Moruše

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moruše

03 Jún 2022, 21:42

Mimmo napísal:
03 Jún 2022, 21:31
Pan S. je mimořádně fundovaný ovocnář.
Viem, bol som dosť dlho na 'totáčfóre'... Pán S. je (bol) profík od fachu, ktorý sa záhradníctvom živil. Aj mňa to preto prekvapilo. Nikto nie sme neomylný, to plne akceptujem. Tiež má každý svoj 'štýl' vyjadrovania sa. Trochu ma ale vyrušila tá bohorovnosť resp. trochu arogantná formulácia jeho vyjadrení. Nesúdim, len konštatujem. IH
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Moruše

03 Jún 2022, 21:50

Stručný přehled v nepřehledné záležitosti ;)
Mám pocit, že je to trochu jako u lidí - většina morušovnílů má ve své sexuální orientaci jasno, ale pak je tady menší skupina, která nikoliv.
Samčí rostliny se nejčastěji prodávají jako ozdobné do intravilánů měst, protože nezaneřádí chodníky kluzkými plody. Měl jsem M. rubra a ta byla čistě samčí, takže jsem na ni narouboval různé běloplodé M. alba z okolí i jižní Moravy. Ty všechny nesou výhradně holčičí květy. Stejně tak černoplodá M. alba pendula a M. kagayamae (též bombycis, australis, platanifolia...). Nikdy jsem na nich samčí květ nenašel. Nejzajímavější kultivar, který mám, zakoupený na Floře pod názvem Monte Negro nese černé plody velikosti výjimečně až 5cm a také čistě samičí květy.
No a pak tady mám keř z polského hypermarketu označený jako M. alba, s tmavými plody, které jsou některé roky velké kolem 3cm a v jiných letech (letos) jen kolem 1cm. Bůh ví proč. Má tři kmeny a 2 nesou samičí květy a ten třetí má asi 90% květů samčích. A to každý rok, někdy samičí nenese vůbec, takže jeho větve postupně odstraňuji. Mohou to být ale i 3 jedinci sesazení do hromady... :shock:
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Moruše

03 Jún 2022, 21:55

Ivan Hlavatý napísal:
03 Jún 2022, 20:28
Tematické okienko "Poučme sa zo 'starého' fóra": na totáčfóre sa rozvinula krátka diskusia o pohlaví kvetov a stromov moruše (foto 1). Ponechajme bokom miernu aroganciu pána S. a poďme k veci. Pán S. si pletie 2 pojmy: pohlavie kvetov na jednej strane, a tzv. jedno- resp.dvojdomosť stromov na strane druhej. Jednodomý či dvojdomý kvet je terminologický nezmysel. KVETY sú buď JEDNOPOHLAVNÉ, alebo OBOJPOHLAVNÉ. RASTLINY (vrátane stromov, a teda aj moruší) sú JEDNODOMÉ alebo DVOJDOMÉ. Niektoré definície a údaje sú na ďalších fotkách.
(Arogancia môže byť dvojsečná zbraň, niekedy môže viesť k samozosmiešneniu. To platí samozrejme aj pre autora tohto príspevku). IH


Screenshot_20220603-201649_Chrome.jpg
Screenshot_20220603-201341_Chrome.jpg
Screenshot_20220603-201433_Chrome.jpg
Screenshot_20220603-200358_Chrome.jpg
Screenshot_20220603-200547_Chrome.jpg
Screenshot_20220603-200710_Chrome.jpg
Screenshot_20220603-200739_Chrome.jpg
Ivane, Tvůj poslední odstavec není správně nebo mu nerozumím. Z výsevu podle mě vznikají obvykle samčí, tedy dvoudomé, nikoli jednodomé rostliny. Řízkováním se množí jednodomé varianty, logicky, cílem je mít oboje květy na jednom stromě.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moruše

03 Jún 2022, 22:01

Daník napísal:
03 Jún 2022, 21:50
Stručný přehled v nepřehledné záležitosti ;)
Mám pocit, že je to trochu jako u lidí - většina morušovnílů má ve své sexuální orientaci jasno, ale pak je tady menší skupina, která nikoliv.
Samčí rostliny se nejčastěji prodávají jako ozdobné do intravilánů měst, protože nezaneřádí chodníky kluzkými plody. Měl jsem M. rubra a ta byla čistě samčí, takže jsem na ni narouboval různé běloplodé M. alba z okolí i jižní Moravy. Ty všechny nesou výhradně holčičí květy. Stejně tak černoplodá M. alba pendula a M. kagayamae (též bombycis, australis, platanifolia...). Nikdy jsem na nich samčí květ nenašel. Nejzajímavější kultivar, který mám, zakoupený na Floře pod názvem Monte Negro nese černé plody velikosti výjimečně až 5cm a také čistě samičí květy.
No a pak tady mám keř z polského hypermarketu označený jako M. alba, s tmavými plody, které jsou některé roky velké kolem 3cm a v jiných letech (letos) jen kolem 1cm. Bůh ví proč. Má tři kmeny a 2 nesou samičí květy a ten třetí má asi 90% květů samčích. A to každý rok, někdy samičí nenese vůbec, takže jeho větve postupně odstraňuji. Mohou to být ale i 3 jedinci sesazení do hromady... :shock:
Áno, moruše sú v tomto dosť 'ambivalentné' 😀. Tiež mám jeden strom s výhradne samičími kvetmi, ktorý máva krásne plody. Druhý strom je takmer výhradne samčí, ale nie úplne - jedna jediná jeho vetva máva samičie kvety a prináša aj plody. Oba stromy sú Morus alba. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moruše

03 Jún 2022, 22:37

vysloužil napísal:
03 Jún 2022, 21:55
Ivane, Tvůj poslední odstavec není správně nebo mu nerozumím. Z výsevu podle mě vznikají obvykle samčí, tedy dvoudomé, nikoli jednodomé rostliny. Řízkováním se množí jednodomé varianty, logicky, cílem je mít oboje květy na jednom stromě.
Je to trochu krkolomne napísané, ale môže to byť správne. Podľa mňa je pes zakopaný v tom slove "zpravidla". Znamená to, že zo semien jednodomej rastliny môže vyrásť semenáč, ktorý bude väčšinou (zpravidla!) samčí, ale môže byť aj samičí, alebo obojpohlavný (jednodomý). Takže množením semenami nikdy nemáme 100%-nú záruku, čo získame. Naopak - vegetatívnym množením vieme dosiahnuť zaručene, že výpestok bude buď samčí, alebo samičí (teda dvojdomý). Nemyslím si, že cieľom vegetatívneho množenia je získať obojpohlavné (teda jednodomé) rastliny. Je to o to komplikovanejšie, že pri jednodomých rastlinách môžu mať celé konáre len samčie a iné celé konáre len samičie kvety, teda ten strom je akoby "chimérický". Vegetatívne - odberom štepu z takéhoto konára - potom aj tak získame jednopohlavného (dvojdomého) jedinca, aj keď strom z ktorého štep berieme je ako celok jednodomý. Udajne však aj vegetatívne získaný jednopohlavný jedinec "môže mať niektoré vetvy obojpohlavné (jednodomé)" - tomuto už, priznám sa, veľmi nerozumiem. Skrátka moruše to majú v tomto dosť komplikované. (Nevylučujem ale tú možnosť, že to nechápem správne 🤔). IH
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Moruše

03 Jún 2022, 23:00

Ivan Hlavatý napísal:
03 Jún 2022, 22:37
vysloužil napísal:
03 Jún 2022, 21:55
Ivane, Tvůj poslední odstavec není správně nebo mu nerozumím. Z výsevu podle mě vznikají obvykle samčí, tedy dvoudomé, nikoli jednodomé rostliny. Řízkováním se množí jednodomé varianty, logicky, cílem je mít oboje květy na jednom stromě.
Je to trochu krkolomne napísané, ale môže to byť správne. Podľa mňa je pes zakopaný v tom slove "zpravidla". Znamená to, že zo semien jednodomej rastliny môže vyrásť semenáč, ktorý bude väčšinou (zpravidla!) samčí, ale môže byť aj samičí, alebo obojpohlavný (jednodomý). Takže množením semenami nikdy nemáme 100%-nú záruku, čo získame. Naopak - vegetatívnym množením vieme dosiahnuť zaručene, že výpestok bude buď samčí, alebo samičí (teda dvojdomý). Nemyslím si, že cieľom vegetatívneho množenia je získať obojpohlavné (teda jednodomé) rastliny. Je to o to komplikovanejšie, že pri jednodomých rastlinách môžu mať celé konáre len samčie a iné celé konáre len samičie kvety, teda ten strom je akoby "chimérický". Vegetatívne - odberom štepu z takéhoto konára - potom aj tak získame jednopohlavného (dvojdomého) jedinca, aj keď strom z ktorého štep berieme je ako celok jednodomý. Udajne však aj vegetatívne získaný jednopohlavný jedinec môže mať niektoré vetvy obojpohlavné (jednodomé) - tomuto už, priznám sa, veľmi nerozumiem. Skrátka moruše to majú v tomto dosť komplikované. (Nevylučujem ale tú možnosť, že to nechápem správne 🤔). IH
Myslím, že kdyby se v posledních 2 větách pojmy jednodomé a dvojdomé navzájem prohodily, dávaly by ty věty smysl.
Věta: "Semenáče jsou většinou jednodomé a z výsevu zpravidla vzejdou samčí rostliny" je oxymorón. Jinými slovy je napsáno: Semenáče jsou většinou jednodomé, zpravidla dvoudomé.
Věta: "Dvoudomí jedinci jsou množeni vegetativně, i ti však mohou mít některé větve jednodomé" je úplný nesmysl. Nařízkováním dvoudomé (např. samčí) rostliny nikdy nemůže vzniknout jednodomá (s obojími květy). Při vegetativním množení jde stále o téhož jedince.
Teoreticky je možné, že nařízkováním "jednopohlavní" větve z jednodomého (oboupohlavního) stromu můžeme získat jedince, u něhož bude převažovat buněčná linie jednoho pohlaví a teprve po čase na stromě naroste i větev s květy opačného pohlaví. Ale pořád se jednalo o vegetativní množení jednodomé rostliny.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Moruše

03 Jún 2022, 23:21

Jo, jo, mají tu jednodomost s dvoudomost v tom textu pomotanou. Jsem ráda, že nejsem sama, komu se to při čtení zdálo divné. 🙂 Už jsem teda dost ospalá, tak mi dalo fušku nad tím přemýšlet.
A našla jsem na netu pěkný obrázek.
Prílohy
Monoecy_dioecy_cs.svg.png
Olomoucko 220 m n. m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moruše

03 Jún 2022, 23:25

vysloužil napísal:
03 Jún 2022, 23:00
▪︎Myslím, že kdyby se v posledních 2 větách pojmy jednodomé a dvojdomé navzájem prohodily, dávaly by ty věty smysl.
▪︎Při vegetativním množení jde stále o téhož jedince.
▪︎Je to možné, že v tom texte vznikol zmätok zamenením pojmov jednopohlavný vesus jednodomý, resp. obojpohlavný versus dvojdomý. Zrejme to tak bude.
Každopádne však platí, že kvety moruší sú jednopohlavné, a moruše ako rastliny môžu byť jednodomé alebo dvojdomé.
▪︎Na začiatku jeho existencie áno, neskôr už táto veta nemusí platiť - môžu prebehnúť mutácie. Tak sa na strome Rubínu objavila Bohemia, podobne na Bohemii Gold Bohemia. Dokonca existujú aj tzv. reverzné mutácie - na strome Bohemie sa časom objaví vetva s plodmi Rubínu, na strome Gold Bohemie vetva s plodmi Bohemie. Ako je to pri morušiach neviem - môže dvojdomá rastlina čiastočne zmutovať na jednodomú, alebo sa dodatočne prebudia nejaké chimérické bunky ? Netuším. Mám v záhrade kupovaný, vegetatívne množený strom moruše, ktorý má výlučne samčie kvety - okrem jedinej jednej vetvičky vysoko v korune, ktorá má kvety zasa výlučne samičie a prináša aj normálne plody. Nikto ju tam nenaštepil. Ako je to možné, tým som si nie istý. Možno tak, ako píše v poslednom odstavci predchádzajúceho príspevku dr.Vysloužil. IH
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Moruše

03 Jún 2022, 23:41

Nevím, jak je u rostlin kódováno pohlaví, jestli podobně jako u lidí - tedy chromozomy X a Y, pak by byla možná mutace, při níž by samčí rostlina ztratila chromozom X a pak by ta větev se samičími květy byla Turnerka. Ty jsou sice neplodné, ale u rostlin to může být jinak. Případně se zbylý X replikoval. Mutaci ze samice na samce si představit neumím.
Spíš si ale myslím, že ta Tvoje moruše byla vegetativně namnožená jednodomá z převážně samčí větve.
Anebo je to úplně jinak a my tomu nerozumíme.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moruše

03 Jún 2022, 23:48

vysloužil napísal:
03 Jún 2022, 23:41
Nevím, jak je u rostlin kódováno pohlaví, jestli podobně jako u lidí - tedy chromozomy X a Y, pak by byla možná mutace, při níž by samčí rostlina ztratila chromozom X a pak by ta větev se samičími květy byla Turnerka. Ty jsou sice neplodné, ale u rostlin to může být jinak. Případně se zbylý X replikoval. Mutaci ze samice na samce si představit neumím.
Spíš si ale myslím, že ta Tvoje moruše byla vegetativně namnožená jednodomá z převážně samčí větve.
Anebo je to úplně jinak a my tomu nerozumíme.
Stotožňujem sa s tou predposlednou vetou.
A vlastne aj s tou poslednou 😀.
Genetika rastlín je zrejme v mnohom odlišná od genetiky humánnej (napr. vysoký podiel vitálnych polyploidií) a nie sme v nej 'doma'. IH
Napísať odpoveď