Angrešty

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Angrešty

22 Jún 2020, 16:46

Vzhledem k poněkud teplejší poloze si mohu už asi dva týdny pochutnávat na angreštech, rybízech a jostě. Je to takové osvěžení po velmi sladkých moruších. Z angreštů mi už uzrál Pax a Černý Něguš. Něguš mě dost překvapil. Myslel jsem, že když ho vyšlechtil Mičurin, bude to severská rostlina. U mě jako snad jediný angrešt přežívá i plné slunce a teploty kolem 40st. Nejlépe se mu však daří v polostínu. Ty trny jsem mu už odpustil.
Prílohy
Angrest a rybiz.jpg
Angrest a rybiz.jpg (102.71 KiB) 4618 zobrazení
Neguš.jpg
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Angrešty

28 Nov 2020, 12:45

Plánuji dokoupit angrešt Niesluchowski,který je hodně vychvalován.Ale asi až na jaro, letos se to již nepodaří.K tomu mám již dva kusy Prima.Co vaše sestava?
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Angrešty

28 Nov 2020, 20:48

Mám jen starý a mladý Zlatý Fík, nedám na něj dopustit. Zkoušela jsem Karát, ale šíleně roste, musela jsem ho i během růstu dvakrát prostříhat i v tom našem písku - a chuťově jsem od něj čekala víc, tak šel pryč.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Angrešty

28 Nov 2020, 21:25

Chtěl bych se zeptat jen tak pro zajímavost, protože už to nevyužiju.
*
O rybízech moc ani ne, tam mám úplně jasno, ale spíš o těch angreštech.

Stromkové nebo keřové angrešty?

Keřové angrešty, u nás se jim říkalo Chlupáče, jsem zdědil po dědečkovi.
Jeden bílý a jeden červený.
A byly velmi úrodné, nenáročné a určitě i velmi dlouhověké.
Dodnes mě mrzí, že jsem je v nějakém pominutí smyslů zlikvidoval.
(Kvůli nějaké blbé skalky protože jsem si myslel, že jsou na nějakém nevhodném místě a že je hravě časem nahradím nějakými "meruzálkovými" tvary poblíž pásové výsadby rybízů.
*
Nahradil. Stromkovými tvary. Ale po velmi krátké době jsem se s obrovskou radostí těch několika desítek "stromečků" zbavil....
K velké nelibosti lidí kteří o ně měli velký zájem.
*
Ale starat se o takovou stromečkovou výsadbu bylo i tehdy nad moje síly.
No, síly asi ne, ale moc pracné to už i tehdy bylo.
(Sekání trávy, bezplevelné-beztrávní kruhy, opěrné kůly, úvazky, ochrana proti srncům apod....).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Angrešty

29 Nov 2020, 22:19

Ono také asi záleží i na množství... My jsme kdysi (když to ještě vykupovali), měli zahrádku kolem dokola lemovanou keři rybízu a stromky angreštu, trhali jsme ho hlavně do výkupu, část sobě. Teď to vypadá tak, že bratr na své půlce zahrady má 4 keře rybízu a já na své půlce 3 keře rybízu a 2 stromky angreštu. Keřový angrešt jsme nikdy neměli, sice se oproti stromkovému dožívá vyššího věku, ale ze stromku se zas lépe sklízí. Navíc i kvůli místu jsme sázeli vždycky rybíz/keř - angrešt/stromek - rybí/keř...
ivan z okenka

IP:  165.38

Angrešty

01 Dec 2020, 08:04

Dost odrůd angreštu má po naroubování na meruzalku větší plody než když rostou jako pravokořenný keř.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Angrešty

01 Dec 2020, 10:43

Myslím, že asi všechny.
Ale praktické srovnání osobně nemám a nemám ani důvod tomu všeobecnému míněni nevěřit.
*
U rybízů nevím, tam si tak moc jisty nejsem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Angrešty

01 Dec 2020, 14:22

Mnoho stromkových angreštů mi odešlo na botrytidu kmínku. Proto se snažím vyměnit stromky štěpované za stromky pravokořenné. Chvíli to trvá, než z keřové sazenice stromek vypěstuji, ale pak už vydrží. Pravda, trochu víc obrůstá od kořenů a z kmínku, ale to meruzalka koneckonců taky.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Angrešty

01 Dec 2020, 19:40

Mně letos odešel Niesluchowski na meruzalce - jeden den vitální stromek a za týden kaput. Uvnitř kmínku nekróza. Naštěstí jsem si jich minulé jaro pár nařízkoval, tak už keřovatí. Stromek jsem si tehdy pořídil z nouze, kdy keř této odrůdy nebyl v prodeji.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Angrešty

01 Dec 2020, 20:29

Ja som si minulý rok objednal Niesluchowski s tým, že to bude stromček, ale som si nevšimol a ono to bol ker.Moja blbosť...Nevadí, uvidím ako sa mu bude dariť.Myslím, že prvým rokom rástol celkom dobre.Tak či tak si ho pokúsim zaštepiť na meruzalku.
Napísať odpoveď