júl 2023, 22:21

IgorML napísal:
14 Júl 2023, 17:31
Duso1979 napísal:
12 Júl 2023, 23:44
Strihanie ribezli a egresov po vysadbe.

Chcel by som sa este opytat jednu vec. Pre niekoho je to banalita, ale pre novacikov alchymia. Na kazdej internetovej stranke pisu nieco ine. Nechcem znicit sadenicu.
Jedna sa mi iba o krickove odrody.

Ked zasadim teraz cierne ribezle z kontajnera(myslim ze su asi dvojrocne-vyska 40-50cm), treba hned teraz odstrihnut nadzemnu cast na 2-3puciky? Alebo sa to robi az na jar???
To iste ohladom egresov a cervenych ribezli.
Teraz zasadit a ostrihat? Alebo zasadit a ostrihat az v jari?

Potom na jar nechat vyrast par vyhonov a nestrihat? Alebo sa strihaju aj tie?
Prosim o radu.
Dakujem
Zasadiť teraz a ostrihať až na jar. Najjednoduchšie je to u čiernej ríbezle, tam sa výhony nezakracujú, ponechávajú sa alebo sa vyrezávajú rovno celé výhony. Odporúča sa vyrezávať automaticky všetky výhony staršie ako 3 roky a mať tak 1/3 jednoročných, 1/3 dvojročných a 1/3 trojročných výhonov. Z každého roku mať tak 5-6 výhonov. U červenej ríbezle možno jednoročný výhonok zakrátiť asi tak o 1/3, aby rozvetvil. Nutné to asi nie je, lebo niektoré odrody rozvetvujú aj samé. K egrešom sa uvádza, že jednoročný výhonok možno tiež zakrátiť, aby rozvetvil, ale nutné to asi tiež nie je. Podľa mňa, rez bobuľovín netreba príliš riešiť, treba nechať kríky rásť a možno len raz za čas preriediť už zahustenejšie kry.
dakujem Igor. spravim tak ako pisete..
zial jednu ciernu som zostrihol teraz. rozsypal sa mi korenovy bal, ked som vyberal z kontajnera. tak uvidime co s nou bude..
je to Jubilejnaja Kopanja
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Angrešty

15 Júl 2023, 14:28

Uvidíte, že poroste. Taky bych v tomhle počasí vysazené s poškozeným balem zkrátila.
Napísať odpoveď