Plodové růže aneb všechny šípky jsou jedlé

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Plodové růže aneb všechny šípky jsou jedlé

10 Jún 2020, 21:41

Růže Karpatia apod.

Kdysi jsem objevil rozsáhlou výsadbu, velmi prosperujících a odnožujících šípků. S mimořádně velkými a sladkými plody. Jako jako malá zakrslá bonsai jablíčka vypadaly. A jako milovník šípkových vín, fortifikovaných a dezertních a jako organizátor sběrů divokých šípků jsem nemohl odolat. Tak jsme jich několik vykopali a převezli domu.
(V té době ještě ta odrůda nebyla ve školkách běžně dostupná).
*
Vysadit na zahradu, nebo do sadu na chalupě takové sfinstvo mi rodiče tehdy zakázali. Tak šla na na divoko. K rybníku mezi rákosí, kopřivy a podobný bordel....
Dařilo se ji tam pár let a nebýt nějakých rybničních rekultivačních apod. prácích určitě by to tam dnes vypadalo jako v "Růžovém království".
Tak byla vitální a ani mokro ji asi moc nevadilo.
*
Zajímavé jsou zvláště šípky růží. Laboratorním měřením byl zaznamenán obsah nad 700 mg% vitaminu C u druhů Rosa rugosa ( růže svraskalá), R. moyesii ( růže Moyesova ) a R. villosa ( růže dužnoplodá ) včetně její
odrůdy Karpatia. Zralé šípky měly vysoký podíl refraktometrické sušiny – vysokou cukernatost – nad 20 °Bx.
U nejrozšířenějšího planého druhu – růže šípkové ( Rosa canina) – byly výsledky překvapivě nižší – necelých 380 mg% vitaminu C.
Copy z https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/dro ... slechtena/
ale i jinde.
*
O odrůdě...
Růže dužnoplodá, někdy též růže jablečná (R. villosa syn. R. pomifera) - registrovaná ovocná odrůda
Karpatia. Vyselektována byla v Bojnicích na Slovensku v 60. letech 20. století.
Keře rostou bujně, vzpřímeně, v období plodnosti se mírně rozkládají. Letorosty jsou silné, dlouhé, vínově
červené, řídce ostnité, dorůstají okolo 2 m výšky a 1 m šířky. Květy se objevují koncem května, jsou velké, o
průměru pět centimetrů, jednoduché, růžové. V době květu je růže odolná proti pozdním jarním mrazíkům, je
samosprašná. Keře lze vyzužít jako solitér i na nestříhané živé ploty. Je nenáročná na pěstování, plní i
okrasnou funkci (květem, listem, plodem).
Šípek je velký, kulatě válcovitý až mírně hruškovitý, jasně červené barvy, řídce posetý chloupky. Jsou ve
shlucích po dvou až třech, s krátkou stopkou a malým množství semen. Plodnost keře je velmi dobrá. Plody
dozrávají podle klimatických podmínek od poloviny srpna do začátku září. Plody jsou chutné, velké a
mimořádně bohaté na vitamín C a minerály. Využití plodů je jako u běžných šípků (vína, likéry, destiláty,
marmelády, čaje apod.). Protože má Karpatia několikanásobně větší plody oproti běžný šípkům, jde
zpracování a hlavně sběr daleko rychleji.
Rafael & Deslik
Copy z http://deslik.blogspot.com/2012/08/karpatia.html?m=1
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Plodové růže aneb všechny šípky jsou jedlé

10 Jún 2020, 23:19

Jedn keřík Karpatie na zahradě mám, sklizené šípky vystačí na čaj pro rodinu tak na 3 večery. Větší jsou, to je pravda. Jenže plané keře rostou u lesa a nezabírají místo v zahradě. Obsah vitamínu C neumím posoudit, stejně tak jeho množství, které se degraduje vařením. V chuti čajů jsem rozdíl nepozoroval, ten z planých je možná barevnější.
Džem ani šťávu jsem z šípků nedělal, víno naposledy na studiích.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Plodové růže aneb všechny šípky jsou jedlé

11 Jún 2020, 07:28

Tak, tak naprosto stejně. Jelikož pravda musím mít všechno ;) :D jeden keřík mám v zapadlém koutě zahrady, kam zabloudím zřídka a je tam tak nějak spíš pro ptáky ;)
Mariwo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 01:30

Plodové růže aneb všechny šípky jsou jedlé

30 Sep 2020, 19:38

Mám také růži jablečnou.chtela jsem šipky otrhat,ale skoro všechny jsou cervave.co s tím ?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Plodové růže aneb všechny šípky jsou jedlé

30 Sep 2020, 22:40

Teď už asi nic. Dělá to vrtule růžová. Kuklí se v zemi pdo keřem, tak snad to trochu zkypřit a pustit tam slepice. Že by se proti ní zasahovalo chemicky, o tom jsem neslyšel.
Napísať odpoveď