Josta nerodí viac rokov po sebe

Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Josta nerodí viac rokov po sebe

13 Júl 2022, 23:36

Osobně si na jostu nemohu stěžovat, je ale fakt, že už to je starší keř. Dostala jsem před lety odkopek od kamarádky, zasadila (teď roste normálně v trávě, první cca dva roky jsem kolem plela). Před zimou přihodím do keře kompost, zjara kolem keře cererit. Teď má spíš polostín (soused tam z jihu postavil zeď a mně se rozrostl ořech).Po sklizni vždycky vystříhám starší výhony - některé až dole, některé k nižšímu rozvětvení tak, aby větve končily delším novým přírůstkem. Na plodnost si nemohu stěžovat. A je z ní výborný rosol, chutná mi na cukroví víc, než rybízový.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 07:05

Ker josty u mňa má už vyše 15 rokov, ale to sa týka koreňov a časti niekoľko centimetrov nad zemou. Pred asi 7 rokmi som ju už chcel zrušiť - všetky konáre som zrezal tesne nad zemou, s tým že ju vykopem trochu neskôr. Medzitým josta vyrašila nové výhonky a napokon som sa rozhodol, že ju ešte ponechám. Ker som vybudoval nanovo. S plodnosťou som predtým ani potom nemal problémy, skôr bola vždy extrémne vysoká. Na jar v čase pučania spravím vždy presvetľovací a korekčný rez (foto 1). Pri joste podľa mňa nie je potrebné natoľko dôsledne odstraňovať staršie drevo (konáre) ako pri ríbezliach či egrešoch, za dôležité však považujem to, aby z nich vyrastali vždy mladé výhonky, na ktorých bývajú najkrajšie plody. Tiež by ker nemal byť prehustený, najmä v strede. Zostarnuté hlavné konáre obmieňam vo viacročnom cykle - vždy pri reze ponechám 1 až 3 mladé výhonky z bázy, ktoré ich v priebehu rokov postupne nahradia. S rašením nových výhonkov nie je problém, skôr naopak. Je to ale tak trochu zvláštny ker, nemá kmienik, ale z 'konglomerátu' tesne nad zemou vyrastajú viaceré 'hlavné' konáre a neustále rašia aj mladé výhonky. Na foto 2 ker v čase úrody, na foto 3 úroda. IH

Screenshot_20220714-064625_Chrome.jpg
Screenshot_20220714-064958_Chrome.jpg
Screenshot_20220714-065021_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 14 Júl 2022, 11:26, upravené celkom 1 krát.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 09:29

Josta. Co to je josta? Něco pěkně starého. Zrovna když se ve škole probíralo, že druhy se vzájemně nekříží, vytasil jsem se s článkem o německém vědci, co supernově zkřížil angrešt s rybízem. Totalitní pedagogický sbor neznal a já si zas myslel, že 15 angreštů velkých jak palec bude viset na jedné stopce (něco jak malévelké víno u chaloupek pod horami). No to jsem to chyt.
Josta se dobře pěstuje (dobře klíčí) ze semen. V prvním roce jsou semenáče výrazně rozdílné, v druhém je už vzhled stejný.
Po revoluci se prodávala (už v ČR) polská odrůda Kroma. Měla výrazně delší hrozen (považte, místo dvou kuliček tři) dlouhou stopku a na stopce docela velký palist (lístek).
A další pokrok není? JG
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 09:48

Návštěvník napísal:
14 Júl 2022, 09:29
Josta. Co to je josta? Něco pěkně starého. Zrovna když se ve škole probíralo, že druhy se vzájemně nekříží, vytasil jsem se s článkem o německém vědci, co supernově zkřížil angrešt s rybízem. Totalitní pedagogický sbor neznal a já si zas myslel, že 15 angreštů velkých jak palec bude viset na jedné stopce (něco jak malévelké víno u chaloupek pod horami). No to jsem to chyt.
Josta se dobře pěstuje (dobře klíčí) ze semen. V prvním roce jsou semenáče výrazně rozdílné, v druhém je už vzhled stejný.
Po revoluci se prodávala (už v ČR) polská odrůda Kroma. Měla výrazně delší hrozen (považte, místo dvou kuliček tři) dlouhou stopku a na stopce docela velký palist (lístek).
A další pokrok není? JG
O Jostě jako o novince jsem se poprvé dočetl v rakouském zahradnickém katalogu v polovině 70. let (Johannisbeere x Stachelbeere). Je to tedy poměrně mladé ovoce. Reklamu tam tomu dělali obrovskou. Největší úrody, nejlepší chuť, nejvíc vitamínů...). Po prvotním nadšení má euforie z Josty a Jocheliny pominula. Zkusil jsem všechno možné - kompoty, džemy, likér, víno... Nic z toho mi nepřišlo, že překonává původní surovinu _ angešt a černý rybíz. Jako největší nedostatek vidím vytrhávání slupek při sklizni. Mezidruhovým křížencům obecně příliš nefandím. Ani u bobulí, ani u peckovin (Plumcoty, Pluoty, Aprium, aj.).
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 12:14

Taky jsem to měl s využitelnosti josty stejné. Oproti angreštům a rybízům jsem pro ni neměl využití. A ani za syrova nikomu nechutnala.
Ale růst, plodnost a odolnost byla dobrá.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 12:26

No, v chápání pojmové kategorie "pěkně starý/a a poměrně mladý/a" nastává za život člověka určitý posun.
Ale stejnak, josta dobře klíčí (ve vhodném prostředí z popadaných plodů (nesklizených) jak mech). Kdo z čtenářů tedy pěstuje semenáče? Prý chce opylovače. Tedy další křížení. Nebo štěpení vloh. A já měl druhý rok růstu semenáčů semenáče uniformní. (Abych načisto jen "nekecal", vyfotím svojí odrůdu angreštu. Do vlákna angrešt. Angrešt je půl josty.) Když pěstování ze semene vyzkouší každý "josťák", přeci musíme jednou dostat plody jak palec, patnáct v hroznu a plno báječné šťávy. Cesta pionýrů není vždy snadná. JG
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 12:59

JG, neviem ako ste k tomu v zivote dosli, ale podla mna ste velmi, ale ze velmi mudry clovek👍👍
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Josta nerodí viac rokov po sebe

14 Júl 2022, 14:25

Taky se pídím po pravé švestce, někde u silnice se jednou najde semenáč bez šárky a to bude něco!
Hawkeye
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Josta nerodí viac rokov po sebe

26 Jún 2023, 20:15

Josta u nás práve dozrieva (foto). H.


20230626_193454.jpg
20230626_193605.jpg
20230626_193512.jpg
20230626_193550.jpg
20230626_193520.jpg
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Josta nerodí viac rokov po sebe

27 Jún 2023, 07:12

Ja by som ju nechal aspoň rok úplne bez rezu, aby sa prejavila. Ak to nepomôže, tak to bude zrejme jarnými mrazmi. Josta raší veľmi skoro, ešte skôr ako čierne ríbezle (mám to odsledované zo svojej záhrady) a tak ju zrejme likvidujú jarné mrazy.
Napísať odpoveď