Mesačné / alpské jahody

charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Mesačné / alpské jahody

13 Jan 2023, 23:49

Zdravím,
chcem sa spýtať na skúsenosti s mesačnými / alpskými / lesnými jahodami (FRAGARIA VESCA)

Mnoho videí na YT ich chváli, hlavne pre ich arómu lesných jahôd a hojnú úrodu. Chcem ich vypestovať zo semena, cca 80-100 ks.
Zaujala ma odroda hlavne Alexandria, ktorá by mala byť celoročne kvitnúca. Veľmi známa je Rujana. Skúsenosti s nimi nemám žiadne.

Oplatí sa ich pestovať ? Mate s nimi nejaké skúsenosti ?
Mitt

IP:  149.120

Mesačné / alpské jahody

14 Jan 2023, 12:34

Rujanu jsme kdysi meli ve starem kamennem koryte. Neinvadovala tak do okoli. Vdecna a nenarocna kytka, slusna uroda, dlouhe okno zrani. Plody mi prisly spis navinule, byť aromaticke. Asi je nasemu malymu poridim az je bude moct.
Gabriela

IP:  39.125

Mesačné / alpské jahody

14 Jan 2023, 13:35

charles91 napísal:
13 Jan 2023, 23:49
Zdravím,
chcem sa spýtať na skúsenosti s mesačnými / alpskými / lesnými jahodami (FRAGARIA VESCA)

Mnoho videí na YT ich chváli, hlavne pre ich arómu lesných jahôd a hojnú úrodu. Chcem ich vypestovať zo semena, cca 80-100 ks.
Zaujala ma odroda hlavne Alexandria, ktorá by mala byť celoročne kvitnúca. Veľmi známa je Rujana. Skúsenosti s nimi nemám žiadne.

Oplatí sa ich pestovať ? Mate s nimi nejaké skúsenosti ?
Rujana je klasika, která určitě nezklame. Chuťově výborné, samozřejmě lesní jsou chutnejsi, měsíční zase o něco větší. Ze seminek vypestujete hromadu rostlinek. Kvete a plodí prakticky celoročně. Pro děti super. Sbíráme i do mrazáku, děti pak mají do kaše, pudinku, na koláč. Vloni jsem zkousela odrůdu Rugia, je podobná jako Rujana, ale vic mi chutná Rujana. Na zkoušku mám ještě připravena semínka odrůdy Mignonette
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Mesačné / alpské jahody

15 Jan 2023, 16:50

Vďaka za rady.
Objednal som osivo Rujany a Alexandrie. Vyskúšam vypestovať. Podľa internetu osivo mesačnej jahody klíči 2-4 týždne, na klíčenie potrebujú svetlo, preto sa daju na povrch pôdy s jemným utužením - rukou alebo lopatkou.

Zasejem cca 160 semien, pričom verím, že aspoň 1/3 sa vyklíči.
Karl2

IP:  63.76

Mesačné / alpské jahody

13 Mar 2023, 16:20

Doporučuji projít nabídku AEV-VS. Osvědčily se mi všechny nabízené odrůdy. Z červených jsem si oblíbil Bowlenzauber a Temptation.

Výborný je žlutoplodý Yellow Wonder, který chutná trochu jinak než ty červené a je opravdu lahodný. Plodí stejně dobře jako všechny ostatní odrůdy. Jen je potřeba naučit se odhadnout omakem zralost plodu.

Unikátem pro mě je jahodník Attila - měsíční jahody obvykle netvoří výběžky, Attila je tvoří a opravdu mohutně, možná ještě víc než obyčejné lesní jahody. A protože plodí po celý rok, rychle udělá stáleplodící živý koberec. Toho se dá využít například k zarostení nově vzniklé meze po vykopání jezírka:) Já ji kupoval asi před 5 lety jako "Atila" u osiva-semena, dneska jsem ji našel jen pod výše uvedeným názvem se dvěma t - "Attila"
Karl2

IP:  63.76

Mesačné / alpské jahody

13 Mar 2023, 16:22

charles91 napísal:
15 Jan 2023, 16:50
Zasejem cca 160 semien, pričom verím, že aspoň 1/3 sa vyklíči.
Hlavně nesít zbytečně příliš na husto, v pařníku klíčí dost ochotně.
Napísať odpoveď